Sinteticko ulje za automobil

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Aug 30, 2020.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    tako znači :D
    a 505 00 ? :D jel ono još "jače"
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    ono nije uopste za pd motore koji idu u petice, pasat 6 i octavie tu ide 505.01
    za cetvorke i passat 5/5.5 ne znam
     
  3. Mujka

    Mujka Komšija

    pa ja pitam za non pd motore tipa 66kw agr
     
  4. nivla

    nivla Komšija

  5. dams82

    dams82 Komšija

    Ma kod tebe može i Bimal
    Taj motor ide i na 10w40, nema posebne zahtjeve kao pumpa dizna....

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  7. dams82

    dams82 Komšija

  8. nivla

    nivla Komšija

    ma more bit, al znam da u pd motor moze sigurno 10w40 ako ima 505.01
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    mozda ljeti al zimi ne bih pokusavo.
     
  10. NaLe!

    NaLe! Aktivista

    Dobra im marža. Shellovo je 24km VPC. Doduše, mi nabavljamo u bačvama...

    Preporuka je mijenjati ulje makar nakon godine, bilo da se radi o autu koje je stojalo ili koje je radilo. U prvom slučaju opasnost je od vode, jer su ulja izrazito higroskopna, od stojanja će upiti poprilično vode. Posebno je ovo za sintetička ulja (PG, PAO i sl.), zbog manje veličine čestica. U drugom, zbog izgaranja. Usput, sintetička ulja imaju manji vijek trajanja od mineralnih. Podmaziva svojstva se gube vrlo brzo u lošim uslovima.

    Također, nije preporučljivo miješati ulja dva proizvođača, zbog aditiva i zbog karakteristika. Sintetička ulja su izrazito agresivna za zaštite metala, brtve i slično. Pusti par dana da kapka čisto sintetičko reduktorsko ulje po temeljnoj farbi i ogulit će se potpuno do metala. Posebno paziti osnovu - tipa PG i PAO, iako potpuno sintetičko jedno i drugo, nipošto ne miješati. Mineralno i PG se djelomično i da, ali nije preporučljivo.

    Obratiti pažnju na porijeklo korisničkih upustava, preporuka tipa 5W50 za Njemačku, ne mora značiti da je preporuka za isto auto kod nas. Drugačija klima, drugačiji temperaturni rasponi, drugačije gorivo i slično. Nisam dugo listao korisničko uputstvo, ali pretpostavljam da pored 5W50 pišu i imena preporučenih proizvođača i njihvih komercijalnih proizvoda. Ova oznaka se odnosi na viskoznost ulja pri temperaturnom rasponu, a šta je ubačno, može biti mačak u vreći...
     
  11. Mujka

    Mujka Komšija

    Sad ispade full sintetika na pao bazi loša :D otkud onda tvrdnje da sa tim uljem se moze preci 30000 ? (ko manje prelazi onda bolje koristi mineralno ?? :D)
    Sto se tice druge tvrdnje (evo zanimljiv video)

    Sto se tice trece tvrdnje kod mene recimo uopste ne piše koja gradacija da se koristi vec piše samo 505 00 ili 505 01... a za long life 507 00
     
  12. dams82

    dams82 Komšija

    Ništa ti ne znači emoji koji suze roni od smijeha
    Uopće nisam bio ozbiljan, šalim se malo sa drugom Mujkom (znamo se lično).
    I moja je preporuka da se ulje mjenja svake godine...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    NaLe! likes this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ali kako su proizvođači došli na to da se prelazi 30k od zamjene do zamjene
    Evo sad deda sa novim autom ne može mijenjati ulje, 30 neće preći ali preko 10 hoće. 30 je stvarno puno, evo gledam i moj auto prelazio po 18 -20 samo radi te gluposti šta prije dođe a malo ko baš 30 ubije

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pitaj taksiste koliko predju, meni dvojica rekose oko 100.000 godisnje


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  15. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Marketing za "manje" troskove odrzavanja, i onda na 150-200k motor za baciti pa prodaju opet novo auto.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Da mogu, napisali bi svakih 50K. Zamisli da stoji da se mijenja svakih 10K, kupit ce ljudi auto kod kojeg je naveden duzi interval. Baš tako, marketing. Isto kao i sa ispušnim plinovima, filterima, blu mošn bullshit aditivima i cime sve ne.
     
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Samo pitas majstora jel u svom autu mijenja na 30k...
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa naravno ali kažem da si primoran na to ako hoćeš garanciju

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ne zabranjuje ti niko medju-zamjene na 10-15k, kupis origigi ulje i odneses ga u ovlasteni, ispadne malo skuplje nego u neovlastenom.
     
  20. nFare

    nFare Komšija

    Nije baš tačno da su intervali tek samo tako produženi radi prodaje, ovdje u manualu fino u zadnjoj rečenici kaže:
    Ukoliko se auto uglavnom vozi po gradu ili se prelazi manje od 10k godišnje, mora se mijenjati svake godine umjesto svake dvije.

    [​IMG]

    Ja sam se nedavno ponovio sa Giuliettom i prethodni vlasnik je obavljao servise, fabrički propisane, svakih 25 000 Km, na satu 70 000 Km, zadnja zamjena ulja bila prije skoro 3 godine, samo me tješi što je bilo neko long life, knedlu sam tri put progutao kad sam se odlučio na kupovinu :D

    Više puta sam ponavljao što sam čuo i iz iskustava drugih, većina zapadnjaka, švabo pogotovo, ne održavaju auta u smislu da znaju nešto više od onog što im je zakonom propisano, voze se 3, 5, 7 godina i otpad, pola vozača ne zna ni haubu otvoriti, pitali bi se zašto bi to radili, tehnički im uvjetuje provjere svake 2 godine i to je to. Nažalost, kad dođe na naše tržište idu doktorske disertacije na temu dijelova i održavanja. Tako je to, u zemlje trećeg svijeta šalji deponije korištenog ulja na reciklažu i refill, u druge, auta da im se mijenjaju dijelovi za koje nije niko nikad ni čuo...