Detekcija mogućeg problema

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 11, 2020.

  1. Majesco

    Majesco Aktivista

    Sa tim samo eliminises ako je neka komponenta u kvaru.
     
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    da onda spojim monitor na integrisanu grafiku isto preko vga kabla?
     
  3. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Meni smrdi na plocu. Tebi moze recimo sata controller na ploci crknuti ili neki kontroler isto tako vezano za ram pa da ti ne radi ispravno.
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    jeli moguće da dva modula istovremeno crknu (tim prije jer je jedan modul noviji)?

    a ako se kojim slučajem pokaže da je ram, meni kingston više u kuću neće :)
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma sve je sa racunarima moguce :D
    Mislio sam vise nema veze sto je sam ram ispravan tj. oba modula ili pojedinacno ako te zeza recimo taj kontroler sata na ploci koji upravlja sa njim.
     
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    to sam upravio pitao ranije ali nisam dobio odgovor.

    može li crknutio kontroler koji upravlja svim slotovima za ram (da li jedan kontroler upravlja svim slotovima ili pojedinačno ima svaki svoj kontroler), odnosno isto pitanje za sata portove za hdd, mogu li riknuti svi odjednom i da li je jedan kontroler za svih 6? da li bi uopše vidio hdd i započeo instalaciju ako je crkao? jbg, znam da su ovo pitanja koja možda samo neki IT profi serviser zna, ali eto da pokušam.
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Da je crklo ne bi disk ni vidio. Ne radi se o tome. Nije to on ili off. Mislim da je samo CPU, radi ili ne radi mada je bilo slucajeva i gdje CPU radi ali je tvoirnicki bio falican.

    Na sva tvoja pitanja mozes dobiti teoretske odgovore koji ne znace nista.

    Jedan modul rama i prodjes sve portove. Probas sve sata kablove koje imas na svim sata portovima. Prikluci samo tastaturu i mis. Nista vise. Monitor na integrisanu. Resetuj prije svega toga bios na fabricke postavke.

    Ako se sa svim kombinacijama isto javlja, onda je ili ram ili ploca.

    To ti samo servis moze naci uzrok problema ne zato sto bolje znaju od kolega sa foruma, vec zato sto bi komponente probali na drugoj ploci, ili tvoje komponente samo sa drugim modulima.

    Ali neki servis da se zayebava sa takvim testiranjem ce ti naplatiti vise od 50% vrijednosti tih istih komponenata.
     
    MadbaLL likes this.
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    @NAILS probao sam sve sata portove, isto je bilo. samo nisam probao pojedinačno module na dual channel slotovima, nisam probao bez dvd/rw i nisam probao sa integrisanom. sve ostalo je probano :)
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    sad mi dođe da ga razbijem... normalno instalirao ali windows 10 pro (moj licencirani) i to samo preko media creation toola, ali neće windows 7 ni preko windows creation toola, ni preko rufusa (ista ona greška na 63%).



    i šta sad, kako biti pametan?
     
    Last edited: Jul 19, 2020
  10. nivla

    nivla Komšija

    cekaj, windows 10 ti instaliran i radi bez problema?
    windows 7 nece nikako, i stane uvijek na istom mjestu, rekao bih da ti ne valja medij s kojeg instaliras tj pravis usb za win 7
    imas od microsofta windows usb/dvd download tool i sa njim probaj napraviti bootabilni usb

    sto se tice windows 7 instalacije treba ti clean msdn iso verzija sa service pack1
     
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    moj nivla, hoće i windows 7 samo ako se instalira .iso sa "download.microsoft.com". sinoć mi više dopizdilo hardver provjeravati, rekoh odoh probati sa media creation tool-om.

    ali već 6 godina instaliram "gen2" verzije i do ovog što se desilo sa zamrzavanjem niti jednom nisam imao problem sa instalacijom. ne znam šta je odjednom u junskom i julskom buildu mogao promjeniti da sad izbacuje onu grešku.
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jarane, ti sve vrijeme neku lijevu verziju Windowsa pokusavas instalirati, a zvanicne verzije prodju bez problema?
     
    MadbaLL likes this.
  13. Decerto

    Decerto Komšija

    *laugh emoji*
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    generation2 nije "lijeva" verzija, lik (čovjek iz švedske) godinama već radi sve windows i office verzije sa integrisanim mjesečnim ažuriranjima. ja najmanje 5 godina koristim njegove verzije za instaliranje sistema i nikad, ama baš nikad, nisam imao problema do junske i julske verzije.
     
  15. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Samo si trebao odma napisati, da se narod dzaba ne pati.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Covjek dzaba disk kupio po preporukama, tako da je 1:1

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    hurmash1ca and Pelikan like this.
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    obicno te verzije windowsa imaju dosta stvari disableanih u registriju,blokiranih drivera,etc. Sigurno je to razlog zbog cega ti oficijalna verzija radi,a ta gen2 ne.
     
  18. nivla

    nivla Komšija

    postoji razlog zasto je microsoft izdavao service packove onako kako je izdavao, kao da oni nisu mogli svako pola godine izdati iso sa kumulativnim azuriranjima, jednostavno izdavali su ono sto je garantovalo neki stepen kvalitete, sa desetkom je to nesto drugacije ali ne treba zaboraviti da nece windowsa 11, 10 je posljednji naziv a svaki novi release se moze smatrati i novim OSom, windows 10 je zreo OS a na trzistu je evo vec 5 godina, vrijeme zaista brzo prolazi
    sve modifikovane verzije iso fajlova windows instalacija su smece, samo clean install sa msdna su dovoljno pouzdane, dok sam aktivno servisirao racunare nikad nisam nikom instalirao te modifikacije, a kad je neko donio pc sa npr xp borg editionom isao bi backup licnih podataka i nova instalacija
     
    FearLess and ZyKLon like this.
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ovo je za bana
     
    Pelikan likes this.
  20. Decerto

    Decerto Komšija

    Cini mi se da sam i ja jednom davnom skinuo tu gen2 verziju win10 proa,i trajala mi je svega 5 minuta. Covjek izbacio group policy editor iz pro verzije. Dovoljno rec :D