Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. selvin

    selvin Moderator

    Onda slabo vidis. Gdje ce bit 82% starijih od 15 godina, pa to bi znacilo da u ovih 18% spadaju i golf 5, astre H, polo 5, passat 6, pezo 307, sve preko 2004-2005 godista da je samo 18%? Zdrav razum govori drugačije, a brojke jos vise kad ih dobro izracunas. Jer nije 18% vec 45%. Zanemarivo?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa jasno da nije ali ne kontam šta želiš dokazati? Jeste zato od 2008 i 2009. I to je kao dobro :D


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    Ko kaze da je dobro, nego volite sa izražavate svoje nezadovoljstvo tako sto cete pricat nesto sto nije tacno. Barem pričajte o realnim podacima kad vec toliko kukate. Zato vam i jest tako dobro, sto slijepo vjerujete svemu sto procitate. Tesko mucnut svojom glavom pa zakljucit da to nema smisla sto debili pisu po internetu. A i kad ste skontali da ste bili naivni, onda se cupate licnom statistikom sa parkinga. Sad ce se Tale javit i reci da i kod njeg ispred kuce imaju 4 pezoa a samo jedan mladji od 2005.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! and Stevie_Ray like this.
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Čuj čupam se eto da se tebi nešto dokaže. Odskakutaj lagano u skokovima :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Nije meni, vec siroj forumskoj javnosti koja cita tvoje i Taletovo kukanje i izvale o statistici. A procenti se uce u 6. razredu. I onda se kao pita kako se zaradi 30k+? Pa ovakvim razmisljanjem tj. nerazmisljanjem sigurno nikako. Sjedi kod kuce i placi, past ce s neba auto euro 6 iz 2009 godine. Tako bihamk kaze.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Prvo ja se ne žalim samo vidim gdje živim. Evo tale je inžinjer pa izađem bolje od njega i tako od mnogih prijatelja koji su obrazovaniji, nažalost tako je. A ti pozitivnosti zabij u guzu pa onda odskakutaj

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Cuj ne žališ se a kažeš da živiš u Africi. Samo sad ne znam tačno na šta si mislio, vjerovatno neka insinuacija da smo siromašni?

    I hvala na lijepim i kulturnim riječima i željama.

    Ja tebi želim sve najbolje i da kupiš euro 6 auto 2009 godište. Pozdrav

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! and Mujka like this.
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    I ti si inženjer pa vidim da slabo pratiš-
    Ja sam samo rekao kad su uvedene norme po proizvodnji u EU i takvih je preko 90% vozila, to što kod nas imaš nekoliko oktavija koje nose euro 4 a 2013 je godište za treća tržišta, pa takvih je 2-3%,
    Opet ti kažem šta sam ja pogriješio, ja sam rekao da zaključno sa EURO 4 normom čini 82.3 % ukupno registrovanih vozila, to su u 99% slučajeva auta starija od 10 godina znači ispod 2010 godišta. Od toga je 28% samo onih sa euro 4 (2005-2009). ostali su znači 15+ godina stariji. To što su oni pogriješili da euro 5 norma ide od 2009 do 2014, a euro 6 od 2014+ je njihova greška, ali to opet ne remeti statistiku da je samo 12% EURO 5 vozila, kao i 4,6% EURO 6 vozila, kao i samo 1,11 % novih vozila.

    Meni je zakon kad na DW vidim poplave u regiji Indije, i kod nas kao glavna vijest, poplavi grad od 40l kiše jer ljudi ne znaju projektovati odvodnju.
     
    Ronaldo_9 likes this.
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa zakljucno sa euro 4 normom nije zadnjih 15 godina nego 10 (gledajuci od 2019 kad su pisali ove nebuloze). Procitaj opet njihovu rečenicu za 55 i 80% pa ponovo moj post. Nisu oni pogrijesili jednu godinu nego sve. Koje godiste je tvoj pezo i koja norma pa usporedi sa tabelom? Ako se ne varam 2002, znaci euro 3? A po njihovom euro 3 do 2000? Tj. Tvoj pezo je upao u statistiku da je star minimalno 21 godinu. Treba jos crtati?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  10. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nije ni 10 godina. jer više je registovanih EURO 4 vozila sa 2005 godištem nego 2009-im.
    Ali šta je statistika eto nije starije od 19 godina zbog greške u tabeli nego je 55% vozila starije od 16 godina, a 82% starije od 10 godina. To je opet sve leš i smeće. Da smo mi normalna država sa srednjim staležom bilo bi 50% vozila do 5 godina starosti, a drugo 50% ostalo. Eto moj Pežo nije star 21 godinu nego 18, grebat ga, to je staro. Evo i da imam sad 20k da kupim polovno auto staro 3-4 godine. Ne mogu ga održavati sa ovim standardom.
     
    Last edited: Aug 21, 2020
    Haker likes this.
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ne oslikava starosna dob automobila nase finansijako stanje nego nas mentalitet. 90% ce za 30k prije kupiti nekog starog "džipa" nego novo auto.

    Sent from my Mate10pro using TapatalkPro
     
    Ronaldo_9, Haker and Stevie_Ray like this.
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Oslikava itekako dino, ne može se novo auto kupiti bez 25k, i to low entry, a to si ne može priuštiti 90% stanovništva. Zato vozamo ovo što vozamo, 80% auta je starije od 10 godina, pa zašto, zato što se raja može zadužiti da kupi auto do 10.000 KM, a to je auto uglavnom euro 4 standarda trenutno, a prije 3-4 godine je bilo euro 3 standarda. Isto kao i što ne možemo kupovati markiranu odjeću, tehniku i ostalo. Čast ljudima koji pošteno rade, ali ja među onog pravog srednjeg staleža vidim raju koja uglavnom radi ili za strance ili izvozi proizvodnje, ostalo je sve preživaljavanje.
    U gradovima je malo bolja situacija jer su se privrednici preselili.
    Evo ja pitam u Tuzli ko može kupiti stan u recimo novogradnji Novi Zlokovac, sa 2500 KM po kvadratu.
     
    Last edited: Aug 21, 2020
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Evo ja mogu, al necu, ne pada mi na pamet, i to ne zbog cijene.
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mogli ste nastaviti u privatnim porukama. @Adminaga ima li te gdje?
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja konto ona tema odlazak iz BiH :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [mention]XTRage [/mention]je kriv, spomeno srednju klasu i to i bi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Eto srednje klase i prosvjete, ugovori na 2-4 mjeseca, otkazi i na neplaceni biro u ljetnim mjesecima, pa opet ugovor na 2-4 mjeseca uz dupli posao u skoli i online.
    Zadnja isplacena plata za april ili maj, divota.
    I nisu anegdote nego iz prve ruke.
     
    Pelikan, Reventon and Haker like this.
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Bitno je ostati pozitivan :)
    Najgore što moderator najviše truje.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja bih rekao da je moderator jedini pozitivan, s pravom ili ne. Treba prvo krenut od sebe i ne gledat na sve crno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    Hvala :D S pravom ili ne, zar je bitno? Hajmo plakat svi da nam bude bolje? Sislo se s teme davno, ja nisam komentarisao standard uopste vec ono sto je imalo veze sa temom, vozila i njihova starost u BiH. Prezentovani su lazni podaci o tome, i meni to bode u oci i u mozak kad neko nasjeda na to crnilo da bi zadovoljio dusu. Kad neko vidi sve crno, ne moze mu biti bijelo...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Stevie_Ray likes this.