Konsultant - Švedska

Discussion in 'Generalna diskusija' started by donjapa, Jan 6, 2021.

  1. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav ekipi,

    Spominjao sam na jednoj temi ranije da imam zelju otvoriti konsultantsku firmu u Svedskoj gdje bi kao primarnu radnu snagu koristio talenat iz BiH (nas/vas).

    Cilj je naci posao u firmi u Svedskoj, osigurati ugovor na 6-12* mjeseci te "uvesti" nekog iz BiH (ili okoline).
    *minimalno - kasnije slijedi produzenje, nova pozicija, stalno zaposlenje u doticnoj firmi ili u najgorem slucaju da se ostane bez posla (sanse relativno male za ovo zadnje)

    Citajuci temu "Odlazak iz BiH..." steknem dojam da vecina zeli vani, ali... u sustini nije bas tako lako otici. Velik je korak preseliti u drugu drzavu, pogotovo negdje gdje ne pricate jezik, ne poznajete kulturu, nemate raju i sl.

    Smatram da kroz ovu firmu mogu osigurati posao (barem na 6-12 mjeseci za pocetak), vizu, te stan do 3 mjeseca besplatno.

    Kadar koji trazimo je software/embedded/electrical engineering. Ako ste zaintresovani, ili znate nekog ko bi bio, ici u Swe raditi sa namjerom da preseli podijelite kontakt detalje.

    Ono sto me trenutno interesuje jeste CV, kad bi mogli doci (obaveze prema trenutnom poslodavcu), koja su vasa ocekivanja i sl. Email: [email protected]

    Lokacija: Jönköping (primarno), Göteborg, Stockholm (sekundarno).

    Nazalost ne mogu pomoci sa ganjanjem vize, posla i ostalog za supruznike, djecu i sl.

    Tema mozda ne bude "popularna" medju patriotama ali svako ima pravo birati.

    LP,
    Jasmin
     
  2. bhd

    bhd Veteran foruma

    Bravo za ovo :)
    lp, ide cv :)
     
    donjapa likes this.
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Kako bhd reče, bravo i od mene. ;)
     
    donjapa likes this.
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Bravo...Japa je gigant...ne znam nikog sa svih ostalih foruma da vise pokusava pomoci na ovaj nacin i da neko dodje do posla.
    Ja nisam iz te branse jbga...nije da ne znam bas nista ali nedovoljno je to a niko nece placati i da se jos ucis uz posao :D

    P.S. Japa,ako opet ima sta kao ono prosle godine ili slicno sta,javi mi na PM...bas sam te htio pitati ovih dana.
     
    donjapa likes this.
  5. mirseth

    mirseth Aktivista

    Ima li nesto remote, part time, mozda i full time, java i ruby on rails ?

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Hvala na podrsci decki. Da se razumijemo, ima u ovome svemu i nas (kolega i ja koji cemo pokrenuti) ako bude sve po planu.

    @mirseth - tesko mi je odgovoriti za ovo sad. Razmisljali smo i o ovome i mislimo da je Covid pokazao da je remote izvodljivo, ali bi rado pokusali barem da se licno upozna(te) sa firmom, intervju nekakav nesto, pa onda remote. Ne znam, ima opcija, samo treba pogoditi pravu.

    @zippoo - tesko sad drug, sa situacijom kakva je trenutno ne izgleda obecavajuce, ali vise cu znati kroz par mjeseci.
     
  7. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Svaka čast na ideji. U svakom slučaju potencijala ima u tome. Na žalost Švedski jezik bi mogao predstavljati malo veću prepreku u svemu tome, osim ako su raspoloženi komunicirati na engleskom.
     
    donjapa likes this.
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    @donjapa Svaka čast i velika podrška, sad mi žao što nisam etf završio (a imao želju), nego ovu inženjeriju za ležišta.
    Bit će posla u rudarstvu za REE (rijetke elemente) budućnost je cink, litij, kobalt, magnezij.
     
    donjapa likes this.
  9. donjapa

    donjapa Overclocker

    Nama je cilj da svi koji dodju dobiju nekakav kurs placen od nase strane, mozda cak i u BiH cisto da nauce osnove, da se mogu pozdraviti, da se mogu predstaviti i tako to. Ako hoce da uce dalje to je na njima.

    Sve firme s kojima suradjujemo su internactionalne tako da je engleski jezik oficijenli jezik firme.

    Trenutno se vrsi registracija nase firme u Swe pa cemo moci krenuti s "poslom" mozda za mjesec-dva. Vec sam poceo kontaktirati okolo da vidim sta ima na raspolaganju, kakve pozicije.

    Iskreno nisam ogranicen samo na IT, tako da ako nesto izgleti uvijek mogu priupitati. Nazalost, takve vrste poslova inace zahtjevaju poznavanje jezika (pretpostavljam? dosta terminologije i sl?)


    Nadao sam se vecem odzivu ali kao sto sam gore spomenuo vjerovatno nije tek tako lako odseliti :) Ali tu smo ako sta izleti.

    ps: Ne ogranicavam se na BiH i Balkan, nego gledam i dalje, njemacka, eu, amerika sj, juzna i sl.
     
  10. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Pa ne moze biti gori trenutak nego sad. Vecina ambasada odavno ne daje nove termine.
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ako bude potrebe za radom u Revit-u, moja zena svakako radi sa svedjanima u firmi u kojoj radi, tako da je upoznata i sa standardima i terminologijom. :D pa eto, arhitekta ako zatreba :)
     
    donjapa likes this.
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ne znam kakva je situacija za ove sto dolaze poslom, mislim da nije ista procedura. Mi ganjamo sve kod nas, radna dozvola se podize u ambasadi. Nisam upucen kakva su pravila. Ima i druga opcija, da se ne ide preko ambasade nego direkt u Swe pa ovdje u migracionom potvrditi detalje. Radimo jos na tome da vidimo koja je najbezbolnija procedura.

    Ali cinjenica da nije najbolje vrijeme stoji!
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Evo da se i ja upišem u 'knjigu pohvala' za svaki slučaj: magistar psihologije sa HR putovnicom, pa ako šta izleti da se može raditi na engleskom uz neku superviziju tu sam. Ostavljam ženu i djecu u Sarajevu i šaljem lovu izvana. :D
     
    donjapa likes this.
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako do sada nisi otišao??
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Prvo tražio mogućnost da upišem doktorat u Austriji, u tom se sin rodio pa batalio, onda tražio poslove u Njemačkoj preko jobboerse.arbeitsagentur.de, al' svugdje za bolje poslove obavezno dobro znanje Njemačkog kojeg ne koristim od srednje škole.
     
    iPlay, kolinsb and NAILS like this.
  16. iPlay

    iPlay Komšija

    Što bi se reklo, ti si trebao ko halva otići.
     
    Neo Bahamut Zero likes this.
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Ovako, za sad cu postaviti samo mali opis posla ovdje (svakog kojeg mogu ponuditi direktno) pa ako se neko nadje ili nadje nekog ko hoce neka me doda putem LinkedIn-a ili putem [email protected] (jos malo ce i stranica ici up)

    Posao: Full/Part Time
    Lokacija: Göteborg (Remote: Da)
    Jezik: React Native

    Opis:
    Mobile app dev, iOS/Android (not expo)
    Imaju Wireframe i Figma, dosta detaljno odradjene
    Projekat je zapocet, ima code-base, ne mogu garantovati kakav je

    Dosta velik app, long term
    Onboarding, Login, Chat, Registracija, Prijatelji, Grupe, Video-biblioteka

    Plata: Mozemo diskutovati PP. Po satu najradije. Moze i mjesecno ako to preferirate.

    LP,
    Jasmin
     
  18. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    @donjapa
    Majstore, svaka ti čast za ovo!
     
    donjapa likes this.
  19. mirseth

    mirseth Aktivista

    Kakve su plate u IKEA, za java developere ? Kontaktirao me njihov recruiter..

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pojma nemam druze. Gdje bi sjedio? Ovisi sve od grada do grada. Ovisi isto tako jesi li junior, senior. Odakle bi radio i sl.

    Nisam znao da IKEA ima recruitera, prvi haber. Mozda neko ovako kao i mi ganja za druge (mada mi idemo na personal contact a ne javne pozive). Moze detaljnije u PM ako hoces nesto da ti provjerim.