Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa da znas da sam mislio. Ipak, tad bi trebao malo veci upgrade masine.

    A home office ce bit samo za nuzdu, vec skoro godinu dana idem u ured.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Stig'o monitor. Makina. 27" je taman. Jos ga nisam ni spojio na PC, tjeram sa laptopa na nativnoj rezoluciji i 60Hz. HWB je sad ogroman :D
     
    Aldiin and Picoooka like this.
  3. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    I ja sam isto rekao kad sam prvi put uzeo 27.. kasnije gledao 34 :D
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ne vjerujem da cu promijenit monitor narednih 10 godina.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja sam probao 32" i nije to to za monitor, puno bolje sve izgleda na 27". Jedino bih volio da postoje 29" 16:9 monitori sa nekom 1650p rezom :D
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Sve zavisi od posla. Nekada je bolje jedan 32" od 3 monitora, nekada obrnuto. Meni recimo odgovaraju dva ista monitora plus treci da je vertikalni.

    [​IMG]

    Za gaming opet ovisto sta se igra. FPS competitive igraci se iz nekog razloga drze 24" monitora dok je za flight simulator i 32" malo :D
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Meni je 32 preglomazan, nikako mi se ne svidja.

    34 je idealan jer je nizi malo a dosta siri.

    Puno bolji aspect ratio, produktivnost na vrhuncu.
     
    Last edited: Mar 25, 2021
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    ultra wide ok preko 27" ali za 16:9 max 27" ili da postoji 29" :D max 30"
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni je ok 32, mislio sam da se necu moci naviknuti, ali super je.
    PPI je jaci na 27, ali imerzija za gaming je jaca na 32.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Problem sa ultrawide je sto trebaju biti curved, uglavnom i jesu. Vecina ih je VA, narocito ovi 34”, osim toga imaju i vecu rezoluciju pa je veci problem za GPU to sve gonit.

    A radije bih TN monitor nego VA, VA je definitivno najgori za monitore, samo najskuplji valjaju. To sto VA ima najbolji kontrast kod monitora ne igra ulogu. TN je za esports manijake, nista nije toliko brzo.

    Curved, neka hvala, onda ti poslije flat monitori budu cudni kad se naviknes na curved. A na poslu su mi 2x24“.

    I ono najgore, 1000R 16:9 VA, pa veceg govna nema. :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Meni samo VA pase, IPS ne bih nema teorije, ali da VA valja u upper kategoriji samo.
     
    Picoooka likes this.
  12. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Upravo tako samo skupi VA paneli vrijede kupovine i to samo ravni paneli jer curved VA svi pate od cloudinga veceg ili manjeg dok jeftiniji VA od ghostinga i visokog input laga.

    @Sena naravno ti si na samsungu vrhunskom modelu,a i ja koristim LG 32GK850G i ne bih ga mijenjao ni za kakav drugi jer ima zero backlight bleed sto mi je veoma bitno.
     
    Sena likes this.
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ja koliko sam vidio po testovima nijedan VA panel nema a da ne pati od goustinga i smiringa, doduse nisam probo nijedan al tako kazu rivjuveri. :D
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne vidim na Samsungu ovome ghosting, ali eto mozda ga ima.
    Bolje sto ne vidim ga u svakom slucaju, xD.
    Iako u biti jedino je OLED tehnicki gledano ghosting/smearing free.
     
  15. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ma Samsung 32 Odyssey i ovaj LG 32GK850G imaju postavke overdrive fast i faster gdje ghostinga nema zato i jesu 1500km.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Bleed je evo na ovom Samsungu konkretno dosta manji nego na proslom IPS Acer Predatoru, a i u odnosu na par Dell modela koje sam imao.
    Da se razumijemo, ne kazem da je IPS smece, ali ne vidim npr. kako netko moze uzeti IPS TV u odnosu na VA, to je smijesno.
     
    Last edited: Mar 25, 2021
  17. Vedo

    Vedo Moderator

    Na C49RG90 ima clouding kad gledas monitor pod uglom. Kad sjedim ispred nema ni c od cloudinga, totalno neprimjento u radu/igranju. A drzim uvijek totalno crn wallpaper, tako da bi bas primjetno bilo.
     
  18. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    @Vedo onda si ti bas imao srece ako tvoj nema clouding jer na rtings recenziji njihov primjerak je veoma los .. bez obzira na clouding koji uz malo ambijentalnog svijetla se i ne primjeti osim u totalno mracnoj sobi to je vrhunski monitor za sve namjene.

    https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/c49rg9-crg9

    https://i.rtings.com/assets/products/D9MnCTaO/samsung-c49rg9-crg9/uniformity-large.jpg

    Sa local dimming izgleda bolje.

    https://i.rtings.com/assets/products/tDzQXl2H/samsung-c49rg9-crg9/uniformity-local-dimming-large.jpg
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Meni je na ovom LG problem jedino ono sto nisam mislio da ce bit - postoje ide dosta prema naprijed, malo smeta tipkovnici i misu, osim toga zbog konstrukcije postolja, monitor mi dodje blize nego sto bih htio. Trebalo bi imat bas dubok stol da ovo ne bude problem. A i ja sam navikao da je monitor nesto dalje. I visina sto se podesava, zapravo je najnizi polozaj ono sto mi odgovara, obicno je obrnuto. Sjecam se starog Dell-a, dignes ga na max visinu i tek tad valja. Nekad dok sam imao monitor gdje je jedino postojao tilt, valjalo je nesto poturit.

    U planu je neki VESA nosac.
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ma ja, mora nešto smetati :) :)

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
    Stevie_Ray likes this.