Kupovina Graficke Karte

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by BoLa, Aug 11, 2021.

  1. BoLa

    BoLa Aktivista

    Pozdravi,

    koliko vidim, a nemam bas previse vremena da istrazujem, cijene graficki kartica su otisle u nebo iz 2 razloga:
    - Crypotomining
    - Nedostatak poluprovodnika zbog zatvorenih fabrika u Kini zbog korone !?

    Koliko vidim cijene su multiple MSRP cijene trenutno(dakle 2x pa vise). Posto graficka koju trenutno imam ne ispunjava bas ono sto mi trenutno treba, razmisljao sam o kupovini nove ali isto tako nemam namjeru da dajem 3000km za graficku.

    Da li mislite da ce se cijene grafickih stabilizirati pocetkom 2022?
     
  2. bojler

    bojler Aktivista

    [​IMG]

    Kažu da bi u zimu moglo biti kako je i prije bilo, još ako tada najave 40 seriju rtx onda će baš pasti
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da se situacija nece smiriti jos par godina.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Kratak odgovor: nece tako brzo. Potraznja je i dalje puno veca od kapaciteta za proizvodnju, koju nije lako (brzo, jeftino) prosiriti i po svemu sudeci opca potraznja za chipovima ce se samo povecavati. Od pozitivnih trendova, situacija sa procesorima se vratila u normalu.

    Ako se nastavi sa gasenjem velikih crypto farmi, to ce malo pomoci, uz eventualno neki sistem rezervacija za “kucnu upotrebu” gdje vendori i prodavaci ne zele da ogule kupca do kraja te se drze do 20% iznad MSRP-a.
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  6. BoLa

    BoLa Aktivista

    Dakle, da se spremim da iskeshiram .....
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ako nemas namjeru majnati ganjaj LHR modele koji su jeftiniji.
     
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ne znam koju karticu zelis kupiti, mozda cekaj dobar deal za polovnu.
     
  9. Esh

    Esh HWB

    Picoooka likes this.
  10. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    to je ona logika, kupim olovku za marku, prodam za dvije... 1% zarade meni dosta :)
     
    Picoooka likes this.
  12. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma ovi nasi nisu normalni. Sjecam se kada je GTX 460 kostala nova u prodavnici 700KM, to je otprilike klasa sadasnje GTX 3060 i RT 6600 XT.
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    nase trziste je toliko jadno, da jedino sverceri iz bijeljine i banjaluke koji prodaju po piku imaju solidne cijene, to je crno trziste, a ovi legalni se tesko mogu boriti sa tim, jer im cijene diktira nekolicina velikih uvoznika
     
  14. bhd

    bhd Veteran foruma

    Kako mislis crno trziste? Mickey nije crno trziste a ima najbolje cjene ponekad i 1000 manje neko prodavnice silne nase


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. nivla

    nivla Komšija

    crno. nego sta, mickey sad ima radnju u kojoj dobar dio i ne mora prijavit
    evo i kad gledas univerzalno legalno posluje ali kad trazis racun ili na rate dosta je skuplje jer mora prijaviti u odnosu na nota racune koje izdaju
     
    aNaToMiC !, BiceBolje and iPlay like this.
  16. BoLa

    BoLa Aktivista

    ko je taj tacno na olx? da zraknem
     
  17. BoLa

    BoLa Aktivista

    ja ne vidim LHR modele kod nas
     
  18. iPlay

    iPlay Komšija

  19. Picoooka

    Picoooka Aktivista

  20. selvin

    selvin Moderator

    Nije crno trziste :)
    https://g.page/MComputersBL