Detekcija mogućeg problema

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 11, 2020.

  1. Filozof

    Filozof Aktivista

    Ja koliko sam skontao ti ono prvo i osnovno nisi uradio a to je reinstall sistema, ako si to uradio ideš dalje, kao što sam rekao liči mi na defektan HDD, to što si ti njega skenirao nekim software-om ne znaci ništa... Uzmi drugi HDD i na njega instaliraj Windows i vidi hoće li se isto dešavati (95% sam siguran da neće), kad to uradis onda ideš dalje.... Star je to komp, a godinama korištenja najviše strada HDD , male su šanse da je CPU/RAM, matična može biti ali do sad nisam vidjeo takve simptome... Najčešći uzrok freezanja je ili sistem ili HDD na kojem se nalazi sistem.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    MadbaLL likes this.
  2. nivla

    nivla Komšija

    @nivla misliš da spojim postojeći sata kabal na neki drugi port na ploči? moram vidjeti ima li još slobodnih portova, nisam to zagledao. iz SA sam ;)

    ....[/QUOTE]
    da drugi sata port
    nemaju ti servisi opremu za testiranje maticne, uglavnom se svodi na probu da li radi
     
    MadbaLL likes this.
  3. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Zamijeni i sata kablo novim. Ono zna praviti problem, jednostavno se "razloka " tj. dobije luft. Odatle potiče taj ULTRA DMA CRC error, a zna da uzrokuje da "zamrzne" sistem ili da se restartuje komp.
     
    MadbaLL likes this.
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    evo upravo stavio novi sata kabal, prikopčao na novi port i HDDscan isto pokazuje. dakle do sata kabla definitivno nije.

    dva porta već ispucao, 4 more to go :D
     
    Last edited: Jul 13, 2020
  5. nivla

    nivla Komšija

    nemoj ti skenirati nista nego vidi ledi li ti racunar sa novim kablom
     
    MadbaLL likes this.
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    na svakom portu sa novim kablom prikazuje ovo isto:
    [​IMG]

    ovom prilikom se zahvaljujem čovjeku iz "intelcom" hrasno jer mi je besplatno dao foxconn sata kabal. usput mi je rekao da sumnja da je do kabla, nego prije da je matična ili hdd.

    odoh novi sistem instalirati i lagano početi razmišljati o novom kompu :)
     
  7. nivla

    nivla Komšija

    ta ce ti greska ostati uvijek, to je zabiljezeno u smart parametrima, vidi kako se ponasa racunar sa novim kablom, nema softvera koji moze testirati ispravnost komponenti na nacin kako ti mislis
     
    MadbaLL likes this.
  8. Filozof

    Filozof Aktivista

    Dok ne uradis svjež sistem i novi HDD ne staviš da probas mi ovde mlatimo praznu slamu... Ako nemaš drugi HDD da probas dođi do Ilijaša dacu ti ja, tačno mi mrsko slušati kako se mučis bezveze da, može biti i napajanje da prestane davati HDD-u struju na trenutak što uzrokuje freez sistema.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
    MadbaLL and NAILS like this.
  9. Pasha

    Pasha Komšija

    Filozofe da napojna ne dostavlja napon disku, racunar bi se restartovao iz prostog razloga jer je sistem pohranjen na disku.
    Pa makar se radilo o milisekundama.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Nevezano za tu diskusiju je li to uopste moguce, ali taj 'prosti razlog' ti ne pije vode jer se ne izvrsava OS sa diska. Kernel se ucita u RAM pa izvrsava. Kao i svaka druga aplikacija.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    sad evo ne mogu uopšte sistem da instaliram, stalno na 63% izbacuje ovo:

    [​IMG]
     
  12. Filozof

    Filozof Aktivista

    izvadi jednu plocicu rama i probaj opet, ako ne bude to onda je HDD!

    @Pasha pokusaj iskljuciti napajanje iz HDD-a dok racunar radi.
     
    Last edited: Jul 14, 2020
    MadbaLL likes this.
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    sve opet identično isto sa pojedinačnim modulima... dakle hdd skoro pa sigurno?

    koliko vrijede ove komponente bez hdd-a?
     
  14. Filozof

    Filozof Aktivista

    99% sam siguran da je HDD.
    Sto se tice vrijednosti pa mozda nekih 150 markica gore dole.
     
    MadbaLL likes this.
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jeli moguć popravak hdd-a? pitam u kontekstu dalje prodaje.
     
  16. FearLess

    FearLess Aktivista

    I da jeste moguc, hdd od 500GB je oko 45KM nov, tako da i ne vidim isplativost prodaje.
    A oko 30KM je polovan.
     
    MadbaLL likes this.
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    popravak hdda nije nesto sto svaki servis moze uradit. Pogotovo ako ti treba neki data recovery. Uzas skupo. Sto kaze fearless,novi hddovi su po 40 km .
     
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  19. Majesco

    Majesco Aktivista

    Nema veze koji ti je SATA, SATA 3 je u nazad kompatibilna tako da nema veze koji disk uzmes.
    Kod tebe je SATA 2 jer mu je propusnost 3GB/s
     
    MadbaLL and Reventon like this.
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    MadbaLL likes this.