Google Android - oficijelna tema

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Esh, Mar 1, 2008.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    I 16:9 nema smisla kada su telefoni 20:9.

    Što se kvalitete wide kamera tice, to je do stakla.
     
  2. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Full se misli na full screen...
     
    zippoo likes this.
  3. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    nemam pojmare bas oko senzora, no ovde sam se bio malcice ukljucio u diskusiju kod Damian Dinninga koji je radio na Nokiji 808 PureView, i on spominje neki multi aspect senzor koji je Nokia 808 imala.

    https://twitter.com/PhoneDaz/status/1265215770994397185

     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    808 ima standardni aspect ratio senzor 4:3

    Full senzor slika bude 38,4MP dok je 16:9 33,6MP - znači mrtvi krop

    I naravno ostalo spada u marketinške nazive
     
    Last edited: Oct 3, 2020
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Apsolutno netacno. Vecina drugih telefona samo kropuje (odnosno izreze) 4:3 sliku na 16:9, pa je po horizontali ista, a po vertikali manja. Kod 808 ces dobiti sliku koja hvata manje po vertikali, ali vise po horizontali. A razlika u rezoluciji je naravno logicna jer pravougaonik unutar kruznice sa vecim odnosom duzine i sirine ima manju povrsinu (najvise MP bi imao kad bi bilo moguce slikati u native 1:1 odnosu).

    [​IMG]
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    Jasno, moja poenta manji je broj pixela na svemu sto nije 4:3 što je u biti crop
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa eto onda kako rekoh, nije crop sa 4:3 nego pravi 16:9. Dakle, nije marketinski trik.
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Da, Nokia 808 i N9 nisu cropale nego su mijenjale aspect ratio iskoristenosti senzora.
     
  9. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Da li je neko koristio p40 pro? Kakva su misljenja za navedeni uredjaj?
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Samsung s10+ 1tb 12gb Rama ali sa sugavim exynosom? Mogu dobar deal na pretplati ali taj exynos mi je nekako deal breaker jer vidim baterija slabija u odnosu na SD cca u testovima 14%. Ima li s10+ neko sa ovim procesorom?
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma tih 14% ti dodje nekih 30-40 min SOTa ako i toliko.Kod nas nemas drugu mogucnost nego koristiti exinos a ako hoces sto duze trajanje baterije,onda ganjaj drugi brend i modele sa 5000 mAh

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Najgore kod samsunga je sto taj mobitel ne zna otici u kvalitetan stand by. Uvijek nesto jede bateriju u pozadini i uvijek su google play servisi glavni potrosac baterije. Imao sam note 3 i par S modela i sa svakim je bilo isto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Haker likes this.
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Opet može on izbaciti da Google jede boga oca ali to nije istina
    Samsung ima na svaku googlovu aplikaciju jednu svoju alternativu, zdrava logika nalaže da to ne može biti dobro za bateriju.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Istina je ovo sto Dino kaze, prvi potrosac je google play services. Smasung ima gomilu bloatwarea, ali se moze preskociti. Aplikacije disejblovati ili prilikom prvog paljenja samo zaobici onu listu preporucenih aplikacija. Ima ih preko deset sigurno.

    Bas sam neki dan resetovao A40 i sveo aplikacije na minimum:

    [​IMG]

    U pozadini ima samsung servisa sto je logicno. I vako na oko, kada cackam telefone, bilo S10 ili kineza, xiaomi daleko vise ima bloatwarea. Samo eto, kompenziraju sa velikim baterijama dok je u S10 bijednih 3400 mAh.
     
  15. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma ništa ti tu ne gasiš. Instaliraj root i obriši stvarno ta sranja kojih ima mnogo više od deset i uživaj u 30% boljoj bateriji


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Xiaomijev bloatware ne trosi bateriju nikako,niti radi u pozadini uopste.
    Ja te njihove aplikacije i ne koristim i nema ih uopste u onoj statistici potrosnje baterije,bas sam sada gledao

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Moze se uradit uninstall bloatware-a preko adb.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Upravo. Nemoras uopste koristiti njihove app niti moras imati Mi acc.
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Nista onda cekam neki jaci xiaomi na ponudi :D
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Koji je najjeftiniji xiaomi sa oledom i kakvo su u poredjenju sa samsungovim SAMOLED-om?