Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebam sestri kupit telefon (danas ili sutra, znaci hitno je) i kad je pitam sta joj je najvaznije kaze: kamera. Daleki broj 1.

    Padne mi na pamet Pixel, naletim na Pixel 3a za 200 EUR, neotpakovan. Al opet, za slicne novce imaju ovi noviji Xiaomi modeli sa AMOLED ekranima (doduse i Pixel ga ima) i prilicno boljim specs.

    Tesko mi je pronaci nekakvu relevatnu usporedbu, Pixel 3a je model iz 2019. i tad je bio beton kamera, no koliko je Xiaomi midrange napredovao?

    I BTW, naletih na brojne probleme sa proximity senzorima u novijim Xiaomi modelima. Ne sjecam se tacno ali mislim da se spominjalo i ovdje. Jer ispeglan uredjaj bi mojoj sestri bio bitniji nego jaci hardver.
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Evo ti par telefona za cca 200 EUR po cijenama na OLX, pa istrazi koji ima najbolju kameru u tom rangu :D
    Meni je iskreno sve to tu negdje za te pare, jedino mozda neki polovan flagship, ali ne znam nijedan za te pare da ima neku wow kameru
    https://www.olx.ba/artikal/40230188/xiaomi-poco-x3-nfc-6-128gb-novo/
    https://www.olx.ba/artikal/43458553/mobitel-one-plus-nord-n100/
    https://www.olx.ba/artikal/42327307/xiaomi-redmi-note-10-4-128gb-dual-sim/

    Za ove Xiaomije imas i Pro varijante, pa checkiraj i njih.

    Sad, ne znam kakve su cijene u Njemackoj, imaju li neke akcije, ali ja iskreno ne bih Pixel uzimao, prvenstveno radi tanke baterije, a druga stvar to je ipak jedna kamera samo. Mozda 3a XL, on ipak ima nesto jacu bateriju.
    Imao sam priliku raditi sa nekoliko njih u firmi, posto radim Android aplikacije, kolegica ima Pixel 3 XL i ona je zadovoljna, ali mi je iskreno ruzan telefon, OS jeste brz i fluidan. Dok kolega sto nam je lead koristi OnePlus i kaze da je njemu zakon brend.
    Mozda ima Samsung S20 FE (Qualcomm) za slicnu cijenu?
    Ja imam od firme Galaxy A51, onako su kamere, nisu lose, ali nisu sad ni nesto posebno.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    3000mAh koja je u Pixelu 3a bi trebala izdrzati dan, a sestra mi nije neki zahtjevni korisnik, niti puno "visi" na telefonu. Jest, malo je ruzan, ili u najboljem slucaju "jedinstven" dizajn. :D Ljepsi opet od onih Pixela sa notchom. Al kako rekoh najbitnija je kamera.

    Xiaomi ima desetak modela za ove novce, al nikako nisam nacisto sta nude. Ima ih sa 48MP ali i sa 108MP, imaju OLED ekrani, high-refresh rate ekrani, **rcevi-palcevi...a ja i dalje naginjem ovom Pixelu. Plus mu je i sto je relativno kompaktan.

    BTW S20 FE je 400 EUR+, nema sanse.
     
  4. DSA

    DSA Aktivista

    Probaj uklopiti A52, ima ih neotpakovanih po piku za cca 500 KM. Telefon ima opticku stabilizaciju, to je vrlo bitan segment za kamere
     
    dams82 likes this.
  5. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    zasto ne neki iphone star 2-3 godine?
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako bi i bilo jer je vec imala iPhone, ali nemam vremena trazit dobar polovnjak, moram kupit danas ili sutra.

    [mention]DSA [/mention]Gledam u Njemackoj, nema trenutno dobre ponude za A52, a imao sam i njega na umu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ako je kamera br 1 ne treba dalje od pixela gledati za te pare

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To sam prvo i pomislio. Ali ipak se ne mogu otet dojmu za Xiaomi nudi vise, a mozda kamera cak i ne zaostaje.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nije tako crno bijelo, ne znam koji šaomi, ali ja koji god da sam vodio svaki je prevelik, a kamera nije neka sreća. Prenaglašena boje, gore od Samsunga

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Stoji to, al sta ako ona bas hoce te jace boje? :D

    I da, svaki je prevelik, cak i ovi 6.4” modeli. Note 10 sa 6.4” OLED ekranom ima za 150 EUR, al kad skontam CPU i RAM su tu negdje sa Pixelom 3a, a tesko da kamera moze biti bolja. Kod Note 10 Pro mozda i jest.

    Mi 10T 5G sa SD865, 144Hz ekranom i 6GB RAM trenutno 268EUR, fakat jeftino, al ovaj telefon je 6.67”, treba ti oruzani list.

    Odlucio sam otic po Pixel 3a jer performanse nisu na prvom mjestu. Sebi ga ne bih ali sestri ce bit veliki upgrade sa OG iPhone SE.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    Joj velicina problem prvih 5 minuta, nakon toga naviknes. Ako vec voli puno slikati onda valjda ganjas telefon ganjas koji nudi vise interne memorije.

    Dobar je Pixel 3a da se razumijemo, simpatican telefon skroz, ali ako si vec imao priliku uzeti Mi 10t, trebao si njega onda kupiti, najbolja kupovina od nabrojanih.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Njoj je i Pixel 3a prevelik, ona bi najradije nesto dimenzija svog starog OG SE, ili max kao moj iPhone 7. Vec vidim kako ce htjet moj iPhone umjesto ovoga.
     
  13. Reznor

    Reznor Overclocker

    Pa onda nek uzme iPhone SE 2020 :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Iphone SE 2020 je isti kao Iphone 7 iz 2016, nesto bolji procesor, ostalo sve isto, ekran, kamera, baterija, dimenzije.
    Meni zbog dizajna izgleda kao da drzim telefon star 6 godina. Al eto, ukusi su razliciti.

    Ja ti jos mogu preporuciti Mi 11 lite, telefon je 150grama. Jeste 2" veci ekran, ali je tanji od iphona :D Tako da je lagan za koristenje i za zensku ruku.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    [​IMG]

    iPhone SE bi se uklopio u njene kriterije ali je skup i ima slabu bateriju, bas slabu.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    apokalipso, Picoooka and NAILS like this.
  16. dams82

    dams82 Komšija

    Samo jednu kameru ima?

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Naravno. :)

    Ne kao neki sa 48MP+8MP+5MP+2MP, a zapravo prave jedino 12MP slike sa glavnom kamerom, ostalo neupotrebljivo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Dobar Pixel, neka je sa srecom.
     
  19. dams82

    dams82 Komšija

    Više je neobično na današnjem vremenu što ima samo jednu, meni su najbolje slike bile sa Huawei P9 svojevremeno, jedan od prvih telefona sa dvije kamere... naravno da ima dosta uređaja koji imaju mnogo kamera, a ni jedna ne radi posao kako treba...

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  20. igor.g

    igor.g Komšija

    Mislim da redmi note 10 pro ima ponajbolju main kameru u tom price range-u 200-250eur čak je bolja i od telefona koji koštaju po 500eur.