All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. xman

    xman Komšija

    Moze li mi neko ko laiku objasniti to cipovanje?
    Znam da ako se auto normalno vozi da ce manje da trosi nakon toga,i da ce biti jace.
    I da se to postize softverski.
    Ko to radi? Evo ja da uzmem 508 1.6hdi koje bi razloge i benefite imao da cipujem to auto? I ima li razloga i benefita?
    Steti li motoru na neki nacin? Moze li se ta mapa ukloniti ukoliko se pokaze losom i vratiti stara?
    Zaintrigita me post od @XTRage gdje sa cipom manje trosis,auto je jace,imas manje problema sa fap filterom i jos te ne mogu skuzit na tehnickom?? To u sustini nema negativnu stranu price?
     
  2. heroic

    heroic Komšija

    Meni je prosli Megane bio tacan u 0,1L, ovaj nekad bude blizu, nekad slaze i do 0,5-1,0L, nisam skuzio ni od cega zavisi. Uvijek mjerim npr od punjenja do punjenja, znaci na nekih 40-50L, 500km predjenih.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Cipovanjem mijenjas mapu u ECU, drugacija smjesa zraka, goriva, pritiska u turbini. Da bi podigao snagu motora te parametre moras povecati. Logicno je da tako ne mozes dobiti manju potrosnju nego vecu.
    Taj efekat manje potrosnje dobijes zato sto u manjim obrtajima imas veci obrtni moment, pa vozac misli da manje trosi. Ako si npr vozio u 3 brzini na 3000 obrtaja 60kmh, sada ces ici 60kmh na 2500 obrtaja. Zato ljudi misle da im manje trosi.

    Ne steti motoru ako je ispravan i ako se povecava umjereno, 30ks mozes iz svakog turbo motora izvuci bez problema. Najvise zavisi od programera sto pravi mapu, da ne zajebe sta. Najbolje je auto odvuci na valjke da znas kakva je snaga prije i poslije.
     
    Last edited: May 14, 2020
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije bas da nema negativnu stranu, vece je opterecenje turba i u prosjeku skracen mu zivotni vijek, i ostala periferija/komponente su teoretski vise optereceni (EGR, karike, dihtunzi).
    Za DPF tesko da remap moze osjetno pomoci, jer ipak je tu jos faktora u fabrickom dizajnu.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Meni je INA set iz Motorexa trajao 4.5 godine i 120k i nije remen bio ispucao. Doduse kod mene je 30% grad 70% otvoreno, ja mislim da gradska voznja duplo vise haba remenje.
     
    Last edited: May 14, 2020
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa i nije bas, neki su motori namjerno prigušeni fabricki, remap ih otvori, ali vise zagađuju i manje trose, to nema nikakve veze sa negativnim uticajem na motor, cak sta vise pozitivno djeljuje, recimo prvi i drugi stage, pa obicno uklanjanje egr pomogne i motoru i turbini od garezi koju isti vraća nazad u motor. Jedino negativno je to sto utice na prirodu. A ove modifikacije pritiska turba, izduva i ostalog je već ozbiljnija modifikacija.
     
  7. Lamagician

    Lamagician Komšija

    vjerovatno materijal mijenja svojstvo nakon tih 5-6 godina pa servisi savjetuju bez obzira na kilomtrazu zamjenu. Iako to slabo ko radi dok ne nabere kilometrazu prvo :)
     
  8. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Kod mene je preporučeno svakih 60k ili tri godine, a ovo prvo sigurno da ne mogu dostići :D
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Naberu neki i za godinu kilometražu, ali kažem, nije isto ako se auto vozi samo po gradu, ja bi prije uzeo auto sa 100k km otvorene vožnje nego 50k gradske vožnje.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    https://www.olx.ba/artikal/37501495/peugeot-508-limuzina-2012-g/
     
  11. Haker

    Haker Veteran foruma

    Evo od danas, prošla se bradina pa auto put do Kaknja pa iz Kaknja do vogošće i iz vogošće za konjic, četri osobe klima non stop.
    Ja zadovoljan sa tim da imam laku nogu nangasu, da sam čepio bilo bi litar dva više sigurno, mada uzbrdo ga čepim jedino po auto putu vozim 110 većinom.[​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  12. xman

    xman Komšija

    @Bio_Sam_Zmijanac

    Da da vidio sam ga i to je to sto bi uzeo. Ne znam koliko bi mogao dobiti za ovog 307 2002god. 3k?
    Znaci za 10k bi se mogao bas ponoviti.
     
  13. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa lagano bi ga prodao za 3k, ali idu očuvani modeli i do 4500.
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ja recimo ganjam Skoda Octavia 2.0 2017i mladje, nigdje :)
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    De nam objasni ovo!



    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mijesas babe i zabe, "priguseni" fabricki je ovo cut-off 500-1000rpm ranije.
    A povecanje snage na citavom rasponu obrtaja zahtjeva vise zraka od turbine i sastavni je dio svakog "cipovanja" i ne moze biti pozitivno, jedino dovoljno unutar konstrukcijske tolerancije da se ne osjete negativne posljedice.
    A EGR-off je vec ilegala i sasvim druga prica.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Stvarno, šta rece covjek :D
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ova priča oko velikog servisa, ja to uračunam u pare koje imam za kupovinu auta. Od dajdže kad sam prvog Mondea uzeo znao sam mu sve pa sam ipak odradio veliki servis kad sam ga uzeo. Evo ovaj, kupio sam ga sa 110k i odmah sam odradio veliki servis. Da sam ja miran..

    Sent from my Huawei P30
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    EGR off ne daje više konja. Ispravan i blokiran egr su ista stvar kad je ubrazavanje u pitanju. Na svako dodavanje gasa EGR se zatvori. EGR radi u trenutcima kad vozilo ide konstantnim brzinom i tad mjesa vazduh iz turbine i vazduh iz auspuha.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  20. dams82

    dams82 Komšija

    I ja to odradim odmah, stvara mi unutrašnji nemir ako ništa ne znam...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Qler likes this.