Biciklizam EXTREMNI/REKREATIVNI...

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Apr 29, 2010.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Bolinas ridge 500 eur. Dvica je 600. Kakve su to cijene jbt.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. donjapa

    donjapa Overclocker

    Malo ljepse vrijeme i odmah se izlazi, danas palo i prvo kupanje bicikla. Bilo blatnjavo pa se malo ispraljao.

    Kolega jucer kupio Scott Scale 960 pa smo isli jednu turu, malo po malo pronalazim balans i samim tim se brze i ide.

    [​IMG]
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U Stockholmu snijezna oluja
    Kupi muc off degreaser i silicone spray. Kad nasprejas silikon na krpu i biciklo namazes, sljedece pranje, blato samo spada bukvalno.

    Ja sam isto naljepio onu mekanu zidarsku traku na izlozena mjesta, dodje ko wrap.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    donjapa and kolinsb like this.
  4. Thomasony

    Thomasony Aktivista

    Ne želim da to ispadne grubo, ali opet ne bih ni da okolišam. Ovo veze s istinom nema, izvini ali tako je. V-brakeu mjesto više nije u planinskom biciklizmu osim ako nije čisto obiteljski ono po platou Bjelašnice i slično. Najjeftinija varijanta doduše jeste, i može se dobiti solidna kočiona sila sa gore pomenutim tricolor paknama, ali ni blizu hidrauličnom disku recimo. Kad je u pitanju mehanički disk, od kojeg cijenim daleko više pošten Vbrake, tu je druga stvar jer je jedna strana stacionarna dok druga vrši pritisak za kočenje pa to i nije čemu.

    Sve se to svodi na jedno, a to je ona narodna - kol'ko para tol'ko muzike. Kad polovan uzimaš spremi 30-50% vrijednosti bicikla da taj bajk dovedeš u full stanje (osim ako ne kupuješ od prijatelja, poznanika ili slično), ako uzimaš nov bajk sa tuta opremom a hoćeš se baviti biciklizmom ozbiljno brzo ćeš tražiti nešto bolje. Biciklizam nije jeftin sport, ali benifiti su nevjerovatni, ljudi, zdravlje, uživancija, itd.

    Kako je sezona bajkanja krenula manje ima vremena za net, više se šarafa. Za ekipu koja pedala u rajvoSa bujrum naletite na kaficu razgovorušu pa makar sa trafike ako ne otvore kafiće u skorije vrijeme, savjetovanje, dogovore za neke ture ili eventualni servis na Otoku, radnja je bicikli.ba.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ti bi ovo mogao znati.
    Imam jedan hardtail Corratec xvert 29. Xc bajk.
    Pogon je 3x10 deore xt.

    Kontam da promjenim u 1x11, ali onda moram mjenjat sve, i shifter i kasetu i derailur, izadje sve 300+ eura.

    I onda kontam, mogao bih uzeti zupcanik naprijed sa 104mm rupama, stavit ga na sredinu, da ne moram crank mjenjat, a nazad stavit deore 10 speed 11-46 kasetu, koja je 50ak eur. Da bude 1x10.

    E sad, kolko zuba na prednjem, kontam 30 bi bilo ok, sta ti mislis?
    I ne mogu nigdje da nadjem da li deraliur moze podrzati vise od 36 zuba na najvecem zupcaniku kasete.

    Sad imam Deore HG-50 11-36

    Shopping lista
    https://www.bike-discount.de/en/buy/sunrace-csms3-10-speed-cassette-11-40-1094406
    https://www.bike-discount.de/en/buy/katana-razorblade-narrow-wide-chainring-104mm-990258


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Apr 9, 2021
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Podrum :)

    [​IMG]
    [​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. NAILS

    NAILS Moderator

    Hebo to, vidi GTa iza. Ja svog još nisam prežalio.

    Inace, majstorišem i ja. Mislim da bi garažu zadrzao samo radi bicikla da nemam auto. Na servis vozim jedino kada treba mijenjati pogon ili kasetu.

    A nisma skontao prelazak sa 3x10 na 1x11. Da li hoces više ili manje zubaca. Imam osjecaj da bi isto dobio kao sto sada imas. 1x10 ali da ne šaltaš prednji.
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ima jos jedan GT :) Hibridi, bezze.

    Ma naletio sam na kamen ljetos i sjebo 5-6 zubaca na najvecem zubcaniku. A prednji me mjenjac opasno nervira. Nikad i ne koristim ista osim srednjeg zubcanika. Zato.

    I onda kad bi mogao promjeniti kasetu na vecu bez da mjenjam mjenjac, bilo bi super. Sad jel moguce stavit 11-42 kasetu nazad na isti mjenjac, ne znam :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    Aha, da, to bi bila najjeftinija opcija ali ti trebaš mijenjati i kasetu i "šifter" na x11. Kako sam čitao jednom, moze ostati mjenjac, samo promjeniš kasetu i "šifter" na x11. Ali jbg ne znam da li to vazi i za diore XT.

    Ako budeš mijenjao kasetu, trebat ce sigurno i lanac a onda svakako barem tu jednu prednju šajbu novu. Kako god okrenes, bice skupo.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    A zao mi prodat bajk, dobar je ram i fork. Jos 29ka.
    Ma imam lanac, 116ku. Trebalo bi bit ok, al gdje god citam, max velicina kasete za ovaj derailur je 36...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ovo gledam prije spavanja :D
     
    donjapa likes this.
  12. nFare

    nFare Komšija

    Ja ne vidim svrhu imati nazad 11 brzina sa zubčanicima bez prednjeg makar sa dvije, bolje kupi Rolhoff sa 14 da vidiš šta je mjenjač...
     
  13. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Razumijem da ti ne vidis, ali bukvalno svaki MTB se danas prodaje sa 30-32 zuba naprijed i 11-46 kasetom pozada. :D
    A rohloff speedhub 1200 eura :) Neka hvala.
     
  14. nFare

    nFare Komšija

    Nađe se na oglasima komplet bike za 4-5 stoja sa Rolhoff nabom, isplati se rastaviti i majstorisati, probati, ako ne odgovara preprodaš.

    Svjejedno se sve svede na 3-4 brzine dok je lanac ravan, džaba im inženjering, čim se on nakosi promjeni pogon zvuk i odmah počnem razmišljati da nije kako treba, da trošim snagu itd. Vremenom hoće postati standard sa manje brzina ali sa el. potpomognutim pogonom.
     
    Last edited: Apr 14, 2021
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Brate ja ne znam sta ti vozis.

    Ja imam 2 bajka, dijeca po bajk, zena isto.
    Samo se zenin cuje, jer je pogon shit, nije ni Tourney kvaliteta. Kod mladje cerkice je 3-brzinski hub, tu necujes nista :), kod starije je Merida mtb sa Altus 1x8 bez zvukova, kod mene 3x10 Deore xt i Sram eagle nx 1x11 bez ikakvih zvukova, bez obzira na brzinu. Valja pogone odrzavat, sto ne znaci podmazat 2 puta godisnje.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Cuje se lanac kada se umasti pa uprlja pa doslovno crvči jer je "slipav". To hoce i sa gustim uljem. Ja sam prije stavljao rijetko mašinsko a sada samo wd40 pa obrišem. Ono je najrjedji.

    To što se cuje kada je ukoso meni nije bilo sa Alivio. I da se cuje mi je nebitno ali svakak ogledam da šaltam pogon na višu ili nižu u zavisnosti kak oje na kaseti. Nisam nikad po dijagonalu radio.
     
  17. nFare

    nFare Komšija

    @Zeleni, polovan Bulls Copperhead sa naknadno ugrađenim sram kit-om 1x11, vozao sezonu i prodao, znam da je imao baš šifter za 11 brzina. Mislim super je stvar za rekreativnu vožnju po terenu, kad samo šaltaš 3-4 brzine gore dole i ne moraš razmišljati o tome. Ako koristiš biciklo i po gradu onda se nekako osjećaš ograničeno, plus što kad duže voziš u 10 brzini npr. jednostavno čuješ čudno struganje lanca jer je nakošen, više je naštelovan za niže brzine (veće zupčanike).

    @NAILS, probaj teflonsko ulje, od kad ga koristim vrlo malo se prljavštine lijepi za lanac, zimi i po lošem vremenu svakako rijetko vozim tako da ga koristim cijele godine.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nisam nikad vozio pogon sa jednim zipčanikom ali uvijek sam kontao kako to može biti dobro za lanac i kasetu. Sa klasičnim 3x10 uvijek možeš naći brzinu da je lanac ravan i da je adekvatan otpor.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    nFare likes this.
  19. Vedo

    Vedo Moderator

  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja samo muc-off dry lube koristim kad nema previse padavina,
    Prvo smrsaj 13 kila :) Pa onda cemo biciklo traziti.
    Taj na linku prvo vristi 1998, drugo 26" je, premalen.

    Mozda ovaj, ali ima sigurno boljih prodavnica u SA.https://www.m-bikeshop.com/proizvod/bicikl-polar-mirage-sport-black-grey-fluo-yellow/

    Ako te put navede u Zagreb, otidji u Decathlon i uzmi https://www.decathlon.hr/brdski-bicikl-st-540-275-id_8500757.html
     
    Vedo likes this.