SSD Problem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by vutra, Jun 3, 2021.

  1. vutra

    vutra Komšija

    Evo vec drugi dan kako se peglam s ovim.

    Da ne duljim, BSOD nakon kojeg vise ne mogu boot-ati s disk-a (trazi da ubacim boot-able medij ili tako nesta)
    Probao recovery disk, Ubuntu instalaciju, Windows instalaciju, HIRENS... ali problem ostaje, a to je sto mogu pristupiti glavnoj particiji na disku i manipulirati file-ovima, ali bilo koja izmjena nije trajna.

    Probao formatirati na 1001 nacin, brisati i kreirati particije, radio GPT u MBR konverzije... sve prodje 'ok', ali particije i sve na njima ostaje bez ikakve promjene.

    Ako ko ima kakvu ideju, bujrum, inace ne gine mi kupovina novog diska. :(
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Si probo wipe ssd sa recimo AOMEI?
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    Isti problem samo mene još više napatio. Ovi jeftini ssd su smeće teško.
    Činilo se da radi, ali PC krene da upali i samo se ugasi i tako desetak puta dok ne upali i onda sve ok. Mislio napojna pa ploča i na kraju evo SSD krivac.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  4. vutra

    vutra Komšija

    @dmr
    Jesam, nista, sve particije/file-ovi na mjestu...
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    ma disk pri kraju, pa “bacen” u read only da se podaci mogu kopirati
    imao situaciju sa vise istih laptopa sa istim diskom
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Probaj i parted magic pa napravi bootabilni usb pa secure erase

     
  7. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Gdje se nalaziš?
    Ako ne uspiješ ništa, a nisu ti bitni podaci sa diska, ja sam u Sarajevu i možda mogu pomoći

    Koji je disk u pitanju?
     
  8. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Probaj uključiti/isključiti CSM podršku.
     
  9. vutra

    vutra Komšija

    Mini update:
    Zaboravio sam spomenuti, nakon crash-a, ime diska se promijenilo u SATAFIRM S11, i ako sam dobro ukapirao, to znači da je uletio u Protect Mode (vjerovatno ovo što @nivla spominje).
    Protect Mode se po pravilu aktivira ako je disk pri kraju, ali nedavno i danas sam ga skenirao, nije bilo nikakvih upozorenja tog tipa, naprotiv, tako da ne znam koji mu je.
    Uglavnom, kao zadnji trzaj, flashovao fw, and now "it's dead, jim" :D
    Trenutno radim powercycle da vidim ima li fajde.
    brb

    @dmr
    Nema šta nisam koristio (diskpart, mini tool partition, gpart, gdisk, fdisk, dd, aomei...) kao što rekoh, skoro svaki završi bez problema, ali...

    @nenji_avero
    Hvala na ponudi, ali vjerovatno uzimam novi disk (ne bih opet rizikovao ovu peglanciju) jer mi treba za posla, a ovaj usput onako mogu povremeno pogledati.
    Patriot Spark 256GB je u pitanju (Phison S11 controller, koji je poznat po ovom sranju)

    @Neo Bahamut Zero
    Probao, de nada, osim što kad se deaktivira, ne mogu više postaviti boot order.


    Ako koga zanima, na linku ima alatki za naprednije korisnike:
    http://vlo.name:3000/ssdtool/
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    ovo sto je meni krepalo, health prije bio na 99%, ali diskovi u read only, zamijenjeni bez problema za diskove goodram koji ferceraju bez greske, bili su adata nvme ovi sto su krepali
     
    nenji_avero likes this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Steta trebo si probat parted magic :D
     
  12. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Goodram je dugo prozivan kao najbolji jeftini disk. Ima more review-a na YouTube koji ga hvale.
    Iako imaju (kao i svi jeftiniji ssdiskovi) problema sa pregrijavanjem u određenim okolnostima, do dan danas mnogo ljudi ih ima i rade bez problema.
    Ja bih među te pouzdane jeftine dodao i SanDisk Plus. Ja sam tati uzeo od 128gb za nekih 25KM sa AliExpress-a, evo treću godinu piči bez problema.
    Istina, na njemu je samo sistem, office, autocad i poneka sitna aplikacija, sve ostalo je na HDD-u

    @vutra ajd nadam se da ćeš biti miran s budućim diskovima :)
    Ako nekad budeš nagodan daj mi taj da ti probam osposobiti, pa makar za eksterni ovako da imaš brzu instalaciju windowsa ili nešto ;)
     
  13. vutra

    vutra Komšija

    @nenji_avero
    Disk se više ne pojavljuje u BIOS-u tako da ne znam šta mu možeš uraditi, ali kad si navalio :D, ako misliš da možeš nešta skontati, bujrum.
     
  14. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista

    Ma proučiš mu, umočiš ga u nanin ajvar i tri puta zaliješ medom - proradi odma' :D

    Ako ga BIOS ne čita, onda ne bih da se zaje s tim, gotova stvar :D
     
  15. vutra

    vutra Komšija

    [​IMG]
    :D
     
    nenji_avero likes this.
  16. nenji_avero

    nenji_avero Aktivista