All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. selvin

    selvin Moderator

    A sta se moze uzeti novo do 35k eura sa top opremom? Slabo sta ima u D segmentu za te pare. Mozes uzeti passat, talisman i mondeo za te pare. Ostalo sve je 45k+.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Istina, auta su postala dramaticno skuplja zadnjih 5-6 godina, otislo u tacku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Mazda 6, kataloski je oko 40k, efektivno 33-35k i nabudzena opremom.
    U C segmentu karavani Kia Ceed, Hyundai i30 i Toyota Corolla daju puno za 25k.
     
  4. selvin

    selvin Moderator

    Sta znaci 33-35K efektivno? Ogulit je do gole koze i cekat akciju za proslogodisnje modele koji stoje u salonu ili? Poredi cijene po katalogu sa top opremom priblizno istom kod svih proizvodjaca i ne moze ni mazda uletit do 35K. Moze insignia mozda. Na kraju se svede da nije 508 tako los izbor

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Rekao je “nabudzena opremom”. Dakle, dobro opremljena.

    BTW, cak i najslabije opremljena Mazda ima bolju opremu od osnovnog Mercedesa, BMW-a ili Audija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Efektivno u smislu odi danas u salon i dobit ces je novu za te pare, kataloska cijena je samo "onako".
    https://www.gebrauchtwagen.at/fahrz...p-benzin/72e29f09-ed38-4a1b-875e-7ad334009ead
    Aktuelni model, automatik, koza, grijanja sjedala, BOSE zvucnici, matrix LED, sve moguce asistencije i dzidza-midze, 19 inca felge itd itd.
    Sa manuelnom getribom, 165 konja i bez koze a sve ostalo isto za 30k lagano.
    Po 2k vise za dizLO verzije.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Eh da Njemacka, zaboravih to napomenuti, jos po 3-4k nize u odnosu na Austriju.
    Te G145 modele u njemackoj sad daju za bagatelu a isto imaju super opremu (pravi head-up display u osnovnoj opremi, svabe na aparatima).
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, oprema je fantazija. Pogle samo koliko je duga lista, cak i ne citajuci sta je u pitanju...

    Al jbg, 2.0 atmo u karavanu, ne ide to.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Bas su svabe na aparatima i to od mazde haha. Furaju tu svoju filozofiju sa tim atmosferskim motorima 2.0 145 konja to je smiješno danas a potrošnja na to što piše dodaj litar dva u realnim uslovima. Svabo iz 2.0 danas vadi 230 konja uz sličnu potrošnju. Dje je onda porez u de porez ide po kubicima. Nemam ništa protiv mazde i meni su cool auta al budimo malo realni.
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Za family car sasvim dosta, vrati u drugu i zakucaj na 5k pa ces vidjeti kako moze ici.
    Odrzavanje je smijesno, nema se haman sta pokvariti a i sta ima pouzdano je.
    6,5-7L potrosnja normalne voznje, blizu toga uzmu i 2.0 dizeli u autu te velicine.
    Privatni kupci koji prelaze do 25k godisnje da imaju imalo mozga ovo bi islo ko halva.
     
    Stevie_Ray likes this.
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Zar nemaju oni onu dzidzu sa kompresijom, troši benzin a obrtni moment u nižim okretajima kao dizlo.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    To je drugo, Skyactiv-X od prosle godine u modelima 3 i Cx-30, 2021. ili 2022. ce ici takav inline sestak u novu sesticu.

    Ovi Skyactiv-G atmosferci su "normalni" i pisaju po svakom 1,4-1,5 turbo benzincu.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne piša samo po potrošnji. Ipak 2.0 atmosfera u Mazdi 6 teško da ikad ode ispod 7l, ko vozi po gradu ipak se nabere u gorivu dosta
    Meni odgovara, da je bilo neka dobra polovna ja bih je prvi kupio

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni se te mazde 6 pravo svidjaju,jos od one 2002. generacija pa na ovamo
    ona generacija oko 2010. ,sada je cijena oko 10-12 000 KM...meni pravo lijepo auto...ako budem u naredne godinu dvije sta kupovao,mozda cu bas nju ganjati ...karavan verzija je isto ekstra lijepa
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisu ti mali turbo motori neka sreca. Cak mogu potrositi i vise od vecih atmosferskih.

    Jedina prednost turbaka je moment, ima ga vise i to narocito na manjim obrtajima. To je sve.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jednake normalne voznje 1.4 turbo od VW-a ce potrositi u vrh glave par decilitra manje, i to je upitno, a pod opterecenjem ce uzeti i 1-2L vise.
    Sva "prednost" koju ima je da je torque hiljadu obrtaja ranije, a max. vrijednost je cak manja.
    O razlici u pouzdanosti i odrzavanju ne moram pricati (turbine, puknuti lanci, gutanje ulja...).

    1.4 turbo od Hyundai-a trosi cak i vise, ali je pouzdaniji od VW-og i ima malo veci max. torque.

    1.5 i od jednih i od drugih se tek trebaju pokazati, ali s obzirom da je dodan GPF (koji Mazdi ne treba da ispuni euro 6d sa Skyactiv-G) tesko da ce ukupna racunica biti nesto bolja.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    To je dovoljno ali ipak i troši manje, nećeš svaku brzinu kucati u crveno.
    Evo ja danas prešao 140km nisam prešao 4k obrtaja, jednostavno nije bilo potrebe.

    A to što benzinci postaju kao dizeli što se normi tiče nije dobro.
     
  19. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ja se danas vozio malo po brdima i krivudavim putem sa 1.6 16v benzin atmosfercem...zabava i pocinje kada ga pocnes cepati malo na 4000+ obrtaja pa onaj zvuk kada zabruji
    jest pegla da nema snage ispod 3500 obrtaja ali kada se zaleti,ode :D
    potrosi malo vise ali zato ustedis na kvarovima...kojih skoro pa da i nema
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moj fino vuče na 3k Uz bradinu izađem četvrtom 90% strane.
    Ono što nervira je što je velika razlika, ispod 3k obrtaja mrtav konj od 3K ide fino. 2.0 ili 1.8 je mjera od motora.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk