Sinteticko ulje za automobil

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Aug 30, 2020.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Hajmo malo na ovu temu :) Koja bi to bila ulja, po proizvodjacima a sa tacnim oznakama, a da su potpuno sinteticka ulja? Za mobile sam skonto da je samo sa mobile 1 oznakom potpuno sinteticko!?
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ravenol VSI i kljucaj temu :D

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Meni na servisu sipali Mobil Super 3000 XE 5w30, 4.5l oko 62KM, izadje oko 13.5KM litar. Nesto mi to prejeftino, sebi kad sam uzimao litar je bio skoro 20KM.
    Tjesim se da servis kupuje na veliko pa ih izadje dosta jeftinije, mada je to sve suhva.
    Motul je valjda najbolji.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Online je 25e 5l.
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma








    Evo kome se da pogledati definitivno će biti jasnije kako se ulje klasificira i kako radi svoj posao.

    Ukratko ne postoji najbolje ulje, bitno je da ispunjava specifikaciju koju je proizvođač propisao i da je original naravno.

    Najbolje kod nas je pogledati ko je distributer za brend koji želite i od njega kupiti.
    Za Mobil 1 u BIH je re-al company npr i ja od njih kupim, najsigurnije.

    Inače kada skontate da ulje zadrži svoja svojstva cijelu godinu, raspon temperatura od -20 do +30 milion hlađenja i zagrijavanja plus što ga i gorivo razrijedi, stvarno je čudo i jeftino :)


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  6. Haker

    Haker Veteran foruma



    Jako zanimljiv video za sve vas što vozite narodnu kočiju posebno sa PD motorima



    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    dmr likes this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Onda je ok, mislio sam da je vani 1l 20 eura :)
     
  8. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jest na benzinskoj :D
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    @dmr već sam pisao da je re al uvoznik za Mobil a dzaba im dostava i garantirano dobiješ orginal ulje.
    Npr na našem tržištu nema ovo ulje od 5l a možeš ga normalno naći u toj ambalaži po ovim radnjama. Sad to ne znači da nije org ali definitivno je neki uvoz[​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nije valjda da ima original i kopija ovih ulja? :D
    EDIT: A ovaj sa linka sto sam stavio je iz uvoza iz Francuske pise na ambalazi.
     
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma eto ima. Nisam ni ja znao ali ljudi govore da se svašta pakuje pa bolje biti siguran.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    ja sma z aproslo auto kupovao castrol 5w40 sintetiku i nije bilo razlike je li 4l 50 ili 80km osim u cijeni, isti uvoznik nikad nikakav problem da ne kazem nikad nisam dosipao kap tog ulja
    sad ide 5w30 ll, ne mislim mijenjat i ide i dalje castrol
    sto se tice filtera nisam bas najvece smece stavljao bila neka sredina i mann kad jeftino naleti
    mozda i druga ulja valjaju ali cijena 10km razlike na 5l

    vidim da po piku ima i navodno vw ll 5w30 ne znam jel original ili kopija niti kakvo je
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Nasu covjek lagano zejtina. Ovog se i ja bojim, da nam ne sipaju ulja iz Modrice :D
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Eto baš za Shell je orbico isto se lako može od njih kupiti isto tako i za motul i revenol ima ovlašteni dobavljač i nema problema :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  17. Mujka

    Mujka Komšija

  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa reko mi Dino da je bolje 5w40 (505.01), ali pitanje je ima li takvo full sinteticko i koje je to tacno?


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    mozda grijesim, ali zar nema samo jedno ulje koje ispunjava te specifikacije (tj samo sintetika, ne mineralno....) znaci ako je 5w30 sa 505.01 to je sintetika, i samo sintetika jer samo ona ispunjava te specifikacije?
     
  20. dmr

    dmr Veteran foruma

    Izgleda da nije tako, ima ih dosta koja idu kao polusintetika a 5w30.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro