M.2 ssd za laptop-format 3042

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by SpookyMoO, Sep 11, 2020.

  1. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Zna li neko dje da nadjem disk ovakvog formata?Trazim ali ne nalazim niti na amazonu niti ebayu.
    Naime, imam 3g modem u ovom slotu a zelio bi ga eliminisati i staviti ssd na njegovo mjesto.Da li je to moguce?U pitanju je modem sa slike.
    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
    [​IMG]
     
  2. DSA

    DSA Aktivista

    Trazis ssd 2242 po piku
     
  3. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hoce li taj odgovarati jer je uzi?

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  4. DSA

    DSA Aktivista

    [​IMG]

    Evo kako izgleda moj modem u laptopu i na to mjesto ide 2242 ssd. Meni izgleda isto
     
  5. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Jbg zato i pitam jer u specifikacijama za ovaj modem pise da je from factor m.2 3042
     
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    @DSA mene samo interesuje da li oba ova tipa konekcije mogu da idu u ovaj moj slot?Pogledaj sliku.
    [​IMG][​IMG]
     
  7. DSA

    DSA Aktivista

    Sto se tice mog Thinkpada znam sigurno da ide 2242 na mjesto 3G modema

    I logicno kad pogledas, ovo se moze ubaciti na to mjesto.

    [​IMG]

    Nije mi jasno kako to ne razumijes
     
    Last edited: Sep 12, 2020
  8. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma razumijem iscitao sam ali volim da mi neko potvrdi jos :l Hvala kod mene je Probook 640 G1

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  9. DSA

    DSA Aktivista

    Vidis ovo sto si postavio ti, lijeva strana je ista, isti broj i raspored pinova. A to sto na desnoj strani kod ssd ima taj “prekid” na ploci, to nema veze, moze uci
     
    SpookyMoO likes this.
  10. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Evo nasao sam ovaj ne treba mi bolje
    https://www.olx.ba/r/39190099/19567

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  11. DSA

    DSA Aktivista

    To je to, mada je skupo kod nas. Eno 430s na amazon.de 512 GB 63 eura

    Evo vidis kako izgleda to u elitebook 840 G1

    [​IMG]
     
  12. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    @DSA druze jel.kod tebe na laptopu taj m.2 ssd bootabilan?Stavio sam disk sve ok ali kada sam instalirao OS na njega konkretnije Linux mint nece da boota s njega tj samo detektuje ssd 2.5" koji imam.Probao sam.njega diskonektovati ali nigdje opcije u biosu da m.2 port koristi za boot.Sve zive opcije sam isprobao ali jednostavno ga ne detektuje kao boot device.
    Znas li kako se ovo moze rijesiti?Uradio sam i update biosa na zadnju verziju ali nista od neke nove opcije.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  13. DSA

    DSA Aktivista

    Vidi, ja sam u tom periodu trazenja bio zagrijan za ovo ali dam odustao jer nisam htio da izgubim 3g modem, jer mi je bas koristilo par puta. Pitacu ove za thinkpad foruma ima li rjesenje za tvoj problem
     
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma druze ima 2h surfam po hp forumima izgleda da jednostavno ne dopusta da je m.2 primarni drive samo ovaj 2.5" iako bi trebalo da su vezani za isti kontroler.Stvarno glupo.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  15. Decerto

    Decerto Komšija

  16. DSA

    DSA Aktivista

    Evo sta mi je receno tad kad sam trazio

    [​IMG]
     
  17. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Sve sam ja to.nasao ali ne ide.Ono sto sam.uspio je da sam sa linuxa editovao boot meni odnosno grub meni tj mbr i nantaj nacin mogu da bootam.i win i linux.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  18. DSA

    DSA Aktivista

    Ma ja sam ubijedjen da mora postojati i biosu negdje opcija
     
  19. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma nema drug ima da oznacis da je m2 ssd aktivan nista vise.Najgore od svega i sto.ovako kako sam.namjestio moram prvo rucno zvati boot meni pa oznaciti notebook hard drive i tek se onda pojavi grub meni.Inace samo smrzne
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    to je slot koji je namjenski za 3g modeme i slicne kartice, nije predvidjen za boot pa iako to tehnoloski moze nema opcije u biosu, rjesenje je boot manager na glavnom disku koji pokrece OS sa njeg, OS i boot manageri su se davno “izdigli” iznad mogucnosti BIOSa, UEFI je tu otvorio vise ali nazalost opet sa dosta ogranicenja
    isto tako me ne bi cudilo i da se sa nekim diskovima sprzi maticna jer mu treba vise ampera i napona nego sto je to predvidjeno
     
    SpookyMoO likes this.