All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nece ovlasteni :D
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Ako ima Mazda approved na kanisteru onda bi trebalo da hoće sipat u ovlaštenom, a ako je recommended neće, jel tako?

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ah to je do njihove interpretacije, vecinom su picajzle kad donosis svoje ulje jer si ih odmah zakinuo za lagane pare.
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    ma ne vidim razlog zasto bih to mijenjao u ovlastenom, kupis odgovarajuce ulje i filtere i zamjena 20 kod lokalnih majstora, sta je to toliko bitno da bude u ovlastenom ako nije u garanciji
    kod nas cak i vecina obicnih servisa radi i za dzabr zamjenu ulja i filtera ako si kod njih kupio
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ima jos garancije, spomenuo sam gore.
    Nisu mi ni ruke u ovlastenom skupe, samo eto da nadjem pouzdano origigi ulje po razumnoj cijeni.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Potrudi se i sigurno ces nac da je provjereno original.

    Bitno da oni prihvate ulje koje ti doneses, koliko god da ga platis ustedio si.

    U BiH koliko znam nije moguce donijet ulje dok je auto u garanciji.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Nije mi jasno ni zašto to oficijelni dopuštaju vani... Šta se dešava ako nastane neki problem zbog lošeg ulja? To kao pokriju garancijom ili ti poture pod nos papir gdje piše da nisi stavio njihovo ulje već donio svoje?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    A ima li istine u ovom sto neki pisu da kad je motor nov ide rjedje ulje ripa 5w30 a kako motor stari treba preci na gusca tipa 10w40 ili 15w40 da kao ne iscuri kroz povecane zazore istrosenog motora.



    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  9. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jer ih zakoni o zastiti potrosaca tjeraju na to.
    Ako prihvate ulje koje doneses garancija ostaje isto kao da si ga kupio kod njih.

    A naravno nije ni tebi u interesu donijeti fejk ulje cak i da ga prihvate, posljedice mogu nastupiti dosta kasnije nakon isteka garancije a i da nastupe odmah nije nikome fino da mu auto visi na servisu i ako je dzaba popravak.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Teoretski ti bi mogao donijeti i ulje kvalitetnije od onog koje ovlasteni tusi.

    Npr. GM tj. Opel ulje (eto i to ce se promijenit ako vec nije) je navodno Total, ali moze biti i bilo koji drugi ko je zadovoljio minimalne specifikacije. Ja sam ga koristio u Astri, donosio ga u ovlasteni u kantici, dijelom zato sto sam ga mijenjao godisnje odnosno u prosjeku na nekih 5-7 hiljada, za takvu primjenu je sigurno dovoljno dobro. Al da hocu samo najbolje, onda samo LM premium ulja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa nije ti u interesu, ali ako je tolika patnja naci original, mozes se nesvjesno uvaliti u problem. Naravno, nije bas neka vjerovatnoća da sa uljem tako nešto zeznes lako, pogotovo jer se cesto mijenja, ali moze se desiti. Npr. Ulje za mjenjac zeznes i slicno.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Ja mislim da to vrijedi samo za mašine starije i jednostavne konstrukcije, kod novijih se podmazuje još svašta osim cilindara i klipova.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Aha evo sad odgledah ovaj video, moze se ici sa nizim prvim i visim drugim brojem ali ne obrnuto. Najbolje koristiti preporuceno.




    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  14. nivla

    nivla Komšija

    sipas preporuceno ulje, kad se procuje kako bregasta lupka po hidropodizacima sverceri stave 15w40 i to se skroz utisa pa se cini kao da je sve ok
    nasi majstori pricaju o guscem ulju jer jeftino ga dobiju a prodaju ga po cijeni onog preporucenog
    najvise uvaljuju 5w40 pod sintetiku
     
    Last edited: Jul 30, 2020
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

  16. Vedo

    Vedo Moderator

    Ono kad te nagovore "hajmo na vrh Bjelasnice" xD

    [​IMG]
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Ti mislio run on flat
    Sva šteta u tome bila...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kako si ovo uspio
     
  20. Vedo

    Vedo Moderator

    Otisao na vrh Bjelasnice onim makadamom, silazio isto makadamom, u neka doba cujem nesta lupa. stanem, pogledam, cudim se :D Kako je sve makadam (iako su ono vise stijene neg makadam, al eto) nisam skontao da vuce u stranu ili sl, i kako sam vozio na felgi guma se sva razderala.