Detekcija mogućeg problema

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 11, 2020.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    MadbaLL likes this.
  3. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    nažalost, gore navedeni disk je bio već prodat...

    kakvi su seagate barracuda u odnosu na western digital blue (ovaj moj stari je bio upravo taj)? na hd sentinelu seagate ima malo bolji overall, ali me više zanima pouzdanost, pošto bih polovan uzeo.
     
  4. ZyKLon

    ZyKLon Novi član

    Seagate diskovi su dosta nepouzdaniji u odnosu na Western Digital, tako da kad vec uzimas ganjaj Western Digital.
     
    Majesco and MadbaLL like this.
  5. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    narode, danas sam stavio zamjenski disk čisto za test i sa zamjenskim se ovo isto dešava:

    [​IMG]

    znači nije ni hard disk bio u pitanju. šta sad znači ovo, da je otišla ploča, ili sata portovi na ploči? ram slotovi?
     
  6. nivla

    nivla Komšija

    imas li koga da ti posudi napojnu, ako nije napojna onda je ploca
    ja imam neku asus plocu ne rade joj dva slota za ram
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    sad mi pade napamet, ne može biti da sva četiri ram slota ne rade odjednom, jer probao sam sa sva četiri, dva modula u dual channel slotovima, po jedan modul u single channel slotovima, istu je grešku izbacivalo.

    može li riknuti svih šest sata slotova na ploči, iako ih bios čita (detektuje) normalno?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Može biti bilo sta. Moj tip je ram samo zato sto su neki zamjenom istog rješavali taj error.

    A ide se klasika, sistemom eliminacije. Ako ti je toliko bitno, odnesi u servis neka testiraju samo ta konfa nije ni 100KM tako da...
     
    MadbaLL likes this.
  9. Majesco

    Majesco Aktivista

    Jesi li izbrisao particiju na disku system reserved partition ona je 300MB teska, probaj pojedinacno svaku plocicu RAM-a u svim slotovima na ploci i vidi hoce li proci, probaj novi ISO DVD ili USB sa cega dizes sistem.
     
    MadbaLL likes this.
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kad googlam taj error, prvo što savjetuju je ram i hdd:

    - hdd dakle sigurno nije, jer je probano na dva različita hdd-a (osim ako ne može svih 6 sata portova na ploči riknuti, ali kontam onda ne bi mogao ni započeti instalaciju sistema?);
    - a šta eliminisati sada? ploča ima dva plava slota za dual channel i dva obična slota za single channel. probavao sam oba modula i pojedinačno i skupa u single channel slotovima, nisam ih probavao odvojeno u dual channel slotovima, ne znam ima li logike probavati ih odvojeno u dual channel slotovima? isto mi nema logike da odjednom oba ram modula nisu ispravna.

    a želim da znam šta je, jer je konfa oglašena za prodaju, neću nekom da uvalim, a da ne znam šta je u kvaru.
     
    Last edited: Jul 18, 2020
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    uvijek brišem sve particije, dok ne dobijem prazan disk i tek onda kreiram dvije particije, odnosno bude ih tri na kraju (sa system reserved).

    probao sa različitim usb stickovima, probao različite windows instalacije.

    jel može nešto u biosu da blokira, jer kad se error prvi put pojavio uradio vratio sam bios na početne postavke (mislim radio sam to i ranije, pa nije bilo problema).
     
    Majesco likes this.
  12. Majesco

    Majesco Aktivista

    BIOS sa ovim nema nista, ustvari moze imati samo ako si OC procesor ili memoriju.
    Jedino da probas svaku plocicu pojedinacno u svaki slot od maticne, znase se desit da slot na maticnoj nije ispravan i kad testiras memoriju javi da je memorija neispravna, a ustvari slot pravi problem.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Kada kazem sistem eliminacije, mislim na druge komponente. Da se to proba na drugoj ploci za pocetak.
     
  14. Majesco

    Majesco Aktivista

    Probaj isto da iskljucis sve iz racunara sem tastature i misa.
     
    MadbaLL likes this.
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da stavljam pojedinačne module i u dual channel slotove?

    znači zvučnike i mreži kabal? ne mogu hdmi od monitora :)
     
    Majesco likes this.
  16. Majesco

    Majesco Aktivista

    Iskljuci sve sto nije vitalno za rad iz njega.
    Kad plocicu stavis u dual channel slot ona ce radit, a radi kao single
     
    MadbaLL likes this.
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da li to podrazumijeva i iskopčavanje dvd/rw roma i GPU-a sa matične ploče?
     
    Majesco likes this.
  18. Majesco

    Majesco Aktivista

    Iskljuci DVD, ako ga ne koristis za instalaciju OS-a, iskljuci sve diskove u racunaru sem onog na kojem vrsis instalaciju, A grafa ti treba jer monitor je prikljucen na njoj, sve sa USB-a iskljuci sem misa i tastature
     
    MadbaLL likes this.
  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    zaboravih da je grafa hdmi... jbg... mada imam ja i vga kabal da spojim sa integrisanom, ako bi to nešto moglo pokazati?

    ma samo jedan hdd ima, ništa više. nema problema, sve ću to probati, ali me zanima šta je svrha te vrste testa?

    p.s. već probao bez mrežnog kabla i zvučnika, isto sve. mogu još jedino dvd iskopčati sa ploče, ali mislim da će isto biti...
     
    Majesco likes this.
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Druze, sistem eliminacije. Odbaciš sve sto možeš. Da baratas sa najmanje komponenata. Poslije vracas redom i gledas sta je pravilo problem.
     
    Majesco likes this.