Najava: Zatvaranje sekcije oglasi od 1.10.2020.

Discussion in 'Sadržaj, prijava problema i prijedlozi' started by Adminaga, Sep 17, 2020.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Adminaga

    Adminaga Administrator Staff Member

    Pozdrav,

    Iskoristio bih priliku da najavim da će sekcija “oglasi” od 1.10.2020. biti zatvorena za otvaranje novih tema, uz plan da se postojeće obrišu 2 sedmice poslije.

    U vrijeme kada je forum otvoren, davne 2003. godine, zbog nepostojanja servisa kao što je danas Olx ili otežanu kupovinu online generalno, forum je postao jedna od opcija za entuzijaste pri kupovini i prodaji hardverskih komponenti ili gadgeta, iako to nikad nije bila djelatnost samog portala. S obzirom na opcije koje su dostupne danas, to više nije potrebno. Jasno je da će biti razočaranih, ali ovakva odluka je bila neizbježna. Teme sa oglasima u drugim sekcijama poslije 1.10. će biti obrisane.

    Iako sa malim brojem članova, oglasi su postali posebno postali problematični zbog čestih zahtjeva pojedinaca da moderatori rješavaju sporove oko direktne komunikacije članova, reklamacija, povrata novca, digitalnih kupovina i slično, iako je svima jasno da forum moderacija nikad nije bila middle-man u oglasima ili komunikaciji općenito uz neophodnu svijest o rizicima kupovine van radnje. Ljudi koji odvajaju svoje slobodno vrijeme da nekom pomognu su nepotrebno bili izloženi raznim pritiscima.

    Nakon gašenja glavnog sajta 2013. godine, forum je ostao kao mjesto za druženje entuzijasta, prije svega zbog dobre ekipe koja se tu okuplja preko 15 godina te želje da se svakom novom članu iskreno pomogne sa nekom tech dilemom, iako sa znatno manjim brojem aktivnih članova, zbog pojave novih online zajednica, društvenih mreža, servisa za komunikaciju i već spomenutog gašenja sajta. Forum će postojati dok i dalje ima članova koji su tu zbog druženja i razmjene mišljenja prvenstveno oko tech tema, ali i dalje uz jasno poštivanje svih pravila koja su tu od 2003. godine.

    Nadati se i da će budućnost donijeti otvaranje nekih novih tech zajednica ili portala u BiH na bilo kojoj platformi uz okupljanje nove generacije entuzijasta.
     
    Pionir and kolinsb like this.
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šteta jer oglasi vezano za hardware su bili korisni iz razloga što ovdje ima još ljudi koji znaju šta hoće kupiti po normalnoj cijeni.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Decerto and Vedo like this.
  3. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ima smisla, ali mislim da je bezveze skroz ukidati - radije napraviti kao OLX promo sub, gdje možemo jedni drugima skrenuti pažnju na svoje ponude, te staviti OLX link i par podataka, eventualno "posebnu cijenu" za HWB članove.
    Čim se napravi tema, automatski da se zaključa, tako da nema rasprave, ovo-ono, nego samo direktno javljanje (PP) ili preko OLX-a (putem postavljenog linka).

    Time HWB nema nikakvu odgovornost niti treba rješavati sporove i komentare.
    Stoji oglas, a mi koji smo na HWB lakše ćemo naći jedni druge za kupoprodaju, nego da preko OLX-a gatamo.

    Samo prijedlog, jer mislim da nije dobro za HWB da taj sub ne postoji više.
     
    FearLess, NaLe!, donjapa and 2 others like this.
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Ovako ce se forum ugastiti. Ako postojeca moderacija nema volje sprovoditi pravila na podforumu "Oglasi", dajte nekom mladjem clanu da to radi. Nema nas desetak aktivnih. Za brisanje suvišnih komentara na oglasima ne treba mnogo muke dok su u isto vrijeme prepirke na istim zavrsavale na 2-3 stranice.

    Ovaj kompromis sa zaključavanjem teme nakon objave nije losa alternativa. Kupovina polovne robe preko pika je sve veca agonija iz dana u dan.
     
    p4ja, Decerto, edgsi and 5 others like this.
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Dosta dobro dodju i procjene vrijednosti komponenti, jer dosta raje zeli da zna vrijednosti necega sto zeli da kupi ili proda....

    Bas steta.. sto rece nails ide se ka gasenju... :(
     
    nenji_avero, EL NINO CFC and Tyger like this.
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da, dosta znaci kada neko od clanova hwba a ko je pouzdan prodaje. Bar ostaviti da se ne moze komentarisati, ako moze.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    aNaToMiC ! and EL NINO CFC like this.
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Sve polovne stvari sam kupio sa foruma. Mislim da je greška to tek tako zatvoriti. Evo dajte nekom starijem članu ko je voljan modelirati podforum oglasi da zaključava oglase nakon otvaranja, pa to je jedan klik u par dana.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    kvaju likes this.
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Slazem se sa ovim komentarima. OLX je vrlo nepouzdan i pun je kretena. Dobro bi bilo da barem ostane opcija dijeljenja oglasa da se zna ciji je oglas.
     
    Qler likes this.
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Znaci zbog trolova koji su tu od jucer se zatvara cijela jedna sekcija umjesto da se isti banuju. Izvini @Adminaga ali nista nisi postigao, jer svako moze otvoriti novi oglas u vidu teme u drugoj sekciji, a trol ce ponovo doci i praviti probleme, da ne spominjem trolanje po redovnim temama.
     
    nenji_avero likes this.
  10. Esh

    Esh HWB

    Ekipa, odluka je finalna, svakakvih stvari se izdesavalo gdje je postalo kristalno jasno da kroz to niko vise nece i ne treba da prolazi. Hvala puno na svim idejama i prijedlozima, ali sto se tice bilo kakvih oglasa i prodaja preko tema na forumu, to je to.

    Sasvim je ok da ima drugih mjesta za oglase, drugih tech communitya, vecih, boljih, svejedno. Jednostavno kraj jedne ere, a realno je da ni forum nema neograniceno trajanje te da ce i on u jednom trenutku u zasluzenu penziju, sto je opet sasvim ok i normalno, bas kao sto je i portal otisao ili bilo kakvi drugi tech sajtovi i magazini, pa se povremeno sjetimo starih dobrih vremena.
     
    Last edited: Sep 17, 2020
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Hm, svi su protiv.

    Ja prilično indeferentan. Mislim da ovo ne znači išta za zajednicu, dokle god ima ljudi koji će komentarisati tech stvari, nema brige.
     
    bhd likes this.
  12. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Cudna odluka. Ja ni jednom nisam uvidio te probleme sto su navedeni kao problemi.

    Oftopičarenja na temamam će uvijek biti. pa ako se ode u offtopic mod je tu da se pocisti, jer valjda za to modovi sluze?

    A i na kraju krajeva, kad god neko neki hardver prodaje vjerujem da svi gledamo da prvo to mozda neko bude s hwb.a pa tek onda olx.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    totalna glupost
    ako moze Enis da pojasni malo recenicu "svakakvih stvari se izdesavalo gdje je postalo kristalno jasno da kroz to niko vise nece i ne treba da prolazi." pa da mozda svi koji su protiv bolje razumiju.

    Ja ne kontam kome tema oglasi smeta...tamo svakako sedmicno bude jedan ili nijedan oglas a ovdje je raja stekla medjusobno povjerenje i hardware se odlicno prodavao izmedju clanova foruma,kojih mozes nabrojati na dvije sake.

    Ne znam sta je pozadina ove odluke i bilo bi lijepo da je neko barem obrazlozi i kaze istinu o cemu se radi.
    I zasto se nisu pitali i korisnici foruma o ovome,kroz neku anketu...ako je svrha da ugasite forum,mogli ste to i napisati a Enis je evo provukao i to izmedju redova...izgleda da je to namjera...
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    Nije do off topica ljudi dragi
     
    Esh likes this.
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Znaci na HWB se kupuje HW bez provjere-donesi da probam.... ljudi,toliko je povjerenje...
    Ako cemo to izgubiti....

    p.s. da li je mozda rjesenje da se na HW napravi podforum procjena komponenti :D bez oglasavanja prodaje ? :D
     
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Odlukom o zatvaranju Suba se ne slažem. Taj Sub mi zna nekad biti prvi na šta kliknem kad dođem, pogledam šta ima interesantno kod raje, a onda krenem dalje.
    Na kraju krajeva može se staviti Sticky sa uslovima korištenja i sl.
     
  17. nFare

    nFare Komšija

    Razumijem šta je problem, niko nije plaćen da riješava sporove oko preprodaje, niti je fer pitati za pomoć kao što bi na e-bayu.

    Moj prijedlog ako se ne kosi sa odlukom, da stavite u sig svoj olx kanal i na olx-u neki znak raspoznavanja, hwb member ili slično :D, može li se napraviti grupa članova na olx-u?
     
    aNaToMiC ! likes this.
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Bas tako, bar nesto, pa hebemu sve sto sam kupio u zadnjih bruku godina je haman islo od raje preko hwba..

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  19. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo nije rjesenje problema, problem se samo gura pod tepih.
     
    NAILS likes this.
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    Je li ovo treba napraviti izgnanstvo kao sa gafa na eru? Imate uslove korištenja prilikom registracije, navedete da niste odgovorni i da je sve na vlastitu odgovornost i završena priča. Nije sad da ima tona oglasa ali bude razumnih oglasa bez ganjanja sa olx likovima.
     
    Decerto, forzamilan and aNaToMiC ! like this.
Thread Status:
Not open for further replies.