Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Qler

    Qler Veteran foruma

    OBD može da ti kaže da li da ideš dalje da gledaš ili ne :) ali nipošto preskakati pregled u servisu

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  2. Emir_sa

    Emir_sa Novi član

    Upravo, nipošto ne preskakati pregled u ovlaštenom servisu. I preporuka za članove da izbjegavaju AC Stanic u Istočnom Sarajevu. Imaju "naoko" dobra auta i povoljne cijene, međutim sa auta skidaju felge, gume.. Popravke vrše kod neovlaštenih majstora, pa tek onda nastane problem sa tim autima. Slatkorječiva braća, ali negativno iskustvo sa njima. Zaobilaziti ih u širokom luku. Ako se neko zalijepi za neko auto kod njih, kontrola u ovlaštenom servisu svega, od debljine laka do najsitnijih detalja.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav. Ja sam nedavno uzimao vozilo i dobio sam savjet od par prijatelja da ih zaobilazim u širokom luku. Nabavljaju udarena auta, popravljaju i prodaju dalje.
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    Bitno je koliko udarena... Ako je neka glupost meni nije problem, ali ako je havarisano, onda ga jebi...

    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
     
  5. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Izbjegavti Ka-Em, veoma losa auta. Veci broj ljudi me upozorio na njih.
     
    Qler likes this.
  6. Emir_sa

    Emir_sa Novi član

    preporuka za članove da izbjegavaju AC Stanic u Istočnom Sarajevu. Imaju "naoko" dobra auta i povoljne cijene, međutim sa auta skidaju felge, gume.. Popravke vrše kod neovlaštenih majstora, pa tek onda nastane problem sa tim autima. Slatkorječiva braća, ali negativno iskustvo sa njima. Zaobilaziti ih u širokom luku. Ako se neko zalijepi za neko auto kod njih, kontrola u ovlaštenom servisu svega, od debljine laka do najsitnijih detalja.
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nije KA-EM los za kupiti udareno auto od njih. Ali ne da ti oni to urade.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
    Aldiin likes this.
  8. acupo

    acupo Novi član

    Zdravo
    citroen c5 2.0 150hp Bluehdi 2015 start stop
    Uradjen veliki servis prije dva dana i danas gledam motor i zatezac kaisa gornji u leru skace ko lud i gledam na alrernator i vidim nije plivajuca remenica odnosno remenica -kvacilo [​IMG] nego obicni zavareni i majstor sto je radio cudi se sto nema remenicu kvacilo
    Da li ovaj model mislim da li je moguce da nemaju plivajucu remenicu ili ga je neko mozda zamijenio prije nego sam ga ja kupio,
    Da li postoji nacin postavljanja plivajuce remenice ili se mora mijenjati cijeli alternator posto vjerovatno da bi i zvuk motora bio ljepsi odnosno tisi da ima plutajucu remenicu
     
  9. Reznor

    Reznor Overclocker

    Molio bih za pomoc i savjet ako je neko vec imao iskustva.
    Otac je uzeo prije jedno dvije godine Mercedes A180 W169 CDI 2005.g
    To je bilo sestrino auto, medjutim povremeno smo ga svi vozali za neke krace ture, otac koristi za posla, ja nekad uzmem kad je ovaj moj na servisu itd.
    Medjutim, za auto vec nakon kupovine saznali smo da je u jako losem stanju, neko ga je bas maltretirao dosta te smo jako puno ulozili novca u popravke i to nema kraja.
    Majstor kojeg smo poveli nije dobro pregledao auto, inace da jeste ne bismo ga kupili, mada se sestri svidjao.
    Drugi majstor koji nam ga je odrzavao rekao nam je jednostavno: ovo vise nema smisla odrzavati, najbolje je da ga prodate.
    Mi smo sredili na autu sto god se moglo srediti, ojacali smo mu sve slabe tacke, ali vise materijalno ne mozemo podnijeti, jer su dijelovi za njega skupi i rijetki i pravo slabo ima majstora koji ga znaju adekvatno odrzavati. Npr. morali smo mijenjati kvacilo koje za njega kosta 15oo KM. Mijenjali dvaput nosace motora, od interijera komplet sjedista promijenili, ja sam nabavio display preko eBay za instrument tablu, jer im je to mana, a polovne table imaju sve neispravne displaye itd.
    Zato smo rijesili da uzmemo nesto sto ce biti rentabilno za odrzavanje.
    Nas izbor je pao na neko manje vozilo iz VW grupe, Fabia ili Polo, od 2006 pa negdje do 2010, otprilike cijenom kao ova A klasa.
    Sad koji se na njemu motor najbolje pokazao?
    Od varijanti ima dizel 1.4, 1.6, 1.9 te SDI motori. Ne bih nista ispod i ne bih trocilindrasa, jer je to preslabo. Dolazi takodjer i benzinac u obzir.
    Kakvi su ovi manji motori 1.4 i 1.6, imaju li nekih serijskih problema?
     
    Last edited: May 1, 2021
  10. SamiRX-8

    SamiRX-8 Komšija

    Mi smo handrili takvu Fabiu SDI jedno tri godine. Auto ok za neku gradsku vožnju, na duži put je muka zbog udobnosti i nejakog motora. Veliki servis za nju nije jeftin, i čini mi se da je izašao oko 700KM s rukama.
    S motorom nije bilo problema za vrijeme eksploatacije, a ostalo je standardno potrošno što ide na trapu kod tog auta.

    Ako se auto neće puno vozati ja bih lično benzinca izabrao, ne mora to biti ni iz VW grupacije.
     
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je Clio 3 1.5 dci najbolje auto u toj klasi, komercijalisti sa njim gaze stotine hiljada km.
     
    Last edited: May 1, 2021
  12. selvin

    selvin Moderator

    Mislim da je popularan u komercijali zbog dobre nabavne cijene i odrzavanja. Zbog tog je tesko kupiti dobar primjerak, a da nije upravo taj sa komercijale. S druge strane, taksisti prelaze i do milion sa fabiom, tako da...

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  13. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kako kome, meni je Fabia u toj klasi najlosija, Polo je bolja opcija.
     
  14. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Yaris i Corrola benzinci za takve namjene izmisljeni, ali balkanac bi radije da mu svabo guli kozu sa ledja pa ih neces naci.
    Na tim starijim A klasama je toliko stedjeno u proizvodnji da nije samo do odrzavanja, a troskovi ko za pravog merc-a :D

    U tom segmentu i tih godista svakako nema auta da je dobro zvucno izolovano, da ima kvalitetan interijer i da je nesto udobno, tako da treba gledati sta je pouzdano i jeftino za odrzavati.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Bas gledam ovaj video, pa uzeti u obzir, mazda 3 1.6 benzinac :)

     
  16. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ako je karoserija ocuvana i zasticena isto odlican izbor, ali ko i Toyotu neces je naci benzinca.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Može i dece mi preći puno.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  18. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druže moj, rentabilno je auto za održavati ono koje nije izhabano. Fabia i Polo će te bez duše ostaviti ako su izgaženi. Ganjajte auto očuvano sa manjom kilometrazom i neće biti problema.
    Mi na poslu imamo fabiju karavan. Pojede novac na održavanje ali logično prešla 400k.

    Znači auto ti je kao žena, *ebi dok je mlado, kasnije kako bude.
     
    Last edited: May 7, 2021
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Alfa Romeo 159 Q4 SW 2.4 JTDm 210KS (4x4) (8.990 KM)
    https://www.olx.ba/r/42951253/114743

    Ne znam da li da ovu idem pogledati. Nisam još kontao kupovati barem do zime ali pratim ovaj oglas, spustio je sa 12k na evo ispod devet.
    Jedino boja ružna i što je pogon stalni na sva četri.
    @dams82 šta misliš jel pametno radi ovog 4x4 gledam jednu ima problem sa diferencijalom lik ga ne može naći.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. dams82

    dams82 Komšija

    Ako alfista ne može naći teško da ćeš i ti, a možda ne znaš da svaki auto sa pogonom na sva 4 točka troši minimalno 1 litar više, ovaj auto je izrazito težak pa možda i 2 litra više od običnog... Ako ti baš treba pogon na sve točkove onda ok... Inače ovaj auto sa oglasa izgleda uredno i boja je ok ...

    Sent from my A52 using Tapatalk