Biciklizam EXTREMNI/REKREATIVNI...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Apr 29, 2010.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Kod mene se isto mjenjac rastegao ili sta vec...ne mogu dalje od 5. saltati a ima 7 brzina a nisam ga stimao ima 3 godine...mrsko mi se zezati a i kako je bajk sada star i rashaucan,tesko je i ustimati mjenjac.Sada i ne vozim nesto a po gradu mi i ne trebaju vece brzine pa mi i ne smeta.
    I ja trebam novi bajk ali nikako da dodje na red

    Sent from my SM-G770F using Tapatalk
     
  2. Thomasony

    Thomasony Aktivista

    Precjenjeno, pa onda kad se skupi i dođeš u servis pa ti kažu skoro 200 KM na dijelove i ruke - najčešći komentar da toliko košta servis na autu. Svaki mehanički dio je podložan trošenju, koliko će se trošiti zavisi od održavanja prevetivnog ali na kraju priče to se sve nekada mora zamjeniti. Lanac ako namjeravaš mjenjati bez kasete bolje ništa ne diraj, to se mjenja kompletu. Ulje u kočnicama po ps-u bi trebalo svake godine, sasvim je ok i svake druge godine, sve preko je vrlo upitno. To ti je moj prijedlog kao kolege sa foruma i servisera bajkova.


    Deore jeste precizniji ali nećeš ga naći uparenog sa tourney shifterima, opet kažem veću ulogu oni igraju, mada naravno ima razlike i u samim mašinicama. Ili jednostavnije rečeno m

    Što se tiče 26" bajkova malo toga se pravi novo više, da nije čelik ram. 27,5-29" su obično alu i ispod nekih 650 KM nemaš uzeti bajk.


    To mora moći da se napravi, na svakom bajku. Pitanje je samo jel sajla, krajnica ili dropout. Ne bih otpisivao bajk radi štelovanja mjenjača od 5 KM, ili malog servisa koji košta 15 KM. Mada nije loše ni ponovit se sa novim bajkom :D
     
  3. NAILS

    NAILS Moderator

    Koji je razlog zamjene ulja u kočnicma svake godine? Ja za skoro dvije godine nisam primjetio razliku kod sebe (BR-M396). A za 26" sam mislio polovno sa Dobrom DEORE + XT opremom. Ima ih vise nego 29".

    Što se servisiranja tice, zavisi sta se podrazumijeva. Ja lanac cistim dva puta u sedmici. Na starom bajku sam sve zamjenio sto sam mogao u 4 godine osi mrama. Amortizer 3x rastavljao itd.

    Sa druge strane kolega nije nikad nista evo šesta godina osim guma i pakni na kočnicama. Ali on manje voza i nije puno po brdima ali je opet stalno na bajku. Tako da je sve to individualno od osobe do soosbe i od opreme od opreme. Ulje u kočnicama isto jos od 2015-te a koce kao i moje nove.
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Moj bajk je 2012 nije nikad mijenjano, mada svako dvoje godine je ok
    Meni su ti "mali" servisi za bicikla urnebesni. 90% se može sam odraditi bez problema, ako treba specijalni alat onda ok odvesti nekom.
    Lanac može dosta preći kada se vozi pravilno, kao u svemu ovi bike fanatici pretjeruju, ima ih što mijenjaju svake godine.

    Sve se troši, naravno, ali mene ne bi iznenadilo 200km znam koliko koštaju skuplje komponente.

    Mislim da nema precjenjenije industrije od ove biciklističke.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  5. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ja nisam nista od tih servisa radio,operem poslije ture,skinem blato,malo podmazem lanac i to je to.
    Pola planina po BiH sa njih presao...biciklo obicno,isao na takmicenja sa njim...v-brake,polovno uzwto 2014...amortizer prednji nema 10 cm hoda...i evo ga jos vozi kao i prvog dana,samo mu moram ustimati mjenjac ponovo,tj. zategnuti sajlu.
    Dobro bi bilo ubaciti i neki novi mjenjac,ovaj je prilicno istrosen,iako je saltao odlicno i u nizu i u visu.
    Prema tome,kako neko rece...neki ga bas preseravaju sa tim nekim servisima i cime sve ne.
    Samo sto je bajk ostario i vise mi se ne ulaze u njega,osim osrzavanja ispravnog i u voznom stanju...pa cu u narednom periodu uzeti neki noviji i opet ga drndati 5-6 godina minimalno

    Sent from my SM-G770F using Tapatalk
     
  6. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    pred kraj prošle sezone sam kupio bicikl, neki treking,highlander nakamura,nakon 20-ak godina od zadnje vožnje. jedva sam dočekao lijepo vrijeme da krenem na vožnju. super hobi.
    imam par drugova,sa kojima sam 1-2 otišao na pecanje.meni dosadno. maloprije došao sa vožnje, nekih 30-ak km. iskusniji vozač mi je rekao da ne bi bilo loše da odem na mali servis.
    najveći problem mi je sjedište, orginalno nakamura. stavio sam onu grdobu od navlake, kupio (jeftine doduše) pantalone sa spužvom...dupe utrnulo,jbg...ima li neko preporuku za sjedište?
    na biciklu je v-brake kočnica, prilično istrošene, može li preporuka koje pakne da stavim....ili je za v-brake svejedno ?
     
  7. donjapa

    donjapa Overclocker

    Mislim da sa razlogom postoje servisi, leveli oprema i sl. a to su performanse. Niko ne kaze da nece sluziti i odradjivati posao godinama bez ikakvih problema ali isto tako mozda gubis na necem drugom (a mozda i ne?)

    Ja prije nego sto sam uzeo bajk dosta citao o svemu, kontam hajde nisam lud dati 4000 KM za bajk nema sanse, i kako vise citas sve vise dizes cijenu (nazalost). Mislim da je ovo isto kao kod automobila, koliko para toliko muzike. Neko moze godinama ici bez ikakvog servisa, neophodne sitnice samo da mijenja, a neko voli to raditi regularno.

    Ja u BiH godinama vozio Alpina bajk 400 KM bio, niti sam pojma imao o kakvoj opremi nista, izgledao cool to mi bilo bitno. Sad se spremam malo za downhill/uphill i trails i eto das 1000 KM da ustedis 2kg na ramu.

    Da se vratim na ovo za servis, kontam hajde platio toliko idem sad barem pokusati odrzavati :D Tako da cu pokusati regularno kocnice odrzavati (hidraulicne, ulje), lanac mijenjati, mijenjati i ostatak po potrebi sl.

    Evo odradim sad rundu i nisam sat upalio, trebalo da kliknem "start" izgleda promasio. Sav iznerviran napatio se 40 minuta a nigdje traga.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pazi se ti downhillash :D Uzeo si XC bajk. Drzi se makadama za sto je i napravljen. Ako hoces u brdo, mislim mozes, ali se pripazi. Guvernala ti je preuska, neces imati ravnoteze na bilo kakvom tehnickom dijelu. Imas samo 100mm travela na forku, malo veci drop i ima da se nabijes.
    Sto se servisa tice, nadam se da si uradio prvo podmazivanje lanca, jer ono ljepljivo govno sto dodje kad je bajk nov je katastrofa, nakupice se pjeska i prasine u sekundi.
    Uzmi malo alata, odmascivac dobar, i bice to sve dobro. Zovi ako ti zapne gdje. Ja manje vise sve sam radim, ispravljam tockove, servisiram kocnice, nisam jos armotizere poceo, ali nisam daleko od toga. Kupio sam polovan fork da ga rastavim i renoviram, da i to naucim.

    Jedva cekam sad proljece.
    [​IMG]

    Imas ovaj stalak u lidlu sad ja mislim, zlata vrijedan.
    [​IMG]
     
    donjapa likes this.
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Sto se guzice tice...tu nema nekog lijeka...ima vise vrsta sjedista ali ako je duza tura,sa svakim sjediatem dupe najvise strada

    Sto se tice v brake paknica...tu nemoj stediti i kupi originalne shimano u radnji sto prodaje opremu a ne sa olxa,jer ima kineskih.
    Razlika je ogromna i ove neorginalne ne koce,samo skripe.
    Kod mene trenutno naprijed originalne a pozadi stavio nove te kopije,isto da su od plastije...nizbrdo uopste ne koce...samo cvile.
    Moram ovih dana vratiti one stare...ima jos mesa na njima da koce.

    Sent from my SM-G770F using Tapatalk
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ja sam promjenio par siceva i na kraju skontam uski sic mi je najbolji samo se treba naviknuti i vratim original od svog bajka. Nakon par dana nemam problema. Kupovao sam neke siroke od 30-40 eur dobri su ali za kratke relacije nakon par sati guzica otpada.
     
  11. donjapa

    donjapa Overclocker

    @Zeleni joj kontao uzeti Scott Spark 950 ali kontam nece me nigdje biti kad nije downhill. XC je ono sto cu najvise i voziti tako da mislim da sam uzeo pravi bajk tj bajk za moje potrebe. A sto se tice downhilla, samo lagane stazice po Isabergu (Hestra) i neke lokalne tu, nista dramaticno :D Posluziti ce i ovo.

    Jaran mi radi u ovoj prodavnici pa ga je namazao i podmazao, idem opet jos malo da vidi samo jel sve OK sa mjenjacem i sl. Ali definitivno nesto sto cu sam raditi. Kupio sam vec ulja, alkohol, alat sam imao od ranije.. Trebati ce sigurno malo dok se covjek ne nauci na biciklo, jos mi je kontrola uzasna, isao sam na poligon i los sam pravo, moram ici vjezbati par sati dok ne dobijem malo osjecaj za feeling.

    Lijepe se brzine kroz sumu razviju, preskace preko korijena laganica bez da gubi na brzini, ali daleko sam ja od kondicije kojoj tezim.

    Ne znam da li si vozio Hestrine staze ikako ali ako te put dovede juznije javi se.
     
  12. Thomasony

    Thomasony Aktivista

    Manifestuje se na dva načina, jedno je da gubi svojstvo i postane porozno nekako pa jede dihtunge i lakše se troše, zna propišat na sve strane a najveći problem je kad pusti oko klipova u čeljusti jer ne vidiš. Znali su ljudi ostajat bez kočnice u spustu, a nije baš veselo iskontrolisat jednom kočnicom kad ostaneš bez jedne u po frke. Drugi je da ne vraćaju klipovi u čeljusti pa nikako ne možeš podesiti kočnicu, vazda struže pakna. Sad opet zavisi tip ulja mineralno ili dot4 odnosno šta koristi određeni brend, i zavisi od brenda. Po mojim iskustvima Magura sabija klipove, Shimano hoće propišat, Tekro ne volim vidjeti ni na slici, a Avid je dobra kočnica ali specifična, ona ima dodatne klipove u čeljusti i ako oni zaribaju možeš odmah cijelu kočnicu da promjeniš.


    Ko ima ruku za "šarafanje" dosta toga nije problem. Ja se svakodnevno susrećem sa ljudima koji ne znaju šta je auto ventil, a kamoli šta je presta/francuz. Ne znaju ljudi pumpu koristiti, ne čudi me za djecu, al kad vidim da neko ima 30+ godina u guzici a ne zna to, bude mi malo funny. Ko lanac mjenja svake godine mora da je neki maratonac, prosječan lanac pređe 5000 glat da se ne razvuče.


    Na praonicu, jedno 30 cenata udaljiš wap od pogona i lagano (vertikalno, ne horizontalno pritisak nabijati da ne probije u nabe i ne ispere mast. Nije potrebna sapunica, obična voda ili još bolje visoki sjaj aka demineralizovana, poslije toga tanak sloj silikonskog ulja i izmjeniti brzine da prenese na zupčanik i to je to. Pakne tricolor, sa izmjenjivim padovima su najbolje, ali je trenutno nestašica komponenti, recimo kod nas u radnji su se rasprodale. Što se tiče sjedišta Selle Royal Alpina je skroz ok po meni.

    To kako si naveo drug to nije downhill to je trail/enduro i to je bukvalno ono za šta je taj Scott namjenjen, tako da se nećeš zeznuti.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ulje vremenom navuče vodu, lakše priključa i izgubi svojstva isto kao kod auta.
    Meni se desilo jednom na spustu tačno kada je kamion išao u suprotnom smjeru, kočnice samo propale :D

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    v-brake su po tom pitanju najbolje...mehanicke...sansa da ti pukne sajla je bas mala,naravno ako je sajla ispravna a ne da je ostecena
    Ja sam na spustovima maksimalno oprezan i nisam nikada derao do maksimuma...prvo jer ovaj bajk nije za toga a drugo...da ne zavrsim u provaliji ili poderan :D
    Nisam imao pad nijednom za 4-5 godina aktivne voznje...mislim na spustu...jesam jednom u Hr...prije glavne trke bilo neko takmicenje sa preprekama,skokovi,velike kamenice,palete,rampa...tu sam se slomio i izgrebao po nozi :D
    A sta je ljudi polomilo bajkove i mjenjace na rampi prije glavne voznje hahha...doduse i ja sam probio gumu i nisam skontao do ujutro poal sata prije pocetka utrke...pa sam zamijenio ali nisam je dobro ubacio,pa opet ispuhala,pa shebao i start i sve...onda vozio samo da zavrsim stazu :D
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kociona snaga v-brake i diska je nebo i zemlja :D Posebno kad je mokro.
    Brate, ja sam ispocetka mislio da je skakanje na biciklu lagano, dok nisam trehno 2-3 puta. Znas kolko ogrebotina zarasta kad si 40+ :D
    Sad imam fino padding na koljenima i laktovima, ako je malo zesca staza, stavim i zastitu za ledja.
     
    zippoo likes this.
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Jest snaga jaca na diaku ali kada blokiraju,onda klizis i na jednim i na drugim.
    Ja sam niz velike nizbrdice bio zadovoljan sa v brake,kada su pakne dobre...ukopava fino ...ako naglo stegnes,mozes letiti naglavacke,ako je prednja u pitanju,posebno sa diskovima .
    Ako imas te zastite,najbolje sve staviti...i ovi moji iz grupe su stavljali kada je zesci spust...a ja sam ipak isao sporije...sve ima svoje

    Sent from my SM-G770F using Tapatalk
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hahah, ovdje je mali servis 40-50 eura, kad bih svoj trail vozio na servis, svaki put 80 eur :D Kontaj sto sam kontao da otvorim bajk servis.

    Ma to je 10 minuta posla, malo pritegnes sajlu, podesis one sarafe sto blokiraju hod mjenjaca, podesis sve da ne preskace.
    Provjeri isto lanac da se nije rastego.
    Podmazi se, i vozi.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Vbrake mogu biti sasvim dovoljne. Dosta su bolje od mehanike i jeftinih kocnica ali se ne mogu porediti sa dobrom hidraulikom. Ali i to kosta 150-200KM. Nije nista toliko strasno. V brake moze bolje kociti samo prvih par kilometara na novim paknama i vec poslije izgube svojstvo sa prašinom. Da ne kazem koliki je smor ono štelovanje kako se podju trositi da imas najbolji grip itd. A opet, ne moze staviti vbrake na 29". Ne ide. A kada je kiša - zaboravi.
     
  19. senad_986

    senad_986 Komšija

    Citam da su Marin bicikli dobri. Nasao sam proslogodisnji cjenovnik jedne radnje, Bolinas Ridge 1 710 KM, Bolinas Ridge 2 785 KM, Bobcat Trail 3 912 KM. Sta velite, vrijede li ove novce?
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne kupuješ bicikla po brendu vec po opremi. Manje-više oni koriste iste ramove istog proizvodjaca, samo se dizajnom razlikuju. Gledaj opremu. Ako sta tako naletis, linkaj da vidimo sta nudi ;)

    Ta Ridge 1 je manje-više sa Tourney opremom koliko vidim. 3x7. A za pogon ili gume uopste ne navode proizvodjaca:

    • Tires
      MTB, 27.5/29x2.25"



    • Crankset
      Alloy Crank, Steel Chainrings, 42/34/24T
    Ja iskreno ne bih ni taj Bobcat Trail 3 sa Altus opremom, 2x8. Tektro kočnice. Neka hvala. A opet, tebi kao pocetniku bi 780mm volan bio prevelik.