Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Slika je sa ofišl statistike bihamka
    https://faktor.ba/vijest/u-bih-u-20...vozila-55-posto-ih-starije-od-19-godina/73872
    Source
    https://bihamk.ba/assets/upload/Broj_registrovanih_motornih_vozi.pdf
    Toliko o srednjoj klasi.
    Ja znam da se ovdje ljudi ravnaju po sektoru u IT je odlično jer je uglavnom vezan za inostrana tržišta. Ali realno gledajući, mi vozimo grobove i leševe iz Evrope.
    Srednja klasa je odavno otišla u zaborav, ja mislim da samo 10% ljudi u BiH živi tzv u srednjoj klasi, 1% su bogataši ostalih 89% žive ispod prosjeka i krpe se kako znaju i umiju.
     
    Haker likes this.
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ma to veze sa mozgom nema. To sto je bihamk stavio ne znaci da znaju šta pišu. Pa de pogledaj malo sta linkas, znam da si dovoljno pametan da skontas da je neki debil pravio statistiku. Covjek naspram euro norme zakljucio starost vozila, hej... I to pogresnih euro normi i datuma od kada su validne... De jos koji link da se nasmijem do suza.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa hajde onda stavi ti validan link.
    Meni ove brojke djeluju skroz realno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kako nema sa mozgom, 82,8% vozila čine vozila zaključno sa euro 4 normom, znači max do 2009 godišta. Šta je tu pogrešno.
    25% čine vozila zaključno sa Euro 2 normom, max 2000 godište, 55% čine vozila sa max euro 3 normom godišta do 2004.

    Brojke su okej, pa ja ne znam u šta ljudi gledaju, i da li se uopšte vozaju cestama, ja vidim, golfove, pasate, francze, fiate, fordove stare po dvae'st godina u 90% slučajeva na cesti.
    To što neko provoza novog audija Q8 i sl. spada u 1,11 % onih koji kupe novo auto, nije nikakva statistička referenca.
     
    Last edited: Aug 21, 2020
  5. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

  6. selvin

    selvin Moderator

    @Haker, @Bio_Sam_Zmijanac, je li stvarno ne vidite sta je pogresno ovdje?

    Kako rekoh, prvo euro standardi nisu trajali do tih godina nego od tih godina koje su navedene. A euro 6 je od 2014 godine. Ako uzmete samo tu gresku, dobijete da je ovo totalna nebuloza
    "Oko 55 posto registrovanih vozila u Bosni i Hercegovini je starije od 19 godina, a više od 80 posto voznog parka je starije od 14 godina."

    jer ako saberete sve ukljucujuci do euro 2 norme dobijete 25%, a do euro 3 dobijete 55%. Sto znaci da su procenti 25 i 55, a ne 55 i 80.

    Tale, pokusao si dobro izracunati, ali ti ipak ne ide matematika inzinjeru moj, EURO 2 je sve do 2000, to je tih 25%. A euro3 sve do 2005, to je tih 55%.

    I na kraj kazem, ovo je opet pogresno racunanje. Eto @dmr vozi oktaviu 2013 godiste euro 4. Po ovoj njihovoj tabeli je oktavia zapravo do 2005 godista? Je li treba crtati i dalje? Eto moj pezo je euro 5, falilo mu par mjeseci za euro 6, a po njihovoj tabeli je to do 2009 godiste. Vozilo staro 4 godine je uslo u statistiku da je staro 11+. Provjerite za svoje vozila i skontat cete da je sve totalno pogresno.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako ce Octavia iz 2013. bit Euro 4? Nema sanse, to je neka greska. Sve proizvedeno iza 2009 MORA bit Euro 5. Ako se ne varam, Euro 5 je krenuo vec u 2008. godini, samo nije bio obavezan.
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Koje je godiste bila tvoja Astra i koja norma? Je li i ona bila 14 godina stara? :)

    Btw to za oktaviu je vjerovatno greska, mora bit euro 5, ali opet je pogresno.
    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    2013, Euro 5, drugo nista nije mogla ni bit.
     
  10. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Oktavija je sa 1.9tdi motorom radjena za trece zemlje.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ah, taj nikad prezaljeni 1.9TDI...
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Automehanicar u njemackoj (firma JP performance) vozi Golfa 4 1.9tdi, kroz ruke mu vecinom prolaze high performance auta u koje ugradjuje tuning opremu vrijednu hiljade eura. A covjek je njemac, nije balkanac.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sigurno ne zivi u centru Stuttgarta. :D
     
  14. Mujka

    Mujka Komšija

    tako je
    kod mene je maltene kraj 2009 godine proizvedena i tad registrovana u bih...
    euro 3 :D
     
  15. selvin

    selvin Moderator

    Pa znam, ali eto kako Tale kaze tvoja Astra moze biti max 2009 godiste. Tako mu rekli iz Bihamka.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    @selvin koga briga da li je 70% ili 80 to nije poanta. Ja svaki dan vidim masu auta, evo sada od 50 parkiranih nema dva euro 6 a tačno ih je oko 30 ispod 2009 i vidio 4 golf dvice, strašno rekao bih

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Ti i Tale ne bi priznali da ste pogriješili kad bi vam neko na celu nacrtao. Ako je tebi mala razlika 25-30%, meni nije. :) Upravo tolika je greska u toj vasoj statistici.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. Mujka

    Mujka Komšija

    šta je strašno što prosječan golf 2 user potroši 600l goriva godišnje ?
    a nije strašno što ljudi troše 7-10 tona cumura
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nije moja statistika, moja je što vidim svaki dan svojim očima

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Strašno je sve to zato i jesmo Afrika a ne Evropa.
    Taj golf se ljulja kao vodeni krevet, dimi kao Ćiro i isto tako koči.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk