All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Zadnja generacija 6-ice od 2013. na ovamo ima dva facelifta (od 02/2015 i 08/2018) i jedan polu-lift (od 10/2016).
    Ima dosta poboljsanja, pogotovo od 02/2015, zato se i cijene bolje drze, benzinaca pogotovo.

    I brend generalno postepeno vraca mainstream povjerenje nakon bijega iz korporativnih ralja forda.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa eto i sam kazes, da imas auto koji trosi 2l manje, imas godisnje registraciju ili odlazak na Jadran, mozda bi trebao mijenjat tog 307. Mada sumnjam da bi 1.9TDI u Octaviji trosio 2l manje od 2.0HDI u 307. Ili da bi Qlerov auto tebi trosio 10l, on ipak voza po Sarajevu pa ima tu potrosnju.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zato se od iduce generacije 6-ice ocekuje puno, RWD i redni sestak. Sto mozda objasnjava zasto su toliko razvukli trenutnu 6-icu.
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Očekivalo se od iPhone-a 12 mini pa se povlači iz prozivodnje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Jeste zanimljivo sta ce predstaviti, redni sestaci i RWD je vec teritorija E klase i 5-ice, ako bude ispeglano auto za okej cijenu mogli bi prodati solidne cifre.
    Mada SUV-ovi cine vecinu, tako da ce opet puno bolje prodavati neki CX-50 ili kako ce se vec zvati.

    Sto se tice razvlacenja trenutne generacije, jeste donekle tacno to sto kazes ali recimo razlika pocetnog 2013. modela i facelifta od 08/2018 je ogromna, prakticno dva razlicita auta.
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Haha, to je ipak nesto drugo. Nestasica je A14 chipova i logicno da ce prvo Mini stradat, kad isti taj chip mogu ubacit u 12 Pro Max i zaradit vise nego na Miniju. Stoji da prodaja Minija nije spram ocekivanja, ja ga prvi ne bih kupio jer bih htio veci ekran. (Mini zapravo ima uzi ekran od mog iPhone 7 iako je veca dijagonala.)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. nFare

    nFare Komšija

    Kakav šestak i Mazda. Nisu valjda ludi, što bi rekli "thats so 2019"
     
  8. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Nije svako trziste Norveska.
    Toyota Hilux i Land Cruiser ce dobiti Mazdin sestak a oni u Aziji i Australiji idu i ici ce jos dugo k'o halva.
    A nece ni Evropa brzo odustati od ICE-a i ovih kvazi-suvova tipa CX-5, benzin i mild/plugin hybridi ce tu ici barem do kraja desetljeca.
     
  9. nFare

    nFare Komšija

    Bumo vidjeli, nekako mi zvuči baš kao zastarjela vijest, vjerovatno ok ako već imaju narudžbu da rade za Toyotu. Ko zna hoće li to do evrope uopšte dobaciti... Za hibride dobro je poznato da služe samo za kvotu proizvođača i mogućnost da još neko vrijeme tuše ICE, nažalošt, vjerovatno hoće još dugo biti u pogonu.
     
    Bio_Sam_Zmijanac likes this.
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

  11. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    U evropi zasjede par politicara cije znanje o autima se svodi na to da imaju volan i tockove i kaze neku proizvoljnu CO2 cifru od proizvoljne godine.
    Sto je ta cifra neizvodiva u realnim uslovima i sto proizvodjaci izbacuju frankenstajn auta nije nikoga briga, bitno da u katalogu pise neka fensi cifra i da EU na opali kaznu za prekoracenje.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest sipak, kazes da ne postoji nikakav lobi proizvodjaca? Nema sanse.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Sto se tice ekologije izgubili su puno utjecaja dieselgate-om a i samom generalnom promjenom mainstream mindset-a.
    Vec placu da je euro 7 neizvodiv po trenutnom planu.

    Zato ce biti sve vise auta koja mogu preci prvih 10km na struju da usminkaju testne cifre, a realna racunica utrosenog materijala, baterija, struje, goriva, i dodjes na same shit.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa da postoji lobi ne bi do ovog došlo. Hibrid je bullshit da ne može veći biti, i cijela situacija oko toga da će izbacivati auta i plaćati kazne je smiješna. EU živi u nekoj luđačkoj zabludi, a to da će struja biti mainstream će se ipak još dobro pričekati.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zasto auti trose gorivo? Tri faktora, od kojih jednom ne mozes nista - trenje.

    Al zato druga dva, masa i aero, sa SUV trendovima naravno da je teze ispostovat norme.

    Ford Ecosport 1.0 na autoputu (120-130km/h) trosi 2l vise na od Fieste, 1.5l vise od Focusa koji ima priblizno istu masu al bolji aero.

    Jedini nacin da se smanji CO2 je smanjivanjem potrosnje. Medjutim to znaci forced induction, a rezultira sa jos vise nesagorjelog smeca nego kod NA.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Kupci debili, zakonodavci debili, proizvodjaci rade sta donosi profit, i onda dobijes debilni ecosport 1.0 tri cilindra.
    I ove grdosije sa 100 kWh baterijama su ekoloska katastrofa.

    Za ekologiju je dugorocno najbolji ujednacen udjel svih tipova pogona (cak i dizela kao ostatka u rafinerijama) i umjerene mase i dimenzije vozila.
    I jos realniji testovi da se isfiltriraju ova 1.0 sranja i ne sminka sa baterijicama za prvih par kilometara.
     
    Stevie_Ray likes this.
  17. Haker

    Haker Veteran foruma



    Jedino auto za koje bih istresao lovu da je imam :D

    Mada mi se više sviđa 991, još su ovom dohakale euro norme, zvuči kao kosilica, ali opet, ko ima love za ovo ima i za aftermarket izduv

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Govorim o istim uslovima, naravno sa dvoje djece i suprugom, meni treba onih 600l nazad u oktaviji. Naravno ovaj 2.0 HDi uzima sigurno 2l vise od novih motora. Ipak je to CR motor star 20 godina.​
     
  19. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    1.6dci 96kW jel se filter goriva mjenja svako 1god ili 30 tkm kao ostali filteri i ulje?
     
  20. dams82

    dams82 Komšija

    Može 30tkm bez problema, ili recimo u dvije godine. A može i češće da ne bude šuhveli

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk