Odlazak iz BiH {bez politickih analiza}

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Bio_Sam_Zmijanac, Feb 8, 2015.

?

Da li ste otišli iz BiH i kada?

  1. Ne još!

    69.1%
  2. 2011

    0 vote(s)
    0.0%
  3. 2012

    2.9%
  4. 2013

    0 vote(s)
    0.0%
  5. 2014

    0 vote(s)
    0.0%
  6. 2015

    4.4%
  7. 2016

    5.9%
  8. 2017

    1.5%
  9. 2018

    4.4%
  10. 2019+

    11.8%
Multiple votes are allowed.
  1. Mujka

    Mujka Komšija

    nažalost stvarno sramota
    dobra je ova emisija defter hefte čim je ukinuta tj nema je na "tv" kanalima
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    :)

    Zavisi kako ko.

    Prvih par godina commute je bio 45 min u jednom pravcu.
    Pa sam presao na biciklo, poraslo je na 1.10h.
    Zadnjih 7-8 god 20-30 min biciklom. Relacije su spale sa 30km na 10.

    Od ponedeljka, 10 minuta pjeske, i to s dijecom koju usput ostavim u skolu :)

    Realno, i u sthlmu sa 2 solidne plate, ostAne 2-2.5k eura mjesecno, poslje racuna, hrane,


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Commute u vecim gradovima zna bit strasan. Rodjak u Mihenu jedno vrijeme putovao 1.5h u jednom smjeru, znaci sve Minhen, nije bio kilometrima van grada.

    Meni je to sa commute najgori aspekt vecih gradova i prosao sam ekstra dobro sa stanom 5 minuta pjese od posla, u skoro pa centru Minhena.
     
  4. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    I ja sam se vozio sat vremena u jednom pravcu prvu godinu, Frankfurt, pa zna kasniti voz u koji presjedam ili kasni ovaj kojim idem pa ne stignem na slijedeci i onda cekaj jos pola sata. Zadnjih godinu dana sam na 15min voznje autom, ljepota poslije onog ludila.
     
  5. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nego salu na stranu.
    Kada sam uzimao norvesko drzavljanstvo morao sam se odreci naseg.
    Neki dan kontaktirao ambasadu, reko sta moram srediti od dokumentacije, kaze, rodni list, izvod iz knjige drzavljana, cips, ovo ono, i dokaz o znanju bosanskog jezika.
    Pa reko na kojem jeziku sad pricamo, kaze nije do mene, pa sta reko trebam, odrecitovati nesto?

    Uglavnom, zelio bih se upisati u knjigu drzavljana opet, i radi sebe i radi dijece, pa ako neko ima kakav kontakt, da se dogovorimo, da nemoram ko cirkuski tuljan skakat kroz 56 hulahopova :)
     
  6. Pasha

    Pasha Komšija

    Ovi iz nasih konzulata veze sa zivotom nemaju. Nazovi direktno civilne poslove u Sarajevu.

    Ja kakve sam odgovore u Minhenu dobivao su za sjesti i plakati. Nazovem Sarajevo skroz druga prica.

    Koliko znam po nekom zakonu ti ne izlazis iz drzavljanstva nego ga 'odlazes'. Tako je barem bilo prije 3 godine. Valjda su to tako skontali da bi se raja vratila cim/ako udjemo u EU.
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Da pitam ovdje,mozda neko zna

    Da li je za ulazak u Hrvatsku dovoljan brzi antigenski test,na stranici kod hrvata pise da jeste,treba negativan pcr ili antigenski ali me zanima da li je neko ovdje ulazio i da li je bilo problema na granici?

    Antigenski 40 KM a pcr 105 KM

    Sent from my M2007J17G using Tapatalk
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pise da vaze oba. Ja uzimam antigen 1.7 ujutro, i onda lagano ka hrvatskoj :) Mozda i u Sa naletim. Nadam se da ce pustiti vakcinu sad za nas ispod 45 do petka.
     
  9. Vedo

    Vedo Moderator

    Išao drug prije par sedmica, mimo antigen testa morao pokazati dokaz da ima nekretninu ili rezervaciju u hotelu, bez toga nije bilo ulaska u Hr.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Last edited: Jun 3, 2021
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Za hrvate kako te zapadne. Mene pustili kada sam im pokazao gomilu papira inače bez toga teško.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pika li se radna dozvola kao dokaz uz antigenski?
    Ili da ne rizikujem i da ipak uzmem ovaj skuplji,iako mi se ne baca 60 KM ?

    Sent from my M2007J17G using Tapatalk
     
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako si prebolovao onda moze i potvrda iz doma zdravlja, to je 10KM. Mada vidim da je krenula vakcinacija u Srbiji ljudi iz BiH, mnogi ce to iskoristiti da mogu rahat na more ove godine.
     
  13. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ma nisam bolovao nista...treba mi samo taj negativan test da predjem granicu...pise da priznaju oba,pa pitam da vidim da li je ko imao probleme sa prelaskom

    Sent from my M2007J17G using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

  15. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Pa u Hrvatsku,napisao sam u prvom postu a na tim linkovima sam citao .
    Nego me zanimalo da li je neko sa foruma prelazio u Hr ovih dana i da li peglaju.

    I ovi iz labaratorije su mi rekli da za Hrvatsku svi uzimaju antigenski test i da nisu culi da je bilo problema.

    Sent from my M2007J17G using Tapatalk
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako ne moze za Njemacku, ja isao. Zvanicno podrzan i antigen test. Ono sto nije podrzano je test antitijela (onaj iz krvi). To niko ne prizna.

    Nas narod radi uglavnom PCR jer je taj prvi bio priznat, i ne znaju da dzaba bacaju pare.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    I drug neki dan otisao u Njemacku sa antigenskim testom


    Sent from my M2007J17G using Tapatalk
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Može za rvatsku brzi ali bilo je problema. Kada sam ja išao dan prije mene ne uvaže čovjeku taj test u istoj lab ga radili, mene puste njemu narede da ponovo radi u hr.

    Sa radnom knjižicom i testom valjda neće biti prob, ali taj brzi test važi 10 dana poslje moraš opet raditi ako ćeš duže ostati.

    U svakom slučaju velika glupost od strane hr. U svakoj zemlji pokažeš pcr ili brzi test i to je to, ovi jadnici sastavili cijelu listu za zemlje “trećeg svijeta”


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  19. becke

    becke Aktivista

    Kolega iz bivse firme mi je rekao da su ljudi iz firme isli na sluzbeni put u Sloveniju i nisu im priznali PCR uradjen u BiH, nego da su morali ici nazad u Zagreb da urade test u "laboratoriji koju priznaje Slovenija". Dzaba izgubili dan.
    Na kraju ispadne da je sve puka sreca i hoces li naletiti na nekog granicara koji hoce da te zeza.

    Ova korona je samo pokazala do koje krajnosti moze ici debilizam.
    Npr. u Ceskoj je pravilo da ako si drzavljanin EU+ ili imas tamo stalnu radnu dozvolu onda moze antigen, a ako nemas nikakvu ili imas privremenu (fakticki svi ljudi koji tamo rade manje od 5 godina) onda mora PCR (za dolazak iz zemalja koje su u rangu BiH na "semaforu").
     
    Last edited: Jun 3, 2021
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bilo je toga i prije epidemije, zenu i dijete sa slovenackim pasosem puste bez problema, a mene sa BiH pasosem gledaju kao da me interpol trazi.
    A gledaju i to da li ides kao turista ili imas radnu vizu.
    Znaci bolje uraditi PCR nego taj brzi test da si rahat.