PC do 600 KM Polovan - Nov svrha Škola - Igre

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by sumeir, Sep 3, 2020.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav.

    Trebam poznaniku da pomognem ok sklapanja kompjutera.

    Ima maksimalno 600 KM, kompjuter će se korisiti za online nastavu i naravno igranje.

    Ima kućište,miš, tastauru ,monitor i mislim da ima i neku grafičku.

    Ako ima šta ko preporučiti, bujrum.

    Hvala.
     
  2. Sicness

    Sicness Novi član

  3. Filozof

    Filozof Aktivista

    https://www.olx.ba/artikal/39424305/racunar-gaming-ryzen-3-3200g-8gb-ddr4-ssd-250gb/ Ako ima svoju grafiku da je bolja od ove jos bolje

    https://www.olx.ba/artikal/38456546/combo-ryzen-3-3200g-plus-a320m-k-plus-ddr4-8gb-3200mhz/ Ako hoce da iskoristi svoje kuciste i da kupi posebno ssd/hdd

    Ne mora biti ovaj prodavac, ali to je otprilike to sto bi trebao ganjati u toj cijeni, sa ryzen procesorom mu je najbitnije da upari jos jednu plocicu rama zbog dual channel-a, znaci kad bi recimo kupio racunar sa prvog linka trebao bi dodati jos jednu plocicu od 8gb, naravno ne odmah nego kad uslovi budu dozvoljavali, ali u svakom slucaju bi trebao to uraditi.

    Nebi trebao gledati ove konfiguracije i7/i5 3,4gen cisto zato sto su prastare, recimo ovaj 3200g je nesto "slabiji" od ovog i7 3770, ali koristi brzi ram + imas upgrade path znaci i kad bi za godinu htio da kupi bolji procesor mogao bi to uraditi dok sa ovim i7 3770 to nebi mogao. Intelovi procesori 3,4gen. su dobri za nekoga ko ih vec ima ili ko moze da ih uzme pravo povoljno, ali ako vec za te pare mozes uzeti NOV racunar koji u nekim situacijama biti i jaci od tog starog i polovnog zasto da ne?
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ma Ryzen 3400 s 8GB RAM-a i dobrim SSD-om, ljepota. Šteta što ne može sačekat Ryzen 4000 seriju...
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    3400G je preskup. 3200G ne zaostaje puno u performansama a skoro je duplo jeftiniji. Dostupni su i Renoir APU-i (4000G Pro) za desktop isto tako.
     
  6. sumeir

    sumeir Komšija

    Hvala svima

    Koja bi bila najbolja opcija za matičnu u ovom slučaju ako bi se išlo na 3200G?

    @BiceBolje

    @Neo Bahamut Zero

    Mislim da bi se moralo čekati dok bude dostupan 4000 G na ovim sranicama preko kojih "tradicionalno" kupujem.
    Našao sam na dvije stranice da ih nide po cijeni od 155 Eura, jeli vrijedi sačekat 4000 G ?

    Za ove procesore treba B550 matična ako sam dobro upratio ?
     
  7. Filozof

    Filozof Aktivista

    Idi na jeftiniju plocu a320 posto je budzet build u pitanju, stotinjak maraka kosta. Meni sa r5 2600 radi odlicno, ne znam sad tacno koja je a320 u pitanju ali nisu velike razlike, obavit ce posao u svakom slucaju.
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    https://www.alternate.de/AMD/Ryzen-7-PRO-4350G-Prozessor/html/product/1658884

    Za Renoir APU-e je potreban B550 čipset btw. Za cca 600KM se može uzeti odličan kombo u vidu Ryzen 3200G, Asrock Deskmini A300, 2x4GB memorije i neki mali SSD.
     
    DSA likes this.
  9. DSA

    DSA Aktivista

  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kolega valjda kupuje u Eurima pa je dostupno skoro svugdje u EU.
    Na computeruniverse.net je A300 trenutno 109€ što je bagatela za kućište, napajanje, cooler i ploču. 3200G na OLX-u između 160 i 180KM, za ostatak se lagano može uzeti RAM i SSD.
     
    DSA likes this.
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ako možeš 4000 seriju naći, ja bih na to išao. Šta fali malo preko budžeta prebacit... ima li A520 ploča na stanju? Inače, not cool ovo što je AMD uradio s dobavljivšću 4000 serije.

    EDIT

    Da vidimo:
    1. Ploča (https://www.alternate.de/html/product/1669862) 62€
    2. Procesor (https://www.alternate.de/AMD/Ryzen-7-PRO-4350G-Prozessor/html/product/1658884) 150€
    3. RAM je oko 30€ (3000-3600MHz)
    4. SSD pada svaki dan... da kažemo jedno 40€ ?
    5. Morat će se zadovoljit nekim jeftinim kućištem i napajanjem :D
     
    Last edited: Sep 6, 2020
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Na OLX-u vidim jedan Ryzen Pro 4350G al' mrvicu preskup.
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Bolje 'doturit' par Eura više za Asus Prime A520, dosta bolji VRM od ovog shitty Asrock-a.
    Mada je onaj A300 mini PC i dalje bolja opcija jer jedna od beta verzija bios-a podržava i Renoir 4000G.
     
  15. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    A sad gledam, procesor ... treba i hladnjak. A300 je primamljiv, si siguran da može 4xxxG? Generalno navijam za 4000 seriju radi grafike. Siguran sam da će njegove potrebe za procesorskom snagom iznijeti i Athlon 200GE, no jasno nam je šta će dijete gledati prvo da pokrene kad dobije računar :D
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Odoste vi predaleko, budzet je 600KM. Ako ce novo onda mora ici na low end dijelove, barem neke, kakva B550 ploca, najjeftinija je 300KM.
    Moze se uzeti na olx-u Ryzen 5 2600, A320 ploca i 8GB rama za 500KM i ostane mu novca za disk.
     
    Last edited: Sep 6, 2020
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Sve zavisi jel' ta 'neka grafička' koju ima brža od 3200G.

    Nije tu napravljen velik pomak u odnosu na 3000 seriju, CPU je dosta bolji ali IGP je oslabljen samo su mu frekvenciju dosta povećali da to nadoknade.
     
  18. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Hm, da, nisu toliko značajne razlike, ali nekad i 10 fpsova može značit između igrivog i neigrivog. Ali, daleko odosmo, da. Uostalom, dostupne su ove "Pro" verzije, značajke koje neće baš iskorištavati. Onda je tu AMD u pravu, čekajte next-gen.

    Mislim da ti 3200G kombinacija ostaje kao nešto gdje nećeš pogriješiti, ako s nekim nađeš dobar deal za 3400G tim bolje. Vidio sam da ga dobavljači već počinju stavljati na akcije.
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Neće dobiti ni 10fps-a u odnosu na 3200G u modernijim naslovima:



    Naravno u oba slučaja je brži RAM obavezan, barem 2800Mhz zbog IGP-a.
     
  20. DSA

    DSA Aktivista

    Kako rijesiti manjak usb portova na ovom Asrocku A300? Sva mi je periferija na usb(mis, tastatura, zvucnici, kamera, wifi dongle, printer)?