Sinteticko ulje za automobil

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Aug 30, 2020.

  1. dams82

    dams82 Komšija

    Eh da se nadovežem, nisam mislio sipati bilo šta, pričamo o ulju sa odgovarajućom specifikacijom, znači npr za tvoj auto dexos 2,a ne mora biti ni OE GM niti neki Mobil, castrol itd. Eto npr ravenol kad je već neko spomenuo, i recimo košta 20-30% manje,a ti ćeš ga svejedno voziti recimo pola servisnog intervala i ako je npr nijansu slabije baš te briga... Ja iskreno ne vjerujem u ta neka OE ulja, posebno zato što imamo slučaj gdje više proizvođača auta ugrađuje isti motor i svaki proizvođač preporučuje drugi brend ulja. Znači marketing...


    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    aNaToMiC !, Haker and nFare like this.
  2. nivla

    nivla Komšija

    ja sam 100% siguran da se motoru ne bi desilo nista ni da se na 15000 odnosno 20000 u tri godine jednom zamijeni, ima propisani interval od strane proizvodjaca i tu se svasta nesto jos uracuna da bi siguran interval bio taj koji je propisan, ja svakako predjem da moram zamijeniti ulje prije nego i dodje vremenski interval za zamjenu
    prica o kondenzu podsjeca na ono obavezno servisiranje klime, koja ako radi ne diras nista na sistemu, ispade da frizider moras dopunjavati svake 2 godine, iako ljudima bez greske radi i preko 20 godina, princip rada klime i frizidera je isti, ali komel kaze svake dvije godine isprazni sistem i napuni novi gas,nepotrebno ako sve funkcionise
     
    nFare likes this.
  3. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije bas da nema veze koje se sipa, naravno ova brendirana ako su originalna i odgovaraju specifikaciji su u pet deka.
    Ali kad ti uvale fejk smece sa visokom koncentracijom pepela pa zacepis dpf bit ce veselo.
    Ili s niskom tackom izgaranja pa krene goriti kad se pomijesa sa gorivom.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ide u opelku sve, nije to kao VW :D
    Ma ja u prvom postu napisao da nema veze brend, samo da nije neko već sprženo. Uzeo ovaj Mobil ljudi ga dzaba pošalju a ok cijena, da nije tako INU bih sipao, barem to niko ne kopira :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ali cemu ovolika rasprava, otvoris ebenu servisnu i data knjizicu, tamo nabrojana sva ulja koja odgovaraju za auto, i ako mi proizvođač preporucuje Total 5w40, sto bi u auto sipao ravenol i druga nepreporucena ulja.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    zar se proizvodjaci ulja i "model" ulja preporucuje u tim knjizicama? Ja znam da se samo gradacija preporucuje.
     
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ima ponekad i proizvodjac ali to je cisto marketing.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Nije to nikakav markenting, ako auto nakon 350k, ne troši ni kap 5w40 ulja, a interval zamjene mi je svake godine između 15k i 20k. Znači da preporuka radi. Što bi sipao bilo što van ove preporuke
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Jaran vozi Stila preko tri godine nikad mu ulja nije promjenio, prije njega ko zna kad je ko mijenjao, 95% vožnje po gradu. Do kad će tako gurati ko zna.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sigurno sipa samo Seleniju...
     
  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @Bio_Sam_Zmijanac i crklo bi da si sipao Liqui iste specifikacije ?
    Ali okej ako je dostupno to napisano, sipas njega i cao.
     
    aNaToMiC ! and Haker like this.
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    A zašto da sipam kad je ovo provjereno i preporučeno ulje za francuze, posebno sad kad imaju dpf-ovi, fapovi i druga sranja, mislim moj motor nema to, ali zašto eksperimentisati.
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Moze li se gdje naci koje je preporuceno ulje i proizvodjac ulja za 1,9tdi, zadnji modeli tog motora, skoda 2013. bez dpf filtera? Po netu neki tvrde 5w40 a drugi 5w30, neki kazu mogu oba, a neki niposto 5w30 a neki da je bolje 5w30. Ima li kod vwa to da preporucuju i proizvodjaca? :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Najbolje nazoves Nipex i provjeris.
     
  15. nivla

    nivla Komšija

    5w40 ali 505.01 specifikacije npr castroledge turbo diesel 50 km 4l
    5w30 npr castrol ll
    ja sam sipao 5w40 i nije bilo problema
     
    Last edited: Sep 3, 2020
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Last edited: Sep 3, 2020
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Naravno da nećeš pogriješiti

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. nivla

    nivla Komšija

  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Jao 0w :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma ne razmisljaj puno, ne prelazis velike kilometraze godisnje niti ces na trke sa njim. Taj motor taksisti voze po milion km, mislis da sipaju najbolje i najskuplje ulje? Kod tebe je tek razradjen. Naspi sto svi drugi sipaju Castrol, Mobil, Revanol 5w30 ili 5w40 nebitno.

    Meni su u Interautu nasuli Mobil 5w30 super 3000 XE, isti su nam motori.