AMD Zen / Ryzen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Decerto, Jul 24, 2015.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

    Otice tema u stranu,ohanite. Meni smijesno da moj DDR3 radi na vecoj brzini nego tvoj DDR4 . ADATA XPG V2 DDR3 dere na 2400 MHz,i to sa FX8350 procesorom,relikt iz 2012-e :D . Kakav je to dizajn bio hahaha :

    [​IMG]
     
  2. Neso

    Neso Komšija

    Dizajn geto mrtvi hahaha
     
    Decerto likes this.
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kao da je sada bolji dizajn sa rgb semama, cekam jos samo baterija na maticnoj da dobije rainbow efekte.
     
    edgsi, Neso and aNaToMiC ! like this.
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    @Decerto moj RAM radi na 2966MHz, ali po defaultu radi na 2x1066MHz, i pri prepisivanju vrijednosti iz Ryzen calc u BIOS, brzina se setuje na tih 2133MHz umjesto na 3200MHz... Tako da je moj RAM s trenutnim O.C. postavkama skoro 600MHz brži od tvog :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Decerto likes this.
  5. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Poguraj ih al niz vodu. ;)
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa valjda to i radim, prelaskom na AMD... Bojim se da ovo sve neće na dobro po nas korisnike. Sad će se AMD ufurati, pa ćemo mi popušiti veće cijene. Najbolje je kad se deru s AMDom u par deka, jer je niža cijena tada jedini način privlačenja korisnika.
     
    zippoo likes this.
  7. Neso

    Neso Komšija

    Bez konkurencije inovacija stagnira i krece majmunisanje sa cijenama. Svaka korporacija radi po istoj semi kad im se moze.
     
  8. Filozof

    Filozof Aktivista

    Prozvakana tema odavno

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa nije baš da je intel sad propao. Još dugo treba AMD da dere da dodje na njihov market share, neće se desiti preko noći. A ima tu mnogo više opcija na tržištu od desktop procesora za customere. Ne mogu se ufurati kad su i dalje donji. Naravno, ide im top kako su bili na dnu prije ove ere. Tako da je ovo super za krajnje korisnike, tek bitka počinje po meni.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Neso and kolinsb like this.
  11. xman

    xman Komšija

  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa jbg peti put pisem, nema garancije jer se moze desiti da kontroler u cpu ne moze 3200 i gotovo, mada je sansa sa 3 serijom daleko manja.
     
  13. Decerto

    Decerto Komšija

    na trecoj seriji su to ispeglali pa skoro svaki proc moze da gura ram na 3200+ mhz,3400 neki cak i na 3600. Ali kao sto mobster kaze,jedan 3700x moze npr 3400 dok tvoj jedva 2933. Ram ce ti raditi 100% ali na kojoj brzini.
     
  14. xman

    xman Komšija

    Znaci idemo slaviti AMD,masno platiti sve da se tom procesoru ugodi,i na kraju neku molitvu izreci kako bi to mozda radilo na brzini koju smo platili... Dooobro.
    Uzet cu nesto sa liste i nadati se lol:D
     
  15. Filozof

    Filozof Aktivista

    Najbolje onda intel pretplatiti pa nek opet radi na manjoj brzini, iako si duplo više platio.... 90% rama će raditi sasvim okej, to na listama su samo oni koje su oni testirali i za koje mogu garantovati iako i velika većina radi bez problema, baš nepotrebna stvar za razbijati glavu. RAM memoriju svakako nema smisla kupovati novu s obzirom da se ne kvari... tako da odeš kod prodavača i probas odma ili dogovoris s njim da ti pusti ta dva sata da odeš do kuće i testiras pa u nekom slučaju da ne funkcioniše kako treba da izvrsis povrat novca.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
     
  16. Esh

    Esh HWB

    kolinsb likes this.
  17. Decerto

    Decerto Komšija

    prvi gen ryzen im nije ni blizu drugog gena,a kamo li treceg :D . Koliko su ljudi poboljsali procesor u samo 3 generacije,razlika nebo i zemlja. Kad skontas da intel smatra 7700k jos uvijek high end,a 3300x je low end ryzen koji ga satra.
     
  18. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Koju ploču biste preporučili?

    ASUS TUF GAMING B550-Plus ili Gigabyte B550 Aorus Elite?

    Cijena je slična, ide sa Ryzen5 3600
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Gigabyte ima bolji VRM i (subjektivno) layout. Ako Aorus Pro nije mnogo skuplja, to bi bio još bolji izbor.
     
    nenji_avero likes this.
  20. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Naručio sam Aorus Elite, hvala ti svakako :)

    Ako koga zanima, u Plus.ba ima popust na webshopu, pa eto npr ova je bila 328KM (+10 dostave)
    TUF je malo skuplja, ja mislim 10KM razlike