Oporezivanje freelancer usluga, naplata uz PayPal itd.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by exwizzard, Apr 20, 2018.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ali znas u sta idu pare.
     
    exwizzard likes this.
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    to i jeste glavni problem kod nas...sve vise i vise poreza a sve nekvalitetniji zivot i usluge generalno
    najvise para pojedu uhljebi,pa da ti bar daju kvalitetnu uslugu za pare,ne bi se ljudi ni zalili...nego sve mutavo i nesposobno,bukvalno u cijeloj instituciji bude po 1 osoba koja zna raditi posao i onda svi nju traze i sve preko nje ide a ostali se sudaraju po hodnicima .
    Digli porez na gorivo,fol da srede puteve...propali i oni od proslih izbora...evo sada vise ne znaju koga bi pritisli,pa freelancere pokusavaju oguliti

    znaci politicarima privreda sluzi kao bankomat a privredi radnici sluze kao bankomat...nema para u firmi,oduzmes radniku pola plate ...puta 50 -100 radnika,eto novi porshe sutradan...a kriza,nema se,tesko
    i tako sve...prijavis inspekciji,gazda samo obavi jedan poziv i nema od inspekcije nista

    meni je trenutno najveca zelja otici odavde ,da malo odmorim mozak od cijelog ovog sranja ovdje...nisam vidio sretna i nasmijana covjeka godinama
     
    Decerto and Qler like this.
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Znam da je tesko izbjeci politiku na ovu temu, ali bi bilo dobro da se zaobidje ista. Nije vrijedno, svi znamo kakvo je sivilo ;)

    A ja se nadam da cemo jednog dana svi biti vani.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa je li politicari usvajaju ove zakone i daju prijedloge ili marsovci?

    Pitam za druga

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  5. NAILS

    NAILS Moderator

    Poenta je da nije tema kritiziranje političara i kakvi uhljebi vode drzavu. Vec smo se grudvali nekoliko puta u "Odlazak iz BiH" temi.

    Ovo je sve direktno ili indirektno vezano zbog velikih dugova i kredita. Uslovljavaju nas sa visokim porezom. Pogotovo ova godina koja je bila siromasna sto po prometu sto zbog smanjenja i ono malo turizma. Brzo ce ovdje najniza plata biti 1500KM dok ce zivot biti gori nego sto jeste upravo zbog visokih davanja drzavi. A licno mislim da ovakvi postupci vise podsticu ilegalne poslove i manje prijavljenih radnika nego obrnuto. Recimo akcize na gorivo su bile uslov za zadnji MMF kredit a ne sredjivanje puteva.

    Ali je tema ipak porez i placanje istog, procedura a ne korupcija i ko na šalteru zna raditi svoj posao. Svima nam dodje da se ispušemo, ali ipak nije forum za toga.
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma upravo to.
    Rijetki izdaju racune... i tako :)
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    odem ja nekada malo u off,priznajem ali ne trebas bas ni ti cekati svaki takav post i odmah reagovati ovako...primjetio sam da odmah uskaces..jer je usko vezano za politiku i usvajanje zakona

    ali mene zanima,da li postoji udruzenje freelancera ili neka skupina ljudi kojih se ovo direktno tice,da li imaju svog predstavnika u parlametnu,da li onilicno mogu otici u Parlament i donijeti svoj prijedlog ili su i oni sve prepustili politicarima da rade kako im volja

    evo ovdje vas par sto radite tako freelance,da li ste clanovi nekog udruzenja ili znate li postoji li tako sta...ko se brine o vasim interesima ?
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Nisam se vezao za tvoj post vec overall, zbog ovakvih rapsrava koje odu na dvije stranice se podju teme zakljucavati, pa su i oglasi mogli otici u historiju.

    Ja koliko znam freelancer kod nas nema nikakva prava. Nedavno je donesen neki specifican zakon da ne mozes otici i slikati svadbu jer ce te neko prijaviti pa moras biti vezan za neku firmu/agenciju.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    https://ufubih.org/
     
    zippoo likes this.
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    A kakva je situacije kad pare liježu na payoneer?
     
  11. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma sluze se neki i sa njim, al zakon ti lijepo kaze da sve sto dobijes tokom godine a prelazi 3 prosjecne plate BiH se smatra licnim dohodkom i duzan si platiti porez na to. E sad, kako god izbjegnes to - ilegalno je, pa je onda samo pitanje hoce li te ko skontati ili nece.
     
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    Ne znam kako to tacno fercera,ali ima li u bosni povrat poreza na godisnjem nivou ?
     
  13. selvin

    selvin Moderator

    Imas pravo ako si platio viska. Ili tipa da dobijes povrat poreza na dohodak za kamate za stambeni kredit, tj. 10%. Tipa godišnja kamata ti bila 3000, dobijas nazad 300, ali i to ide pod nekim uslovima.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. kvaju

    kvaju Komšija

    ima, ja radim povrat poreza radi stambenog kredita, a mislim da čak i na plaću dadnu nešto, za kave onako :D
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

  16. selvin

    selvin Moderator

    Nije samo u KS, isto je i u TK. Koristio sam i ja na prvi kredit.
     
  17. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ima i u SBK, tako mi rekose u poreznoj.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Nije prošao prijedlog ovog novog zakona, ostaje stopa kao prije! :)

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  19. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Usvojit ce to oni prije ili kasnije.

    Sad malo oko lokalni izbora frka trka.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Povukla Jelka prijedloge 2 zakona jer navodno nedostaje 40 zastupnika (valjda korona) koji bi se trebali izjasniti o njima, a oni primaju plaće i zakoni će uticati i na njihova primanja

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk