Windows 10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by NAILS, Aug 16, 2014.

  1. mirseth

    mirseth Aktivista

    Hocu da ubacim ssd u laptop sa obicnim hdd-om, pri tome zelim da spasim windows10 sa citavom konfiguracijom i podacima. Koje je najlakse rjesenje ?
    Da sa acronisom true image napravim mirror na cloud, ubacim ssd, dignem cist windows 10 na njega i povucem onda mirror sa clouda na cistu instalaciju ?
    Jel to to, fulam li korake, ima li boljih rjesenja, moze li se clone praviti sa acronisom, jel to bolje rjesenje ?

    Sent from my SM-T290 using Tapatalk
     
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Najbolje riješenje je nova instalacija.

    Ako to ipak nije opcija iz nekih razloga, preporučujem Macrium Reflect 7 Free Edition. Sa njim nisam imao nikakvih problema + Free je. Odabereš opciju Image this Disk... i lokaciju gdje želiš spasiti Image file. Samo obrati pažnju ako spašavaš na isti HDD, preporuka je da minimalno imaš preko 60% slobodnog prostora na istom disku.
     
  3. mirseth

    mirseth Aktivista

    Hvala na odgovoru.

    Stavit cu SSD od 480gb, a sada imam oko 250gb zauzeto na WD black od 320gb.
    Vjerovatno cu morati kupiti i externi disk za image jer ga nemam.
    Sta mi je bolje, clone ili image za prebacivanje citavog sistema sa hdd na ssd, znaci zelim da mi sve bude potpuno isto samo na drugom hard disku, svi fajlovi, programi, dokumenti, konfigurisane opcije..
    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
    Last edited: Jan 21, 2021
  4. iPlay

    iPlay Komšija

    U tom slučaju je Clone disk. Mada kažem, optimalno je nanovo uraditi instalaciju.
     
  5. mirseth

    mirseth Aktivista

    Evo malo sam goglao, izgleda da se moze sve spasiti i ako uradim full image backup, izgleda da ne mora clone pa cu prvo to probati. Jeste optimalno clean install ali imam toliko instaliranih stvari na kompu za koje ni ne znam, a trebaju mi ili ce mi trebati da mi ispadne lakse sve kopirati na novi ssd.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Full image backup ti mislim nece kopirati boot loader, i neces movi bootati. Zato ti treba clone.
     
  7. SpookyMoO

    SpookyMoO Komšija

    Hoce i full image radi complete backup ukljucujuci i boot loader bar acronis to radi a i macrium ali svakako clone je bolja opcija

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  8. Qler

    Qler Veteran foruma

    Evo ja upravo polupao diskove i snimam zadnji win na USB da odradim cleam install... Valjda sam sve backup ovao :)

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
    iPlay likes this.
  9. mirseth

    mirseth Aktivista

    To mi je bas zadnja opcija. Probacu full image backup pa da vidim kako ce ispasti. Pricao sam sa nekim serviserima, kazu da moze biti problem sto je sa hdd na sdd, da nece raditi maksimalno brzo ssd jer sistemski fajlovi koje kopiram nisu optimizirani za ssd. Ako misli na TRIM ili AHCI mislim da se to moze i naknadno upaliti.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    Znao sam da sam nesto zaboravio :D ostalo mi je u taskbaru da mogu ono safely remove diskove :D nisam to u BIOS promijenio.. jebaji ga...
     
  11. mirseth

    mirseth Aktivista

    Uspio sam sve prebaciti sa acronis full backupom. Koliko sam upratio do sada, sve je tu i sve radi. Jedini problem je bio na pocetku sa greskom inaccessible boot device koji se desava kad prelazis sa IDE na AHCI ali se lako rijesi , samo koristiti google.

    Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
     
    Decerto likes this.
  12. Decerto

    Decerto Komšija

    Kad prebacujes citav system backup recimo sa hdda na sdd,da li prebaci sistem i sysmgr da je sve bootabilno i ok ? Znaci u mojoj glavi je procedura ovakva : uradis full system backup na sdd, ugasis pc ,izvadis hdd, ostavis sdd i preko njega se sistem automatski boota sa svim fajlovima ?
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Vrlo je lako da se boot nalazi na drugom disku. Recimo imas SSD i HDD i dignes sistem na SSD. Win10 boot zaluta na HDD. Izvbadis HDD i sistem nece da boota. To mi se dva puta desilo. Zaboravim izvaditi sve diskove prilikom dizanja sistema.
     
  14. Decerto

    Decerto Komšija

    Upravo mi se to desilo prije sedmicu dana kad sam napokon modernizirao sistem sa am3 na am4. Ubacio ssd gdje mi je sistem,ocita ga u biosu ali mi izbaci da nema bootabilnog diska. Sve zivo sam provjerio. Resetovao memoriju na default postavke,bios updejtao,mijenjao sata portove,cesao glavu pola sata. I na kraju ubacim hdd gdje imam samo backup slika,filmova,notepad fajlova itd,da na njega instaliram sistem da ne brisem SSD,kad ono boota se racunar bez problema. Znaci sistem nije htio da se boota bez hdda na kojem bukvalno imam 3 filma i sezonu serije o_Oo_Oo_O
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Pogledaj skrivene fajlove i naci ces boot.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Gdje se gasi "sign in" opcija koju izbaci nakon sleepa? Nisam dugo dizao sistem a mijenjali su. Prije je bio onaj drop down menu. Lokalni je acc.

    Ovo je sve sto vidim:

    [​IMG]
     
  17. p4ja

    p4ja Komšija

    Moras preko run opcije ici, imas na yt koju komandi da ukucas da pogasis ta sranja
     
    NAILS likes this.
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Problem je najveci bio sto nisam imao sifre. I onda pojedine "disable" opcije nisu imale efekta il ise nisu pojavljivale. Ovo je pomoglo:

    Run > gpedit.msc > Computer Configuration > Administrative Templates > System > Power Management > Sleep Settings
    “Require a Password when the computer wakes (plugged in)” “Require a Password when the computer wakes (on battery)“ treba staviti na Disable.
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    U Run kucaj "control userpasswords2" i isključi kvačicu na "Users must enter..." Na accountu koji te zanima i neće više tražiti pass

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Last edited: Mar 3, 2021
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Napisao sam gore, acc nema pass i te stvari ne funkcionisu.

    [​IMG]