Time to upgrade

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by AdoSA, Sep 12, 2020.

  1. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Pozz ljudstvo,

    Trenutno u računaru imam i7-4770k, 32GB RAM, SATA3 Kingston SSD, ASUS MBO, GTX 970 i planiram upgrade na Ryzen platformu.

    Malo sam kombinovao i izabrao sam slijedeće komponente:

    PROC: Ryzen 7 3700X
    MBO: GIGABYTE X570 AORUS ELITE
    RAM: 2x G.Skill Aegis 8GB 3200MHz
    SSD: SAMSUNG 250GB 970 EVO Plus M.2 PCIE3

    Zbog budžeta (nekih 1500 -1600KM) sam izabarao manje RAMa nego što ga sad imam i pošto imam SATA3 SSD koji mogu koristiti za instalacije pokojih igrica nisam uzimao m.2 sa više prostora.
    Slijedeće godine svakako planiram uzeti 3070 ili čak 3080 grafu + SSD sa PCI4, čak i još RAMa ako bude potrebno.

    Kako vam se čini? Imate li neku preporuku za druge komponente uzimajući u obzir budžet?
     
    Last edited: Sep 12, 2020
  2. igor.g

    igor.g Komšija

    Msi tomahawk puno bolja ploča, najbolji model u cjenovnom rangu oko 200e, maltene iste komponente kao unify.
    Za te pare koje daješ precijenjenom Samsungu možeš kupiti duplo veći kapacitet iste brzine (sx 8200pro ili p34a80). Zen 3 dolazi za mjesec dana, čemu 3700X sad.
     
    Last edited: Sep 12, 2020
    AdoSA likes this.
  3. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Onda je ipak bolje primiriti se do crnog petka pa ići na Zen3... tnx
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja bih do DDR5 platforme 'vozao' to što imam, samo nadogradi GPU i brži sistemski SSD.
     
    AdoSA likes this.
  5. AdoSA

    AdoSA Komšija

    I to je razuman argument, tnx

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  6. Decerto

    Decerto Komšija

    DDR5 platforma kad izadje trebat ce mjeseci dok oni to tweakaju i dok postane brza od high end DDR4 memorije. Tako da se ne bi oslanjao na to.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Neće to sigurno biti kao tranzicija sa DDR3 na DDR4. Ako nema high-refresh monitor, može se još naigrati na Haswell-u.
     
  8. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Nemam HR monitor i stvarno ne mogu se požaliti na performanse u igrama previše. Ali me uzimam samo za igre... Za neke procese i deploymente Haswell mi već pokazuje godine. Uglavnom prva pauza je dok ne izađe Zen3, pa razmislim onda šta dalje :)

    Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Hajde strpi se par sedmica da vidimo Ryzen 4000 seriju, mozda neka kombinacija novi procesor plus B550 ploca.
     
  10. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ma da, nađem slijedeći text:
    "A few months ago, Gamers Nexus (via TomsHardware), spied an AMD roadmap it received from insider, which pointed to a platform in 2022 as being the first to support DDR5 (and USB4)."
    Znači tek nekad 2022, ili 2023, DDR5 će biti mainstream...
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Najveci problem je sama proizvodnja i pokrivanje trzista, ne znam kako ce TSMC uspjeti proizvesti sve sto AMD-u treba za PS5, XBox, Zen3 +nove graficke od AMD-a i Nvidie. Intel je u problemima od strane proizvodjaca maticnih, nema procesora a maticne stoje na policama.
     
  12. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Nema TSMC ništa sa novim Nvidia GPU-ovima, pravi ih Samsung.
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Last edited: Sep 13, 2020
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  15. igor.g

    igor.g Komšija

  16. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Imam ti ja B550 AORUS Elite
    Mjesec dana stara, ima 3 godine garancije :)
     
  17. AdoSA

    AdoSA Komšija

    E jbg :) Počeo već naručivati komponente da malo raširim troškove na par mjeseci :) Naručio upravo tu matičnu (dobio dobar deal) i Kingston Fury 2x 8GB 3200 . Slijedeći mjesec panirao PCIe4 m.2 SSD i da zamjenim ventilatore u kućištu (još uvijek držim TT Armor+MX, dok sam rudario nevjerovatno dobro hladilo zrakom kompletan sistem), a mjesec iza toga procesor (nadam se da će do tada biti moguće kupiti Zen3 procesore kod nas)
     
    Last edited: Sep 18, 2020
    nenji_avero likes this.
  18. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ako možeš cancel order, brže bi stigla moja :D
    bgt ako nije tajna, koliko si platio sve skupa?

    (samo da me ne banuju ako ispadne da ovako reklamiram oglas hahahha)
     
  19. AdoSA

    AdoSA Komšija

    RAM + MBO 500KM
     
  20. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Fino fino! :)

    Ja sam ovu uzeo ovdje u PLUS.ba za 325KM
    A memoriju 3600mhz CL16 za ~140KM preko Pesoto

    Iskreno, ploča je odlična, ali mene nervira gigabyte jer npr speedfan ne radi kako treba, a sva kontrola ventilatora treba ići kroz SIV (gigabyte softver), a da bi njega instalirao moraš imati i njihov "APP Center" (još jedan softver) o_O
     
    AdoSA likes this.