Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    treba izaci u javnost i medije i javno im ebati mater nepismenu
    uplatiti FB i sve ostale oglase...ismijati ove debile koji su ovo predlozili,naci imena pa ih okaciti po netu
    trebaju se samo svi udruziti

    i kaze,freelanceri nece da placaju nista haha
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Bilo bi zanimljivo vidjeti komparaciju troskova kad si freelancer naspram troskova kad si registrovana "firma".

    Da li bi se isplatilo otvoriti nesto i tako placati doprinose koje bi vjerovatno onda mogao i koristiti ili?

    Da nema kakva firma koja nudi doticne usluge? Da oni tebe isplacuju kao uposlenog i da naplacuju od tvojih klijenata?
     
  3. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Firmu ima smisla otvorit ako imas redovna mjesecna primanja kao freelancer, ali ako radis poslove nekoliko puta u godini onda se ne isplati jer imas fiksne troskove za firmu mimo poreza.
     
    donjapa likes this.
  4. nivla

    nivla Komšija

    ugovori o djelu, i slicne malverzacije su se koristili da se ne prijavljuju radnici pa je neko osmislio kako da i u tom slucaju oprihoduju zdravstveno, pio, pored poreske
    eh sad imas i onu da vecina freelancera budu registrovani kao nezaposleni na birou i zdravstveno koriste besplatno, a to se iz neceg mora finansirati,koliko znam svaka nezaposlena osoba koja nema prihode moze uredno biti na birou i ima besplatno zdravstveno
     
  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Jel usvojeno ovo? Kad stupa na snagu?

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  6. exwizzard

    exwizzard Komšija

    @Vedo Nije usvojeno, bit ce na sjednici 14 i 15 oktobra valjda.
     
  7. bhd

    bhd Veteran foruma

    bit ce ovih sranja sve vishe za ocekivat obzirom na korona empty budget u narednom periodu.Ne samo za ovo nego i na tekuce plate.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Pa sta je opcija onda? Skok dažbina sa nekih 12% na čitavih 39%!! Ja vjerujem da ce svak živ sada pokušati zeznuti sistem i totalno eskivirati plaćanje.

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ili poslovanje prebaciti vani i koristiti vanjske kartice ili gurati drzavu :)

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  10. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Kad ste vec kod freelancera ima li neko kakav dodatni posao da me ubaci u šemu?



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Al to onda ode u ilegalu? :/

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  12. Mujka

    Mujka Komšija

    nadjes brate nekog kompetentnog da te uputi sta i kako...
    u svakom slucaju ko zivi od freelancinga treba dobro da razmisli sta i kako dalje ;) (tj da nadje nekog da sve bude u skladu sa zakonom)
     
  13. bhd

    bhd Veteran foruma

    A znam drug. Ja sam uvjek za legalno sve. Vjeruj najavili su vece poreze na platu sve preko 1500 ce oderat

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    jebali ih vise porezi, pa das skoro jos jednu platu drzavi, da hranis neefikasan i nesposoban aparat...
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    nije skoro vec daš i više od toga ako uzmeš u obzir i pdv i gorivo i sve ostale takse :D :D :D
     
  16. monK

    monK Komšija

    Biće i to da im sva IT raja (ovo malo što je preostalo) lagano uhvati nogu preko granice, pa nek plaćaju poreze sami sebi.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa tamo kao neće plaćati poreze?

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Evo income taxa u Austriji npr, ne valja tamo biti milioner :)

    U regionu npr jedino Crna Gora ima jako nisku stopu poreza. [​IMG]

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  19. monK

    monK Komšija

    Sistemu i ljudima koji koliko-toliko rade svoj posao.

    Ovdje ne rade ništa.
     
  20. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Pitanje je koliko zapravo freelanceri placaju državi.

    Imam prijatelja koji je tkz freelancer koji ima taj sistem fb stranice/grupe i lažiranje klikova na adsensu.

    Banovanja ima, ali pare zarađuje na crno naravno ne placa državi ništa.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk