Predložite tastaturu

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stihoklepac, Mar 17, 2014.

  1. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma hipsterluk cisti.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije tacno. Razlika je ogromna ali je problem samo ako se naviknes na mehanicku.

    Naravno nisu ni sve mehanicke iste.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Razlika u čemu? I zašto problem?
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Teško je nekome objasniti dok taj isti ne proba. Razlika izmedju mehaničke i membranske je kao izmedju MS miša od 9KM i Logitech MX serije. Mozes ti uradit posao i sa tim od 9KM, ali je razlika nebo i zemlja.

    Postoji dosta razlicitih mehaničkih tastatura ali je poenta da je lakse za kucati, da su mekanije. Imaš jednostavno bolji feedback. To sad' sto neko rijetko piše na PC-u je druga stvar. Njemu moze bilo sta. Ali svakom insanu treba feedback za dugme. Najgora stvar su touch ekrani i touch sensitive dugmad u autima.

    Pisao sam u drugoj temi malo o razlici switcheva mada treba prvo probati najgoru mehaničku pa onda ici dublje:


    "Zavisi sta preferiras. Neki su switchevi na granici sa membranskim tastaturama. Neki su tvrdji i zahtjevaju vise sile u odnosu na druge. Neki imaju duzu neku kraci distancu itd. Isto tako zavisi kakvo je kućište. Da li je aluminijsko koje zvoni ili ne. Da li se switchevi mogu mijenjati. Sve to ulazi u cijenu. Ne samo osjecaj tipkanja.

    Ljudi ne znaju da 90% glasnoce dolazi od kapica. Kod mene je KB-R89 EAGLE sa Outemu Blue switchevima kojima je jedina mana jer su glasni. Kopija Cherry MX Blue switcheva. Ali kada skinem kapice, uopste se ne cuju. Nestane 95% buke. Tako da recimo o-ring gumice smanje buku najmanje 50%. Mozes jos popuniti kapice ljepilom i svesti buku na nivo membranske. Meni su ovi Outemu Blue savrseno sjeli. Volim sto su "clicky" dok su jaaako mekani. Slomim prste kad se vratim na membransku.

    Jedino me nervira sto vecina mehaničkih ima hipstersko kućište. Sto manje tipki i opcija, to je fol bolja. Ne samo da izbacuju naslonjac za ruke ili numericki dio, vec izbacuju i funkcionalne tipke pa i brojeve iznad slova. Pa moras raditi milion kombinacija sa FN tipkom.

    [​IMG]

    Zato su kineske bolje sto se izbora tice. Moja ne samo da ima dodatni naslonjac za ruku koji zasarafis po potrebi, vec i nosac za telefon, lol.

    Kako god bilo, kineska jeftina mehanička je bolja od bilo koje membranske. O onim "niskog" profila da i ne pricam."
     
  5. DSA

    DSA Aktivista

    Ih low profile mehanicke mogu isto biti dobre. Pogledaj reviews Keychron K1. Ovo mi je kompromis izmedju estetike i funkcionalnosti. Inace, evo kako se dijele switchevi

    [​IMG]
     
  6. iPlay

    iPlay Komšija

    Hvala na odličnom pojašnjenju.
     
  7. DSA

    DSA Aktivista

    Ima li neko u Sarajevu da radi naljepnice za tastaturu?
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako misliš da ti slova 'poprave' :

    Reparacija dugmica, prekidaca, rukohvata, plastika,... (Po dogovoru)
    https://www.olx.ba/r/18671943/32097

    Sent from my SM-G970F using Tapatalk
     
  9. Esh

    Esh HWB

  10. Hellas

    Hellas Aktivista

    Nije to vecina.

    Ako pogledas mechanicalkeyboards.com najvise ima full size tastatura, pa TKL pa 60%. Takodje sta je hipstersko je subjektivna stvar, meni je hipstersko sve sto svijetli i ima gaming tag i oblik na sebi.

    E sad te velicine ja sam ih izmjenjao dosta i poslije ovih 65% i TKL tastatura na kad sjedem za full size prvo pomislim na Isusa razapetog na krstu :).
     
    Last edited: Mar 17, 2021
  11. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Moze preporuka do 80ak KM?

    Must have:
    Da je tiha i da se nece rasklimati za pola godine.
    Da je full size sa velikim enterom (kao sto je na ba/hr/sr tastaturama)

    Nice to have, ali nije obavezno:
    Multimedia tipke ili programabilne tipke, ili volume control
    Podesivo osvjetljenje

    Niposto ne zelim:
    Tenkeyless, compact i sl. varijante
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Vidim niko ti nista ne govori. Mehanička? Ako je tako, na tu cijenu ces morati ispred dodati barem jedinicu. Za te pare nema ok kineske mehaničke bez tih navedenih dodataka. Ove super jeftine RedDragon ili Rampage se krecu od 100KM pa gore. Cak je membranska RedDragon 60KM. A sa punim layoutom, modularnim svjetlom i dobrim red switchevima, morat ces izdvojiti mislim dvije stoje. K63 je nešto slicno sto traziš ali je opet kompaktna. Red switchevi, multi m. tipke i veliki enter ali nema numerički dio.
     
  13. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Hvala, gledao sam malo ove Keychron C2, hvale ih, pa možda se odlučim uzeti nju... Vidjeću još
     
  14. Hellas

    Hellas Aktivista

    C2 nit je tiha nit ima ANSI layout sto si naveo must have. Poslusaj na youtube posto je i glasnoca relativan pojam. Meni je tih samo mx silent red mx red i mx brown su ok, a mx blue su patnja ziva. Isto vazi i za Gateron boje.

    Da je jeftina jest i da ces za te pare naci bolje neces.
     
    nenji_avero likes this.
  15. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ma to sam više kontao ići na hotswappable varijantu, pa nekad u budućnosti naručiti tiše switcheve

    Nekako kad saberem-oduzmem, imam osjećaj da mi je to pametnija investicija u ovom trenutku
     
  16. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    a gdje uopšte uzeti keychron ako se kupuje iz bih
     
  17. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ja ni ne gledam u BiH jer znam da ću teško ovdje naći ono što tražim :)
    Nažalost layout vjerovatno neću dobiti željeni, ali jbg život je satkan od kompromisa...
     
  18. DSA

    DSA Aktivista

    Evo par iskustava sa dvije tastature koje sam skoro kupio. Prva je Keychron K1. Ona ima taj tkl dizajn, vrlo je tanka, odlicno izgleda, bt je i moja je opcija rgb sa gatheron brown switch. Kucanje na njoj je ok ali mi je sto se tice feedbeka puno ljepse kucanje na g.skill km360 koja dolazi sa Cherry MX Red. To je stvarno uzitak kucati. Bas mi se svidja. Kod prve je “problem” sto je taj dizajn same tastature i tipki plitak pa je feedback nesto losiji. Sve ostalo na Keychron je top. Sa druge strane G.skill je po mom misljenju objedljivo bestbuy tastatura. Ne vjerujem da se moze za 44 dolara dobiti Cherry MX Red, osvjetljena i lijepog dizajna. Samo mi je zao sto nisam uzeo bijelu umjesto crne jer je jos ljepsa.
     
  19. NAILS

    NAILS Moderator

    Onda imas dosta izbora, samo malo više trazi. Gledaj red i brown switcheve ali ces opet morati dati vise od tih 40€. Varijanta sa mijenjanjem switcheva ce te opet još više koštati.
     
  20. Hellas

    Hellas Aktivista

    Keychron K1 su low profile gateron switchevi nisu standardni. Svi low profile switchevi su losija varijanta od standardnih switcheva punog profila.
     
    DSA likes this.