Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tako je u svakoj normalnoj državi, dok kod nas 90% ljudi neće imati priliku da kupi nov auto i stan u novogradnji radeći ovdje. A ovi što vozaju skupocjena auta su uglavnom bogati privrednici, recimo imas ih puno po vecim gradovima jer se svi sele u grad i kupuju velike stanove. Ali generalno, mi vozimo otpad i leševe iz ostatka evrope i kupujemo starogradnju. A uostalom i ne treba nam, jer za 20 godina će broj stanovnika biti ispod 2 miliona, tako da ćemo imati negativan priraštaj za 50% u odnosu na 1990-te
     
    Last edited: Aug 20, 2020
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koja su kategorija cetvoraclane porodice koje zive u svom stanu/kuci i imaju godisnja primanja 30-35k km? Tajkuni nisu sigurno a nisu ni sirotinja.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    ima ih dino i više što imaju pa su opet nezadovoljni...
     
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Koliko je takvih ? Max. 20% mozda, a i to u opadanju, kad bi ih trebalo biti 60-70% u normalnom sistemu.
    I ti stanovi i kuce su vecinom nasljedjeni, kome kredit pojede pola plate nije vise sredina.

    tale @Bio_Sam_Zmijanac i @becke su u pravu (da to jednom kazem za taleta :D)
    Vecina koja nije gladna i zato sebe smatra srednjim slojem nije srednji sloj.
    Prosvjetni radnici npr. su kod nas uglavnom sirotinja, pogotovo mladji.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nigdje u svjetu prosjecan radnik sam ne moze drzat porodicu na nivou. Znaci trebaju dvije plate za to. Upravo prosvjetni radnici imaju taj neki prosjek od 15k godišnje i kad uzmeš dvoje takvih eto te na tom nivou.

    Druga stvar je sto su svi htjeli vise nego sto mogu pa su vec u sedmom kreditu i pojeo vuk magarca.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  6. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Itekako moze, imam bas puno familije i blizih poznanika po pola evrope i znam dobro od cega i kako zive.

    Istina jeste da je i u evropi tendencija pada srednjeg sloja i rasta potrebe za dvije plate u porodici, ali jos je to nebo i zemlja.
    Neki EU prosjek je da 20% najbolje placenih dobija 5 puta vise nego 20% najslabije placenih, u istocnoj evropi je to 10-12 puta vise.
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Asistent na fakultetu oko 1800km profesor nemam pojma. Profesor u srednjoj školi i manje od 1800 osnovna vjerovatno i manje od toga. Ja bih rekao da je to smiješno sa obzirom koliko je potrebno da bi došao do zvanja profesora na fakultetu, isto bih i rekao za doktore, nisu im male plate ali male su za ono što su uložili da je imaju posebno u odnosu da vladajući aparat koji je smješno komentarisati kada seljačina sa osnovnom školom ima duplo veća primanja od doktora i profesora.
    Tale je u pravu, ova zemlja tone.
    I istina je, ljudi bi više nego što mogu a to više je u biti osnovno, samo nemaju novaca za to.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Dobri savjeti za kupovinu automobila... Ovo sad postaje tema Odlazak iz BiH 2?
     
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Da, uglavnom anegdotne dogodovštine, bez imalo ozbiljnijeg pristupa, podataka. Ljepota.
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Objasni mi kakav bolan 30-35k KM.
    Pa da oboje rade sa prosječnim federalnim platama zarade 20k za godinu, a to je 1800 neto mjesecno. I to je dobro jer ja što znam većina ih živi i radi sa 12-15k na godišnjem nivou.
    Evo kod mene je 4 člana od toga dvoje male djece, i mi zaradimo 15k godišnje.
    Gdje se zaradi 35k da se odma ja i supruga prebacimo, evo radit ću bilo šta.
    A zato se voze auta stara 20 godina. I ovo što znam naroda da zaradi neki novac na "Crno" samo me zanima kako će lijekove kupovati od penzije 400 KM.
     
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Uostalom evo malo infoa. Podaci iz decembra 2019
    Preko 80% registovanih vozila starije od 15 godina.
    [​IMG]


    Jako zanimljivo i to da samo 5% ukupnog voznog parka čine Euro 6 vozila, koja su već sad stara 5+ godina. Pričati malo šuplje nema smisla.
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    čojk mehaničar šta ti ima objašnjavat heheheh
    da malo hoce za*bat još više bi bio ovaj "prosjek"
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam pitao koja su kategorija ti sa 30-35k km?

    Plate po školama su 12-13 stoja i takve dvije plus regres su ova kategorija.

    Drzava jest u qrcu, narod slabo živi al reci da nema srednje klase je bezveze.

    A da nema više lakih para i lijepog života bez da se dobro zapne, to se slažem.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  14. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ima srednja klasa ali po nasem standardu, a to je u nekim zemljama spajanje kraja s krajem. To sto kod nas priusti srednja klasa, na zapadu moze priustiti porodica na socijali, da niko ne radi, bez problema.
     
    Bio_Sam_Zmijanac, Haker and Qler like this.
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  16. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma dino u realnom sektoru su plaće od oko 700 do 900 KM, ljudi uglavnom zive 10 do 15k godisnje, od ovih sto rade preko 90% je u navedenom rangu.
    Znam porodicu koja zivi tako od 35k godisnje sa dvije plate, stan i polovno auto kupili
    po pola, oboje se mladi zaduzili na 25 god, tj do penzije, ne zive bas tako lijepo, kad se rezije i krediti plate, ne ostane novca sem za preživljavanje, a uzeli polovan stan i 5 godina staro auto.
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moja skoda 2013. a euro 4 :D
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Ova slika sto tale linka je debilizam. Ove godine ne predstavljaju uopste to na sto se autor poziva vec kad je standard dosao na snagu. Tako da je sama statistika totalno pogrešna. A zakljucak jos gluplji. Bas me zanima izvor slike i debil koji je radio "analizu".

    Btw. U svakom ovom do x godine, treba stojati od te godine, a za euro 6 od 2014, septembar ako se ne varam. Kakva 2009.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Stevie_Ray and aNaToMiC ! like this.
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    U svakom slučaju, svi mi dobro znamo gdje ova država kotira na evropskom kontinentu. Osim Moldavije, mislim da je sada svaka druga država ispred nas po pitanju HDI-a, onaj ljudski indeks koji procjenjuje kvalitet života. Al' ne možete imati takav poražavajući stav, inače idemo još dolje :D
     
    selvin likes this.