AMD Navi / Big Navi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, May 21, 2019.

  1. Esh

    Esh HWB

  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Još jedan paper launch, unutar 3-4 minute sve rasprodano a pokušao sam naručiti sa svih važnijih US stranica. Još dobijem 'soft ban' na AMD.com zbog čestog refresh-ovanja. :D
     
  3. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ma nemoguce je kupiti bilo sta danas od tih stvari, meni se izgleda bas posrecilo sa RTX 3080
     
  4. Triforce

    Triforce Aktivista

    Can anyone stop SAM????? :D :D
     
  5. Decerto

    Decerto Komšija

    ovakvi rezultati na prvim driverima...sacekaj par mjeseci ili godinu dana,dok "sazrije" karta,kad bude 6800 xt jela 3080 u svakoj igri :D ..
     
  6. Zer0

    Zer0 Aktivista

    Ma za godinu dana cemo imati novu generaciju grafickih, sta god da se desi izmedju ove dvije, nece vise biti toliko relevantno.
     
  7. Decerto

    Decerto Komšija

    True,ali ko god kupi 6800 nece pozalit ni za godinu dana. Grafa moze samo da bude bolja nego danas :D
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I RTX moze bit samo bolja. Kako DLSS napreduje, moci ces smanjivat render rezoluciju. :)

    Dok se AMD bori iskljucivo sa sirovim performansama.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pogledati na 17:20




    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Hehe pa ovo na kraju ispade: "Obećanje ludom radovanju." I od AMD i od Nvidie.
    Ja sam mislio mijenjat svoju RX 5700 XT ali kako stvari stoje čekat ću RDNA 3 i 5 nm prozvodni proces, valjda ce do tad izgurat ova kartica sto imam osim toga monitor mi je 1080 pa realno nema ni potrebe.
     
    Decerto likes this.
  11. Decerto

    Decerto Komšija

    U pravu si. Ovo im je 1st gen proizvod. Cekaj next gen dok ubace njihovu verziju DLSS-a i drugu generaciju AMD-ovog ray tracinga. Znamo svi koliko je 1st gen ryzen imao problema. Druga generacija to to popravila uveliko.
     
    WhiteNinja likes this.
  12. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  13. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

  14. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Bas sam sinoc gledo onog lika Moors Law is dead ili tako nekako se zove kanal. Kao kaze da je samo trcina referentnih kartica pustena u prodaju dok valjad za par dana ce AiB partneri ce izbacit svoje modele tj druge dvije trecine. Time ce se kao malo popravit stanje dobavljivosti. Vjerovatno ce se morat cekat Q1 za kakvu taku dobaljivost.
     
  15. vutra

    vutra Komšija

  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Kako ovakva razlika u testovima?

     
  17. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Čitava prica oko tog DLSS mi i nije nesto posebno interesantna. To je Nvidia smislila u nemogućnosti da naprave karticu koja sirovom snagom ne moze da gura igre na native rezoluciji, sto na kraju ispada neka vrsta prevare ili cheating.
    Sto se opet tice ray trcinga, ako se citava prica zavrsi na par igara onda i to pada u vodu kao prednost Nvidije.
    Mozda sam staromodan ali ono sto bi volio da nam proizvodjaci ponude su kartice koje imaju dosta sirove snage da izbace zeljeni FPS na nativnoj rezoluciji, da li 1080, 1440 ili 4K. Sve drugo je pokusaj i karafeke kojima se pokusava neuspjeh kompenzirat kroz navodne optimizacije kao sto su DLSS.
     
    edgsi likes this.
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    ... i da ne pretjeruju sa cijenama.
     
    WhiteNinja likes this.
  19. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    To svakako. Realno ne vrijedi ni jedna od ovih kartica vise 600 Eura. Mislim da je to pretjerivanje sa cijenama u svakom smislu.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako uzmes optimiziranu igru i apliciras DLSS, mozes dobiti samo bolje performanse. Tehnologija je tu da ti da veci framerate ali je ne moras koristiti u igri. Ne radi se uopste o nedostatku sirove snage niti DLSS radi samo na jednom engineu. DLSS je prvi bio primjenjen na BF5 koji koristi dobro optimiziran FROSTBITE 3 engine. DLSS je zapravo downscaling da se dobije bolji FPS a ne to o cemu ti pricas. Da se zamaskira nedostatak snage. Pogledaj malo kako zapravo DLSS radi i sta mu je primjena. Ako uzmes Nvidia kartu i AMD istih performansi, ako dobijes isti FPS, onda ce NVIDIA biti u prednosti kada aplicira DLSS. A DLSS nije tu da se zamaskira neiskoristenost hardwarea.

    Sto se ray tracinga tice, to ce biti sve veca primjena kako budu jace karte dolazile. Imas naslove koji koriste full ray tracing pa ih ne mozes igrati. Da se ne ponavljam.

    A ne znam sta ti je referenca pa kazes da ne vrijede toliko. Treceg igraca na trzistu nema. Performanse novih karti su i kod Nvidia-e i kod AMD mnogo bolje nego prosle generacije. Ne mozes ocekivati 3x veci skok sa jednom kartom. Ova poboljsanja od 30-40% su velika.

    I nemoj zaboraviti, 4K je postao standard. To je referenca. Vrati se na Ultra popstavke last gen igara, standard proslih generacija, i na 1080p ces imati 500 FPS:

    [​IMG]