AMD Navi / Big Navi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neso, May 21, 2019.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Hhhh, nista nije iskljuceno.
    Ampere jeste bolji, ali i ovo je dobro. Pogotovo kad se uzme u obzir ovo sto sam gore naveo.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  2. Esh

    Esh HWB

  3. Esh

    Esh HWB

    3. marta predstavljanje novih kartica, vjerovatno RX 6700 serija.
     
  4. Esh

    Esh HWB

  5. Decerto

    Decerto Komšija

    paper laaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaunchhhhhhhhhhhh
     
    WhiteNinja likes this.
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    RX 6700 XT mrsp 480$, ova kartica je u ovom RX 6k lineup-u ekvivalent npr HD7870 u HD7k lineup-ukoja je kostala 200$ .

    Jos ce stvarna cijena biti i veca, narod je stoka kojoj treba samo kozu odrati.
     
    WhiteNinja and Sena like this.
  7. Esh

    Esh HWB

  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bolja je RTX 3070 kada se gleda odnos cijene i performanse, a obzirom da se prodaju po 1500-2000$ nema smisla ni komentarisati.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Ove ce rezenczije biti mozda relevantne za dvije godine kada karte dodju do gamera. Trenutno su totalno suvišne. Cak i da grafička nekom magijom dodje do gamera, isti ce je prodati po 3x vecoj cijeni nekom mineru. Oni dans mogu izdati model sa jednim VGA izlazom. Koga briga. Opet ce se prodati.

    Konzole nisu bile nikad' primamljivije. Gledam moja karta koja je bila 380KM, sada se prodaje i po 560KM. A mislim da moze majnati 40$ mjesecno. Nidje veze.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Koliko moze rudariti mjesecno RX 580 4GB? Nisam nikad zalazio u te vode, cisto informativno me interesuje.

    Edit: Izgleda da se ne isplati jer ih se dosta prodaje po piku. :D
     
    Last edited: Mar 18, 2021
  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Mozda 100$ mjesecno.
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    I kad odbijes racun za struju koliko ostane?
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Imaš kalkulatore pa mozes proracunati:

    https://minerstat.com/hardware

    https://www.nicehash.com/profitability-calculator/

    To i jeste ako se racuna struja i po američkom standardu ona moze izvuci oko 90$. Pa kontam sa našom strujom stotinjak. Sve je relativno. Ali ako koristiš PC, koliko mozes dobiti na kraju, tridesetak $? Nisam siguran da li je vrijedno zezancije.

    Teoretski se ide na farmanje jer vrijednost skace. Pretpostavke su da ce Bitcoin skociti na 200K krajem godine. A uz njega i ostale valute.
     
  14. Stryker

    Stryker Komšija

    Cijenjene kolege,

    Poslao mi je prijatelj da mu na AMD PowerColor Red Devil RX 5700 XT vratim klasični kuler sa hladnjakom i skinem vodeni blok.

    https://www.powercolor.com/product?id=1565160726

    Stavio sam novu pastu i vratio većinu thermal padova (ostali su ostali od vodenog jer su skoro isti). Međutim, fali mu zadnji backplate.

    Da li se smije ova grafička karta koristiti bez zadnjeg backplate-a i koliko stepeni će biti toplija?

    Svrha korištenja je mining.

    Hvala unaprijed na odgovorima.
     
  15. Sena

    Sena Veteran foruma

    Backplate generalno ne utice na temperaturu samo GPU-a, tu je da smanji PCB bending, i pomogne u hladjenju nekih manjih komponenti, ili ako je VRAM prisutan sa obe strane ( na 5700XT nije ), i radi estetike.
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako nema termalne trake izmedju backplate i rama ili vrm-a onda je cisto estetika.
     
    Sena likes this.
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ako samo sluzi zav stvari tipa mosfeta i itd, onda mozes vent stavit neki da puse lagano po njoj, da je VRAM, vec ne bih je bez backplate-a koristio, pogotovo za mining koji zestoko optereti VRAM.
     
    Last edited: Mar 27, 2021
  18. Stryker

    Stryker Komšija

    Kolege, puno vam hvala na informaciji.

    Backplate od vodenog bloka imao je thermal padove kružno oko GPU-a (na zadnjoj strani kartice) i čitavom stranicom ju je zatvarao, dakle nije "disala" oko GPU-a kakav je slučaj sa originalnim backplate-om:

    https://www.amazon.com/-/es/Alphacool-Eisblock-Aurora-Backplate-Powercolor/dp/B07YX2ZPRS

    Spojio sam je testno ovako i radi na 44 stepena sa power limit smanjenim za 30% i kulerima ubrzanim na 57%, elhamdulillah.

    Sena, dobra je ideja postaviti neki kuler da puše na nju dodatno. Jeste, čitao sam i da originalni backplate služi da smanji PCB bending, imaš li slučajno savjet kako to spriječiti ako fali backplate?

    Svako dobro.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Stavi je i vidi jeli se krivi puno, odredjeni bending je normalan, zbog same tezine hladnjaka.
     
    Last edited: Mar 28, 2021
  20. Stryker

    Stryker Komšija


    Hvala na savjetu. Nisam primijetio da se ikako krivi jer je direktno i ravno postavljena na matičnu (testnu) ploču.

    Možda nekada poslije bude postojala mogućnost da se krivi u klasičnom desktop kućištu kada se bude koristila za gaming.

    Nadam se da će se ako Bog da do tada pronaći i originalni backplate.