Detekcija mogućeg problema

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 11, 2020.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo već tri dana zaredom dana komp je počeo da ima random freezing.

    znači sve se komplet zaledi, nema nikakve aktivnosti hdd-a (ono da lampica gori na kučištu), ne reaguje niti na jednu komandu, jedino reset dugmetom ga mogu ponovo "oživjeti". i nakon hardverskog reseta zna normalno raditi bez ijednog zamrzavanja i onda opet nekad samo iznenada zamrzne.

    gledao sam temperature, ništa neuobičajeno za ovo doba godine, tako da nemam nikakvu pretpostavku šta bi moglo biti, u smislu da li je neka od komponenti počela da otkazuje, da li je softverski problem i sl. (nema ni 20 dana kako je svjež sistem instaliran)

    ima li iko bilo kakvu ideju šta bi moglo biti uzrok? ili nešto da znam odakle da krenem u detekciji problema?

    [​IMG]
     
    Last edited: Jul 11, 2020
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  3. Decerto

    Decerto Komšija

    skini memtest na usb pa odradi koji scan.
     
    MadbaLL likes this.
  4. Pasha

    Pasha Komšija

    Za pocetak reinstaliraj opet os.
     
    MadbaLL likes this.
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    odradio i memtest (morao sa v4 jer bios nije uefi) i "no errors found".

    nekako sam očekivao u prikrajku da bi mogao biti ram, ali eto kaže da nema grešaka.

    ne znam šta dalje da provjeravam... kontam da je u pitanju možda napojna, bilo bi nekih random autorestarta, ali toga nema, nego se samo odjednom sve prosto zaledi.

    nema ni 20 dana da sam instalirao svjež sistem. u ova tri dana jedina promjena je bila update nod32 na novu verziju (automatski update).
     
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    pogleda u event vieweru da nemas kakvih tragova,mozda neki critical errori itd..Probaj uradit i sfc /scannow preko admin command prompta.
     
    MadbaLL likes this.
  7. nivla

    nivla Komšija

    da je u pitanju napojna imao bi resete
    1. idi na power & sleep options i odaberi high performance
    2.provjeri kako si montirao cooler na cpu i temperaturu cpu
    3. provjeri temperaturu chipseta
    4.provjeri ako imas sa drugim kablom hdd, provjeri ako imas drugi hdd
     
    MadbaLL likes this.
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Stara je mašina, pogledaj i kondenzatore na ploči, da ti se neki nije napuhao
     
    MadbaLL likes this.
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nije mi đavo dao mira sa memtestom i evo nove informacije koje su me dodatno zbunile - znači dva testa, jedan za drugim, prvi pokazao error, drugi ne (isto kao sinoć što nije pokazao error):

    [​IMG]

    [​IMG]

    šta sad ovo znači po ovim slikama?
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Memtest inace ostavis par sati da vrti, od jednog ciklusa ne znas nista.
     
    MadbaLL likes this.
  11. nivla

    nivla Komšija

    izvadi jednu plocicu pa pusti da vrti memtest, onda izvadi drugu i vrati prvu pa opet vrti 2-3 iteracije
    rekao sam ti sta da provjeris, ali ovo sto se tebi desava je u 99% situacija problem sa maticnom plocom i mozda memorijom
    memtest zna izbacivati greske ako kombinujes razlicite module, a da pojedinacni moduli budu ispravni
     
    MadbaLL likes this.
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znači ovaj prvi screen za greškom ne mora ništa da znači? ova dva modula (jedan 4gb, drugi 2gb, oba identična kingston) su skupa već 5 godina i nije bilo problema. mogu probati jedino to da po jednu vadim i testiram.

    eh sad, ako je matična, kako mogu to testirati, ima li neki softver/tool?

    drugi hdd ili kabal nemam, ali hd tune kaže da je sve ok (ako mu je vjerovati :) ).

    speccy kaže da je temperatura procesora ok, već (pre) dugo imam ovaj komp, pa znam da su za ljetno doba sve one temperature koje je speccy očitao ok.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    p.s. evo odradio sa ponovo preko 250 iteracija (sa oba modula), sad opet nije nikakav error prijavio.
     
  14. Filozof

    Filozof Aktivista

    Meni to izgleda kao da je hdd na izmaku snage.
     
    MadbaLL likes this.
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    eh, evo ovako:

    - jučer rasklopio kučište, pregledao detaljno matičnu ploču i kondenzatore, ništa nisam uočio, svi kondenzatori normalno izgledaju, bez ikakvih fizičkih anomalija. na 2-3 kondenzatora oko cpu kulera je bilo malo prašine, ali sam to sve propuhao, znači kušište potpuno čisto, svi kuleri i hladnjaci čisti;

    - nakon toga sam u nekoliko navrata radio mem test sa pojedinačnim modulima, nikakve greške nisu prijavljene;

    - skinuo još par dodatnih hdd dijagnostičkih alata i evo rezultata:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    btw, jučer mi se niti jednom nije zamrznuo komp.

    uglavnom, ako niko nema ideju koji još test mogu od kuće da odradim (a da više ne gubim vrijeme na igru pogađanja šta bi moglo biti) ima li neko neki konkretan prijedlog kome ili kojem servisu da odnesem kučište, pa da se utvrdi šta je tačno uzrok?
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Meni se slicno desavalo, izgleda da je bilo do OC ram memorije. Fabricki je 1600mhz, kod mene je bila na 1844mhz dugo godina dok nisu poceli random restarti.
    U pitanju je 2x4 i 2x2GB Gskill keksovi. Sad do cega je tacno ne znam, predpostavljam da je neka od komponenti degradirala, maticna, ram, procesor, sve je moguce.

    Primjetio sam da ni procesor vise ne mogu OC kao prije, trazi dosta vise napona. Drzim ga na 4,1Ghz 24/7.

    Obzirom da su stare komponente i da su odradile svoje, nek radi dok radi, a planirati novu konfu.
     
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    a čuj, nije mi to zasad rješenje, jer nisam planirao novu konfu, pogotovo ne sad kad je ljeto i kada lova treba za druge stvari.

    da mi je otkriti 100% u čemu je kvar, pa da vidim koliko je popravka, odnosno novi dio/komponenta.

    zato ću se opet referirati na moj prethodni post :)
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma to za novu konfu sam mislio na moju :)

    Nego ako nisi radio nikakav OC, a memorija ispravna, onda je vjerovatno na ploci problem. Ako ima neko ispravnu AM3 plocu da ti da na test.

    Takodjer pokusaj bez graficke i dvd roma i samo sa dva keksa rama (predpostavljam da ti je 2x2 + 2x1GB).
     
    MadbaLL likes this.
  19. nivla

    nivla Komšija

    ovo ultra dma error count moze ukazivati na sata kabal, odes i kupis kabal pa vidi kako ce se ponasati, s obzirom da su komponente stare svasta je moguce, sata kabal moze biti reda 5-6km
    a mozes i prvo probati zamijeniti sata port na ploci sa istim kablom, ako si u sa, javi se na pm poklonim ti ja kabal dzabe, imam sigurno 10ak komada viska

    nema softver za provjeru maticne ploce, nju nazalost u kucnoj radinosti mozes jedino probati neko vrijeme pa utvrditi da li to sto si ti na njoj koristio radilo ispravno
    ljudi godinama koriste ploce sa neispravnim ram/sata/pci express slotovima
    nedavno zamijenim osobi maticnu plocu sa h81m cipsetom koja je bila potpuno ispravna ali nije dobro radila sa ssd diskom koji joj je ugradjen, sve zivo isprobano i zamjena maticne rijesila problem, maticna uredno radi sa drugim ssdom, kao i sa obicnim hddom, jednostavno kad je racunar bio ugasen preko vikenda, u ponedjeljak no disk found dok se pc ne resetuje koji put, prije toga mijenjana napojna i kuciste iz kozmetickih razloga, mijenjani sata portovi, mijenjan i disk koji je bio sumnjiv ali problem sa tim ssdom ostao
    meni su inace simptomi ko u tebe najvise bili prisutni na kn8 i kn9 maticnim plocama
     
    MadbaLL likes this.
  20. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo ni danas, do ovog momenta kada pišem, se nije niti jednom zamrzlo. ali znam da hoće sigurno opet.

    @Reventon ma kakvi, nikad nikakav oc nije rađen, sve factory default :). nije ni ta kombinacija rama, nego 1x4gb i 1x2gb. ali probao sam odvojeno mem testove sa pojedničnim modulima, nema nikavkih grešaka. prije cca 5 godina sam imao problem s jednim ram modulom i totalno su drugačiji simptomi bili od ovog sada što sam imao.

    @nivla misliš da spojim postojeći sata kabal na neki drugi port na ploči? moram vidjeti ima li još slobodnih portova, nisam to zagledao. iz SA sam ;)

    ako je to sve što mogu u kućnoj radinosti, ima li neki serviser ili servis gdje bi mogao odnijeti da se 100% utvrdi šta je? od petka se zezam s ovim i malo mi je već dosadilo (a vjerujem i vama odgovarati). da odnesem, pa valjda imaju alate za detaljnu provjeru svake komponente. napišite ako nekog znate/preporučujete (odnosi se na sve forumaše koji čitaju, zato i pišem u množini).