Online kupovina - diskusije

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Alibegovic, Sep 23, 2009.

  1. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    Pošto planiram da uzmem za par dana neke stvari preko ove Pesoto radnje, zna li iko kako funkcioniše oko novih korisnika? Pratio sam preko klix foruma i primjetio da se mnogo ljudi žali da im neke radnje ne rade, ne šalju, odbijaju uplate; da nešto Amazon zeza oko adresa. Jel' ima ko da je noviji korisnik da je naručivao da sve radi? Pitam jer mi se čini kupovina preko ovog čuda jeftinija nego neke standardne opcije a baš je nedavno book depository učetverostručio cijenu dostave u BiH, sa ~5+ km na 20, prokleti cirkus...
    I još jedno pitanje, vjerovatno je viška ali ću svejedno pitati - može li se naručivati preko stranice koja nije na onoj njihovoj listi?
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Ja sam naručivao sa 6pm, levis, amazon i nije bilo problema ni sa plaćanjem ni sa dostavom do pesoto. Sve stranice koje isporučuju na adresu u usa možeš naručiti. Npr aliexpress iz Kine jer sad ne ide za BiH, samo ona skupa poštarina DHL... Lista je samo informativnog karaktera.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
    sgt. bull likes this.
  3. sgt. bull

    sgt. bull Aktivista

    dams82 likes this.
  4. crnivrag

    crnivrag Novi član

    Pozdrav ljudi.

    Zanima me da li carina obračuna 27% za svaku naručenu stvar iznad 300 KM sa Ebay-a, ili nekad nešto prođe bez carinjenja?
     
  5. dams82

    dams82 Komšija

    Inače nekad prođe, mada je lutrija, zadnjih dana ništa ne prolazi bez otvaranja...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  6. vutra

    vutra Komšija

    Kvešćn:

    Procesor kupljen na Amazon-u.
    Cijena: 449$
    Poštarina: 43.04$
    Dažbine: 170$

    Ukupno: 662.04$

    Gledam ovu carinsku deklaraciju i kao osnovica (za obračun carine+PDV-a) je korištena ova ukupna cijena, 662.04$ (po tadašnjem kursu 1053.06KM).

    Možda sam ja nešta fulio, ali zar se za osnovicu ne uzima samo cijena+poštarina?
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Na amazonu platis unaprijed sve i samo ti donesu. Barem je tako sto sam ja kupovao, neki dan mi je bas tastatura stigla. Preko 300KM je bila, ali posto sam amazonu platio unaprijed, samo se potpisao i uzeo. UPS sve ostalo zavrsio.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. vutra

    vutra Komšija

    @Sena
    Znam, to sam i ja platio (170$) ali koliko ja vidim po deklaraciji koju sam dobio, u osnovicu za carinu+pdv su uzeli u obzir i tih 170$, što nema smisla jer to su pare s kojim se plaćaju te dažbine. o_O
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Cudno, jesi li razgovarao sa UPS-om?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. vutra

    vutra Komšija

    Nisam jos, reko' prvo da provjerim da nije do mene.
    DHL je u pitanju.

    EDIT:
    Izgleda da je fazon u tome što oni ne moraju gledati dostavljenu fakturu već onako odokativno udare cijenu proizvoda pa im to ispadne "statistička vrijednost". Samo u mom slučaju nije odokativno već su samo dodali uplaćene dažbine na (pravu) osnovicu and called it a day. :rolleyes:

    Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 1, 2021
  11. zemomak

    zemomak Aktivista

    po mom mišljenju ti si oštećen tu, dhl gleda ukupno tu cijenu, vjeeovatno na tim fakturama to nije bilo raščlanjeno, ja bi im se žalio...

    Objasni im da amazon unaprijed uzme i novac za eventualne dazbine...ili se javi amazonu pa reci da si duplo platio... Trebo si preko pesota uzeti...

    Sent from my Mi 10 using Tapatalk
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Da to je klasicno ostecenje, DHL je dobio unaprijed novac i nije ga iskoristio da plati dazbine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. vutra

    vutra Komšija

    @zemomak
    Imaju oni Amazon-ovu fakturu na kojoj je fino razdvojeno šta je šta.
    Nisam ništa dodatno morao plaćati, uplaćeni depozit je bio dovoljan, ali mi je amazon vration ~$6 umjesto ~$20 kao refund zbog "umanjenih" dažbina (*ebo lud zbunjenog :D)
    Nisam preko pesota jer ne znam kakva je kod njih procedura (koliko naplaćuju carinsko posredovanje) kad su u pitanju pošiljke koje prelaze 300KM.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Najgore kad platis, tesko se kasnije ganjat. To je najbolje prije bilo kakvog placanja pokusat dokazat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Feb 1, 2021
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    vise ces vremena i zivaca potrositi na 'ganjanje' tih 14$ nego sto vrijede, ja bih to zaboravio..
     
  16. vutra

    vutra Komšija

    Ma nije poenta tih $14, to sam halalio, nego sam alergičan na kršenja pravila i generalno na bahatost u ovom prknu od države.
    Zna se šta ide u osnovicu i zašto da pustim da me "oderu" i sljedeći put jer kontaju "ma niko to neće provjeravati".

    Usput rečeno, carinska stopa za procesore je 5%, ako koga zanima :D
     
  17. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Za svu racunarsku opremu je 5%...
    Ja koliko znam, carina ide na ukupnu vrijednost, u nju ulaze i spediterske usluge
     
    Sena likes this.
  18. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sve je za racunar 5%.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  19. vutra

    vutra Komšija

    Ovo nisam znao :oops:
    Ovo opet ne objašnjava zašto se carini i dio depozita koji je namijenjen plaćanju same carine+pdv-a....

    Nađoh ovo čudo:
    https://www.dhl.ba/content/dam/down...rvices/dhl_express_customs_services_ba_bs.pdf

    Na kraju krajeva, ispade da si upravu.:D
     
    Last edited: Feb 1, 2021
  20. Ophin

    Ophin Novi član

    Pozdrav narode, zanima me zna li neko kada ide idući Pesoto avion za BiH? Planiram naručiti neke gluposti sa amazona, stiglo bi u Pesoto skladište do subote najkasnije pa eto.