Servisi za backup podataka

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by AhmeT, Dec 2, 2014.

  1. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Pozdrav,

    Htio bih da cujem vase misljenje i iskustva sa nacinima kako ste rijesili backup podataka kod kuce, na poslu i slicno. Trenutno sam se susreo sa par crknutih diskova, bas neki dan jednom poznaniku je otisla knjiga koju je prevodio jer mu je disk otisao, tako da svakim danom vijek mojih diskova je sve kraci i samo cekam kad ce nesto krenuti po zlu, a sa ovim stvarima je daleko bolje sprijeciti nego lijeciti. Meni se pokvario disk prije 3 mjeseca, ali posto je bio "privremeni" i samo za igre nista nisam imao tu, tako da i nije neka steta, ali na ova tri ostala koja imam ima poprilicno dragih, starih i vaznih podataka, i htio bih da vidim koji je najbolji nacin da se to rijesi, dugorocno, a da nije previse skupo i da je sigurno.

    Generalno, ovdje postoje dva nacina, da se to rijesi lokalnom kopijom na neki od medija, ili da to bude neki od cloud servisa koji nudi ovu vrstu usluge. Lokalno moze ili na neki drugi racunar, nesto na mrezi ili eksterni disk, dok za cloud postoje mali milion servisa. Trenutno za neke "vaznije" stvari imam Dropbox, ali tih 10ak GB nije bas dovoljno za neke vece podatke, GitHub koristim za neke projekte tako da su te stvari relativno sigurne, ali dosta foldera pod nazivom "Svasta", "desktop sa starog kompa" i slicno bas nisu za Dropboxa jer nije bas organizovano a velicina je prevelika.

    Tako da sam u potrazi za nekim rjesenjem za ove probleme. Ukratko, neke prednosti cloud servisa su sto je relativno lakse to odradjivati i moze se zaboraviti kad se jednom podesi, podaci su skoro pa uvijek dostupni i bilo kakva katastrofa (vatra, voda, kradja uredjaja) ne utice na dostupnost i cijene su relativno prihvatljive u zadnje vrijeme. Mana je nas upload, koji je barem kod mene relativno spor ali to je problem samo na pocetku, cijena koja za razliku od recimo eksternog diska dugorocno izadje veca nego ta kupovina uredjaja jednom, te eventualni rizik od curenja podataka ukoliko neko dobije pristup accountu. Jedna stvar skoro koja mi je usla u uho je ova novija generacija virusa koja enkriptuje podatke i trazi iznudu da se nesto uplati, te to vidim kao problem sa cloud backupom jer ako se fajlovi backupuju po automatizmu, to se sve moze "prenijeti" i u cloud, tako da download starijih fajlova moze biti ugrozen. Svakako dosta servisa nudi skidanje stariji verzija, tako da je ovo donekle izbjegnuto, ali valja imati na umu.

    Sto se lokalnog backupa tice, svakako je dugorocno jeftinije, diskovi nisu sad skupi, ni eksteni (samo ovo bih uzeo u razmatranje, nikako drugi disko unutra), podaci su tu na dohvat ruke, prakticki nema ogranicenja na velicinu. Dok su nedostaci opet rizik od kradje uredjaja, kvar, te fizicka lokacija, jer bi to trebalo drzati u nekom drugom objektu, sto meni predstavlja problem jer mi je kuca jedina sigurna lokacija, ne bih nosao eksterni disk u torbi od laptopa i slicno, a vec u kuci ako bude neka havarija, rizik je da ce i taj eksterni disk otici. Meni bi enkripcija podataka na disku bila pod moranje, tako da bi ovo malo zakomplikovalo stvari, ali nista sto TrueCrypt ne moze rijesiti :)

    Tako da, obje verzije imaju prednosti i mane. Idealo bi bilo koristiti oboje, ali za pocetak jedno rjesenje bi bilo fin pocetak i fina navika za ovo.

    Kao sto rekoh, htio bih cuti vase misljenje, da li ko ima iskustva sa servisima tipa Backblaze, Crashplan i slicno, koristi li ko Dropbox (Pro?) ili OneDrive ili tako nesto? Backblaze trenutno ima akciju, $25 za prvu godinu, a inace $95 dolara su 2 godine, tako da se za nekih 180-190km moze biti "rahat" naredne tri godine. Crashplan je skoro pa isti, mozda malo skuplji. Dropbox Pro je $10 za mjesec za TB podataka (sto je i previse), i to godisnje izadje $99, sto je skuplje od Backblaze-a, ali je Dropbox daleko fleksibilniji i posto koristim servis trenutno, ni to mi se ne cini kao lose rjesenje. OneDrive ima istu cijenu, s tim da dolazi i sa Office365, tako da je i ta opcija jako primamlijva, ali nisam dosad koristio to tako da mi se "tesko" prebaciti, ali svakako je i ta opcija za razmotriti. Google Drive takodjer. Na Box.com imam nekih 50GB prostora, neka promocija je davno bila tako da sam to ugrabio, ali kao i OneDrive, i to ne korisitim iz nekog nepoznatog razloga, moze uci u igru. Za ostale planove su skuplji i mislm da opet nisu konkurentni sa ostalim igracima.

    Sto se "lokalnog" tice, tu ne bi bila losa opcija kupiti eksterni disk, pa koristiti neki alat poput SyncToy-a i slicno, ili alata koji dodju uz disk, ali nekako me vise vuce ova cloud opcija nego ova, prvenstveno radi ovog crkavanja 2 diska u 2 mjeseca sa kojim sam se susreo, i skoro a nema garancije kad ce tu nesto otici, stoga bi uz ovo opet trebalo imati neko sigurno rjesenje. Moglo bi se napraviti da imam backup svega i na laptopu, i racunaru, i na disku, to bi skoro rijesilo ovaj problem kada jedno rikne, i generalno nisu u istoj prostoriji pa je i sa tog aspekta uredu, a ova opcija sa nekim kucistem i novim/polovnim diskom od 500GB ili TB se moze srediti za cijenu jednog godisnjeg plana na Dropboxu ili trogodisnjeg na Backblazeu.
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod kuce i na mobu koristim OneDrive, dobijes 30GB free ako imas WP phone, a inace 15GB cini mi se. Meni sasvim dovoljno za slike, dokumente, skripte itd. Sve se automatski uploaduje na cloud. Na poslu ista stvar, samo Dropbox. Projekti se automatski uploaduju na cloud i spasilo nas je vise puta.
     
  3. black

    black Komšija

    Kod backup imas strategiju 3-2-1 , podatci na tri mjesta , dvije vrste medija i jedan off site backup.
    Vjerovatno koristis vec Windows 7 tako da za enkripciju eksternog diska mozes koristiti BitLocker To Go.
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Možeš sklepati neki freenas server za relativno malo para, imaj i to u vidu
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ono što mi je bitno čuvam na "oblaku", DVD-RAM diskovima, i na jednom-dva eksterna diska.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    na koliko podataka računaš?
    ovako ja mediu držim na serveru radi dostupnosti sa drugih uređaja jer imam 3 xbmc rasp pi za 3 tva

    personal staff, tipa slike sa slr kamre, mobitela i sl to već ima smisla a recimo 1-3tb je sasvim dovoljno po meni... jel imam dosta pdf literature, video tutriala koje sam jedva našao i ne želim da izgubim

    tako da ima prednosti i nedostataka, valja to odžavati 24/7, struja i sl
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Dizem temu iz mrtvih, ali mi treba preporuka eksternog diska za backup. Sta je best buy i pouzdano? Mislim da ce mi 1TB biti vise nego dovoljno. Imao sam neki wd externi koji je crkao skoro.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako je backup za nesto vazno, eksterno RAID kuciste, uzmes dva diska od 1TB i upalis RAID1 (ali nemoj WD Green, ne trpe RAID). I to je to. WD ima gotova rjesenja ali po visokim cijenama (My Book Duo) jer su i kapaciteti u pravilu veci.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    WD Red obavezno za storage, a možda možeš negdje ubosti jeftino polovan NAS bez diskova.
     
  10. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja imam WD My Book Essentia. Unutra je WD Green ja mislim. Palim ga samo kada pravim backup 5-6x godišnje jer mi ne treba da radi stalno.
    Eh sada ako ti treba non stop kolege su već napisale prijedloge sa kojim bi se složio.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Hvala momci. Pogledat cu opcije za NAS. Mislio sam eksterni radi prenosivosti, ali dvoumim se. A i imao sam wd my book, pa je rikavela :)

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  12. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Transcend gumirani eksterni diskovi (25m3) pokazali su se pouzdanim. Ali govorim iz ličnog iskustva i možda oko 50 prodanih bez ijednog vraćanja, dok su mi drugi se vraćali i kad bi prodali pet-šest modela. Zanimljivo u svakom slučaju. Pretpostavljam radi ovog: https://cdn.transcend-info.com/Products/images/ModelPic/284/RC-SJ25M3-feature-02.png
     
    selvin likes this.
  13. iPlay

    iPlay Komšija

    NAILS likes this.
  14. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

  15. selvin

    selvin Moderator

    Kupio sam ga, doduse 25H3P model. Posluzit ce zasad za backup.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ima li iko :) da mu pošaljem onaj referal link za OneDrive da dobijem malo extra storage :)
     
  17. zoi

    zoi Veteran foruma

    Joj kad se sjetim ovoga :) Dobra su to vremena bila. Nedavno morao brisati stare video fajlove sa OneDrive jer nisam mogao e-mailove primati :D
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    I ja imam 30 GB ali evo puno je i to,stalno brisem.
    Slike mi se nakupe brzo ,pa brisem ...ove od robe sto prodajem,ide auto upload
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I onda su smanjili kolicinu besplatnog prostora pa sam morao brisati stvari i od tad vise ne koristim nista od Microsofta :D
     
  20. zoi

    zoi Veteran foruma

    haha da da, o tome i pričam. Mora. brisati video fajlove da mogu email obični primiti. Sad plaćam Googlu 2 dolara mjesečno za 100 GB.
     
    Ajdin87 likes this.