All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ja ih nikad u ludilu ne bih uzeo.

    Dosle su mi na autu igrom slucaja, i za mjesto odakle sam uzeo auto su vjerovatno ok(Hercegovina), po Sarajevu npr ni u ludilu.

    Dvije su dot 18 dvije dot 19, sara dobra, ali klincu ne valjaju.

    Po suhom su npr meni se pokazale kao ok skroz, nisam nikad imao problema.

    Proslu zimu koja nije bila nesto posebna su bile sasvim ok i nisu imale problema po snijegu osim ako je neki pofin odjednom nagib. Na kisi nista posebno.

    Odlucim da ne mijenjam gume ljetos nego da ih vucaram koliko budem mogao i fiknem u kantu jer ne prelazim puno(presao 3tkm za godinu) a nije mi se u tom trenutku davala neka svota novca za nove gume.

    Po suhom bas solidne i ok, ovih dana ako se naleti na vruc asfalt koji je mozda i bogdu masan, a vlazan od kise koja je tek pala, klincu ne valjaju(po ravnom moze svaka guma da se razumijemo). Da je toliko zato sto je auto zadnji pogon, nije, i ne vjerujem, jer sam vozio na skoro istim uvjetima drugo auto koje ima pogon na zadnje tockove sa finim gumama i nimalo se ne osjeti neka mogucnost proklizavanja i slicno.


    Sava je no brainer, minimum neki koji bi se trebao uzeti imho, ulozeno dobiveno, nasi uvjeti bla bla.

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
    SpookyMoO likes this.
  2. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Najvjerovatnije da uzimam Dunlop Winter response 2.Nakon istrazivanja i trazenja ona mi je usla u zadnji izbor.Cekam samo da se javi momak iz Unitrade-a.Cijena je 109.6KM po komadu

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    Haker and dams82 like this.
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nisu puno skuplje od Save
    A ne znam kako vozite pa da svuda kliže. Mene zimus zakačila najveća oluja preko bradine, bljuzga duboka, pa lagano i siđem da nigdje ne prokliže

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Kako nisu puno, Savine 85 ove 110 haman.Eto ja narucih pa cemo da vidimo.Inace sam do sada vazda Savine gurao.Jbg prelazim 700KM sedmicno a sacu jos djecu vozati preko ovih prevoja necu da se zajeb.vam.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  5. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa mislio sam da su 130- 140
    A svakako u tvom slučaju je bolje uzeti što kvalitetnije

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    SpookyMoO likes this.
  6. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ma naravno jebi ti to jos cu sad djecu vozati.Mada sam ja generalno bio zadovoljan Savom al eto.

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tvoja dimenzija 195/65 15 nije skupa. Za 110KM/kom mozes uzeti i Continental TS860 ili GY UG 9+. Samo pazi da ti ne uvale proslogodisnje.
     
  8. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pretjerujete sa tim dotom. Nema nikakve veze ako je 2019

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    SpookyMoO and dams82 like this.
  9. selvin

    selvin Moderator

    Pa ako je 2019, vjerovatno je ok. Ali ako je starija, nije bas skroz svejedno jer ne znas kako je skladistena tih nekoliko godina. Ako je uredno skladistena, onda ne bi trebalo biti razlike, barem ne znacajne.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Stevie_Ray likes this.
  10. Mujka

    Mujka Komšija

    u svakom slucaju bolje uzet od ove godine jer je u vecini slucajeva vrlo mala razlika (5KM) za starije..
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Na to sam i mislio, ako za istu cijenu dobijes ovogodisnju ne vidim zasto uzeti stariju.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Gume godinu starije trebaju biti jeftinije. Nije toliki problem sto je dot 2019 vec ovo sto Selvin kaze, ne znas gdje je stajala. A puno je izgubiti godinu od 3-4 vozanja ako je ne placas dosta jeftinije od 2020.
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    kad sam prolazio pored total trade skladista sa gumama, hahahaha, kakvo skladistenje napolju naslagane gume, jos su generalno starija godina proizvodnje, i opet nema nekih problema, kad bih na ljeto nasao gume 70-80 km jeftinije od onih koje su iz proljeca te godine, kupio bih bez problema te starije, al za 20km se definitivno ne isplati
     
  14. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Ove sto sam narucio su 2020

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Ja sam uzeo dvije gume dot 3418,dobio ih povoljno. Sad ganjam dvije ovogodišnje... Kažu da guma stara do 5 godina na skladištu se ne računa kao stari dot. Trgovci spuštaju cijenu da prodaju jer sve što je starija sve je teže prodati...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    Haker likes this.
  16. sumeir

    sumeir Komšija

    Kažu da taj dio u vezi 5 godina od datuma proizvodnje gume je period koliko ih mogu držati na skladišto i prodavati kao nove

    Ovo je informacija od prodavca kod kojeg kad sam tražio da naručim gume je rekao, da nije u mogućnosti garantovati da će biti iz 2020 jer nije u mogućnosti to od proizvođača zahtjevati, obzirom da po zakonu EU mogu držati i prodavati gume sa lagera koje su do 5 godina od datuma proizvdnje.

    Nisam nigdje našao na neki oficijelni dokument da o ovome govori.

    https://www.oponeo.co.uk/blog/tyre-s-date-of-manufacture
     
    dams82 likes this.
  17. selvin

    selvin Moderator

    Koliko se ja sjecam, negdje sam procitao da ne smiju odbiti gume starosti do 2 godine, tj. mogu ih dobiti od proizvodjaca kad naruče toliko stare. A do 5 godina smiju i sami prodavati pod novo.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da ali cijena je druga, a prodavac i naznaci da su stariji model.
    To je dobro za nekoga ko puno prelazi, komercijala npr, pa mijenja gume svakih godinu-dvije, a dobije ih povoljno.
     
  19. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Buraz uzeo Dunlop SportMax 16" dvije godine stare DOTom za neke smiješne pare, stojale fino u skladištu. Najnovije kod nas je da ljudi neće Savu ako je pravljena u Sloveniji, traže onu made in germany :D
     
    dams82 likes this.
  20. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Stigle :) DOT 3320 odoh na montiranje i geometriju da uradim.[​IMG]

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    NAILS likes this.