Intel 8/9/10/11/12-gen procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by forzamilan, Nov 20, 2016.

  1. Decerto

    Decerto Komšija

  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma intel ne prodaje maglu već neko vrijeme zato što ga satra AMD, nego zato što je to jedino što i znaju :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma


    Ovi klipovi nikad nece dosaditi :)
     
    Vedo likes this.
  4. Esh

    Esh HWB

  5. Decerto

    Decerto Komšija

    Opet dzaba im i tih 18%. Evo npr budget 5600x proc ima 40 pcie laneova, dok intelov last gen 8 core procesori imaju 20. Nema smisla.
     
  6. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I sta ce poslije rocket lake? Ovo je sad samo da imaju nesto za ponuditi. Ako ne izmisle potpuno novu arhitekturu nece imati ni magle za prodati.
     
  7. Neso

    Neso Komšija

    Rade oni na necemu garant, ovo im je samo kupovina vremena.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Je li dobra kupnja sada i7 9700k, a za igre? Koju plocu (a da je asus) i memoriju ganjati uz taj cpu?
     
    Zer0 likes this.
  9. Decerto

    Decerto Komšija

    Zasto se limitirati na intel platformu ? Pogotovo sa 9700k koji bez multithreadinga parira amdovom 3600x. Ne znam koliko se krece 9700k i neka dobra ploca za taj proc (pogotovo jer je K procesor),ali znam da za sicu mozes uzet neku b450 plocu sa 3600x procesorom s kojim ces imat iste performanse, a i prostor za upgrade na 3700x ili 5600x,5700x itd...
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Malo sam gledao po yt i intel uvijek bolji od amda, a cijena bi bila oko 1000KM (malo jace) CPU+ploca+ram.
     
  11. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Best buy trenutno. Ja sam uzeo isto i i7 9700k ti je u istom rangu kao i i9 9900k trenutno 1 ili 2% razlike samo. Sto se ploce tice, bolje uzmi malo jacu plocu, jer se kasnije moze staviti i i9 9900k ako hypertreading bude problem, u novim igrama, a i kad mu cijena malo spadne jos. Ja sam uzeo Z390-F Gaming. Sto se RAM-a tice taj procesor ide na 2666mhz, ali ja bih uzeo 3000-3200mhz kao sweet spot.

    Sto se AMD-a tice cini mi se da je Intel i dalje bolji za gaming? Najbolje nek ti neko da pandan odn. preporuku za slican AMD set, ko se razumije dobro.
    A sta su mane? Ulazes definitivno u "stariju" platformu, ali 8c/16t sigurno nece biti problem nekoliko godina, a imas tu opciju kasnije sa i9 9900k, isto tako odustajes od PCIe 4.0 za nove nvme ssd-ove, a tu je i DDR5, ali naravno onda pricamo o ogromnoj cijeni naspram male. Nove konzole koriste AMD arhitekturu, pa niko ne zna kako ce to u buducnosti izgledati. Naravno ovo navedeno vrijedi da je best buy ako kupujes koristeno, najbolje ces proci, za nove komponente, ako mozes bolje onda idi na to.

    P.S. Imaces opciju za m2 NVMe, ja sam uzeo 970 evo plus 500gb, koji je po recenzijama po netu, bolji od 970 pro, trenutno ti je na amazonu na snizenju samo 80€
     
    Last edited: Nov 1, 2020
    dmr likes this.
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    nemoj me shvatit pogresno,9700k je i dalje vrh procesor. Hell,cak i 7700k je topcina za gaming. Ali reci da je best buy u 2020. kad 5600x izlazi je laganje samog sebe,a i ostalih.
     
  13. Zer0

    Zer0 Aktivista

    ...evo ti prvi bench koji sam otvorio u google-u, necu ni traziti vise ni raspravljati se vise...
    Pogledaj 13-15 prvih mjesta.

    [​IMG]
     
    Last edited: Nov 2, 2020
  14. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Last edited: Nov 2, 2020
  15. Decerto

    Decerto Komšija

    iskreno ne znam ni zasto ulazim u raspravu,nek uzme sta hoce,njegove pare. Ali 9700k nije best buy niti je ikada bio.
     
    Vedo likes this.
  16. Zer0

    Zer0 Aktivista

    U trenu kad je izasao i9 9900K, ko je zelio da kupi Intel, i7 9700K za gaming je bio best buy, ali sto kazes raspravu na stranu. Poenta je da dobije najbolje za svoj novac, nek saceka AMD, to je uvijek najbolje.
    Svejedno su su ove moderne kupovine svele na to da nema vise future proof-a, kupis GPU ili CPU i sljedece godine izadje duplo bolje sto se tice omjera i performasi i novca...
     
    Last edited: Nov 2, 2020
    Decerto likes this.
  17. FearLess

    FearLess Aktivista

    Ovo bas u danasnje doba nije istina, nikad vise future proof nisu bile racunarske komponente.
     
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Primjer "future proof".

    Svom klincu sam dao svoj "stari" komp. koji ima konfiguraciju: Intel i5-4460, 2x8GB Fury Blu 1600 MHz, ploča je ASUS H81M-P, SSD je 120GB Gigabyte od 55 KM i ima Sapphire Nitro RX 570 8GB uz FHD monitor.
    PC je star nekih 6 godina (?) uz izuzetak nadogradnje određenih komponenti tipa SSD i grafike. Ta konfiguracija je njemu i za njegove potrebne sasvim dovoljna (online škola, Fortnite, Roblox, Warzone, CS, Rainbow Sige...) i za naredne 2 godine.

    Ovisno o potrebi, većini korisnika su današnje komponente pod defaultu "future proof", dok tek manjina mijenja svakih godinu dana.
    Ja se npr. bavim grafikom (ne renderom) i ne razmišljam mijenjati svoj R5 u naredne 2 godine, sam ako ne izleti dobar deal (čak i polovan). Ne bavimo se svi zahtjevnim poslovima i ne trebaju nam svima komponente sa X ili K oznakama.

    Kao što si rekao i u potpunosti se slažem, komponente su još više "future proof". Intel je uvijek uvodio male skokove u performansama iz generacije u generaciju i skupo naplaćivao. Obilo im se od glavu, i neka je! Za nas korisnike, najbolje će biti kada market share bude 50%:50% a dobro idemo ka tome.
     
    Last edited: Nov 2, 2020
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Uopste ne mora biti best buy, pitam je li ok kupovina, radje cu jacu konfiguraciju za 200-300KM vise. Al hajde sacekamo taj novi amd.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Zer0 likes this.
  20. nivla

    nivla Komšija

    ne bih da ulazim u raspravu, ali ovdje se uzela specificna igra i setup da se pokaze "superiornost" intela sto je smijesno uzimajuci u obzir cinjenicu da je "prvi" AMD procesor na ovom benchmarku Ryzen R3 3300x koji kosta smijesne pare tj 280KM nov
    dok je npr procesor rangiran prije njega i5 9600k 400km koji je naklokan na 5,1GHz da bi bio "bolji"