All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

Discussion in 'Generalna diskusija' started by black, Aug 11, 2015.

  1. black

    black Komšija

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    Trenutno radim na mjeracu potrosnje struje za cijelu kucu. Mjerac je baziran na OpenEnergyMonitor projektu ali ima i par izmjena u odnosu na original. Umjesto ATMEGA328p(na kojem je Arduino Uno baziran) koristim STM32F103C8 (blue pill) plocicu sa eBaya. Kosta oko 2$ ali nudi 10 ADC kanala vece preciznosti od 12 Bita. STM32 je povezan putem serijske veze sa NodeMCU plocicom (ESP8266) na kojoj je instaliran EmonESP. ESP8266 podatke salje putem WiFi-a na Raspberry Pi Zero koji iste biljezi u emoncms bazi podataka i iscrtava diagrame.

    Svaka faza ima svoj 230V-6V transformator za mjerenje napona faze i stipaljku koja mjeri amperazu. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  2. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    bas danas bio u Tesnju gdje se odrzavao neki start up seminar i gdje je raja mogla prezentovati svoje ideje i onda 8 najboljih (totalno subjektivno,jer je princip glasanja nidji veze) je onda razradjivalo ideju i prezentovalo je malo duze
    i pobjednica je upravo osoba koja je predstavila ideju mjerenja potrosnje u cijelom kucanstvu i prikazivanja toga preko aplikacije :D
    zena je srednjih godina,prvi put je danas cula za arduino (neko od mentora joj spomenuo) :D
    a evo to se moze napraviti u kucnoj radilnosti za saku dolara :D
    ja isao da vidim kako to funkcionise i onako cijeli dan i dojam mi je bio ok i pozitivan ali vecina ideja je bila van domena "start up-a" a vise u domenu nekih projekata,trazenja sredstava za neka svoja udruzenja i tako to :D
    kod nas raja jos uvijek i ne zna sta je start up a da ne pricam da ne vladaju tehnoloskim terminima ni praksama...isto telad ,bleje i malo ko sta konta
    trece mjesto su osvojili skolarci iz mog grada sa idejom "Motikos" (haha)...djeca zavezala za motiku dvije prazne tube od silikona i fazon je da u jednoj bude sjeme a u drugoj gnojivo (djubrivo) i da kao jednim potezom napravis rupu,posadis sjeme i stavis gnojivo :D
    osvojili trece mjesto ...i drago mi je zbog njih ali kao sto reko,ovo je meni bilo puno neozbiljno i daleko od prave forme ali dobro :D
     
  3. Ninja

    Ninja Komšija

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    Svako dešavanje kod nas je organizovano da bi se zaradile neke sitne brze pare. Izuzeci su statistički nebitni.
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    recimo od UNDPa :D
    i slicnih :D
     
  5. black

    black Komšija

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    Mislim da dosta raje ne credituje prave autore , ja bih npr. mogao preuzeti emonLib za arduino koji radi analizu sinusoide napona i jacine struje ali ne bi bilo fer kad su to ljudi vec postavili Open Source da ih ne navedem. Ja ovo vise radim zbog svog nekog gusta , ovo mi je hobi i opusta me :D

    Bilo je napredka danas , bio sam u Peniju pa mi se svidila ova kutija osigurace. Ovo crno u sredini je 16x2 LCD display. Moram jos PCB za mjerac napraviti pa mogu postaviti mjerac.

    [​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  6. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    I kako izgleda proizvod na kraju?

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  7. black

    black Komšija

    Re: RE: Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    Work in progress haha , nesto nisam imao vremena ovih dana a moram prvo do Electronic centra otici da kupim PCB. Nacrtao sam sam ja shemu i PCB sad treba samo prenjeti na bakar :D

    Malo sam ovih dana eksperimentisao sa video nadzorom , nesto jeftino u privatnoj reziji. Narucio sam i Dahua IP kameru sa aliexpressa pa mozda sta god i na tu temu napisem.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  8. black

    black Komšija

    Hardware je gotov , sad mi je ostalo jos malo software. Vecinu software-a cu iskoristiti iz OpenEnergyMonitora a ja cu dodati kod za I2C display i tipku. Kvalitet lemljenja je srednja zalost ali posluzit' ce svrsi.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  9. Qler

    Qler Veteran foruma

    Zna li neko ili ima li ovdje :) električar koji bi mi nešto sredio? U pitanju je problem sa prigušnicom na akvarijske rasvijetli. To je čest problem kod juwel akvarija i mene naravno nije zaobišao. Otišla je prigušnica koja je nalazi u poklopcu koji je zaliven. To bi onda trebalo nečim, ala dremel, izrezati, zamijeniti prigušnicu i zalijepiti nazad sve da je vodonepropusno. Koliko sam upratio treba mi prigušnica koja ima dva izlaza po 28W, ali iskreno ne znam tačno dok se ne rastavi. Jer ni na neonkama ne piše snaga, ni na poklopcu (na poklopcu otišao od vode specifikacija)...

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    S tim da se spominje Arduino, da li mozda neko ima da radi sa Nucleo 64 (STM32F401) plocom?

    Trenutno treba osoblja da pomaze s jednim predmetom koji ukljucuje "Embedded programming" pa su me pitali da li bio zaintresovan. Rekao sam da mogu pokusati, i ucim se sad trenutno. Ima njih dvoje koji vec to razvaljuju ali me sramota pitati svako malo. Tutorijala nema ni na vidiku.

    Programira se u "Atollic", koji je vjerujem baziran na Eclipse, a koristi se i CubeMX. Neke osnove sam vec odradio, kuzim polako, ali nikako ovaj dio oko HAL-a, pin-ova te pull-up/down stvari da skuzim.
     
  11. black

    black Komšija

    To je ARM to je hebeno. Ja ti mogu na pitanje pull up i down odgovoriti. Ako imas dugme ono pravi kontakt izmedu GPIO pina i GND-a. Ako nema Pull upa GPIO pin ce biti nasumicno LOW ili HIGH jer nista nije povezano tj. floating pin.Pull up stavis izmedu GPIO pina i VCC-a i to neka vrijednost od 4.7k pa prema gore. Pull drzi pin HIGH sve dok ne pritisnes dugme , pull down je obrnuto samo tj drzi pin LOW.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    ARM bas, zajebano bas.

    Jeste, jasna mi je teorija, ali kako to u code da ubacim, i to u ovom Atollic-u, to je sad misterija.
     
  13. black

    black Komšija

    Re: All about Arduino // ESP8266 // Raspberry Pi

    Ogrebao sam se od Kineza za uzorke :D Radi se o SBC-ovima sa Allwinner H3 procesorom , hocu prijatelju da napravim jednostavan alarm sa kamerom.
    [​IMG]

    Sent from my SM-N930F using Tapatalk
     
  14. black

    black Komšija

    Narode elektronske struke, treba mi mala pomoc oko DC UPS-a, hocu da da napravim kolo koje ce kada nestane 12V sa adaptera presaltat na bateriju(18650 Li-Ion). Na M1 sam se zajebo na skici, fali BJT koji bi gate od M1 drzao na GND-u kad ima 12V iz adaptera. Bitno mi je da struja ne tece prema bateriji kad imam 12V na ulazu,ada mislim da M1 ovdje manje vise viska ali eto da ne vracam struju u adapter kad nestane 220V na adapteru. TP4056 je obicni linearni punjac za Li-Ion. [​IMG]

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  15. black

    black Komšija

    Burn baby burn :) Nastradao je u svrhe nauke[​IMG]

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    Last edited: May 24, 2018
  16. Esh

    Esh HWB

  17. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Dugo se neko na forumu nije nečim pohvalio :)

    [​IMG]
     
    NeTRa1der, zippoo and NAILS like this.
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    imamo svega...






    ...osim ljubavi :D
     
  19. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hmm, interesuje me da li je moguće koristiti "arduino" da mi grijanje radi sa dva termostata na jednom bojleru ?

    Arduiono bi naravno u tom slučaju preuzeo ulogu mozak, a dobijao bi inforamcije sa nekoliko termostata i tako upravljao s grijanjem...
     
  20. black

    black Komšija

    Koliko su ti udaljena ta dva termostata? Koja vrsta termostata? Kakve opcije ti trebaju? WiFi? Timer?

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk