Detekcija mogućeg problema

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 11, 2020.

  1. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Poznati uploader :D
     
    nivla likes this.
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Svaki post koji bude imao detalje o piratskim verzijama bilo čega će biti obrisan.
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Meni MS nikada nije dao da uradim download Win7 sa njihovog sajta, iako imam originalni ključ i hologram na laptopu. Nakon unosa key-a samo me laganini šutne proizvođaču laptopa i naravno neda download (jer key nije kupljen iz njihovog storea), što mi je prilično retardirano. Tražim jbeni download, a ne neki support, assistance i sl. Windows 10 se skida sa MS sajta bez problema i bez ključa i ne kontam zašto to ne može i sa Win7. I onda tražim neki lijevi iso i radim jbene update pola dana.
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    https://www.heidoc.net/joomla/techn...icrosoft-windows-and-office-iso-download-tool
     
  5. nivla

    nivla Komšija

    posljednji microsoft iso fajl za windows 7 je windows 7 service pack 1 koji je izasao davne 2011 i poslije toga su se mogli instalirati samo pojedinacni update-i
    oni imaju waik preko kojeg mozes integrisati update koji je izasao poslije toga direktno u .wim fajl ali to se pokazalo da ne radi bas na svakoj mašini i vjerovatno to i jeste razlog zašto nisu nikad izdali SP2
    integracija se mogla uraditi i preko ntlite te windows update downloadera, ali rezultati su opet bili da ne mozes tako kreiran iso fajl instalirati na svaku masinu
    sedmica je vec prestar OS i osim ako nemas bas nesto specificno i za sta ne postoji noviji driver glupo je isti instalirati danas, ne radi dobro ni na SSDu
     
  6. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa nedavno sam imao hp sa intel i3 cpu, amd grafika 5000 serija čini mi se, i nema drivera za HDMI za windows 10 (u device manager ave čisto bez ikakvih !? ali slike na tv nema niti imam uređaja imam u Audio device, niti se čuje beep kad tv prikopčam na laptop). Sve ostalo radi super, ali čovjek spaja laptop na tv i gleda filmove. Nisam imao alternative. Mnogo je takvih starijih uređaja gdje je čovjek primoran instalirati Win7... Prva tura updatea preko 120 komada, preko 1,3GB... Par sati se vrti... Nije problem naci Win7 .iso, problem je naći sa što novijim update-ima, da se izbjegne dugotrajno skidanje i instaliranje update-a preko Windows update-a.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  7. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Iskoristiti cu ovu temu za pitanje.

    USB stick mi je nakon koristenja u jednom laptopu postao "write protected". Znaci ne mogu brisati niti pisati na isti.

    Format stika ne pomaze. Zna li neko fazon da iskljucim tu zastitu?
     
  8. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Može biti da ti je enkriptovan na laptopu u kojem si ga koristio. Da bi skinuo protekciju treba ti isti uređaj koji je zaključao stik, jer je samo na njemu ključ za dekripciju.
    Formatiranje stika možeš pokušati preko alata koji rade na Linux platformi, oni često mogu zaobići zaštitu i formatirati.
    Ako ne možeš formatirati stik postoji mogućnost da je čip u USB stiku oštećen i da ga nećeš moći formatirati i vratiti u funkciju.

    Da pogodim, stik si ti ili neki drugi korisnik samo iščupao iz USB porta a da nije odjavljen prije toga? Na taj način može doći do kratkog spoja na pinovima koji još uvijek čitaju/pišu neke podatke u pozadini te oštetiti čip. Nisu Microsoftfovi inžinjeri bez razloga implemtirali tu opciju još od Win XP-a koja je ostala aktivna i danas.

    Svakako sretno.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Da je ostecen valjda nebi radio nikako? Mogu ja pristupiti sadrzaju i kopirati sa njega, ali ne na njega.
    Imam taj laptop pa cu vidjeti, nego mozda postoji program za skidanje zastite.
     
  10. Tyger

    Tyger Aktivista

    Ako je write protected može biti da je memorija oštećena (isto kao kod SSD-a kada se wear level poveća) pa radi zaštite podataka ne možeš više pisati na njega.
     
    NeTRa1der likes this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Moguce, jer nije uspio kopirati sav sadrzaj, u jednom trenutku je prekinuo. Nije nesto narocito star, mozda 3 godine, Kingston DataTraveler USB 3.0.
     
  12. Tyger

    Tyger Aktivista

    99% da je do memorije onda
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    za vikend me zamolio poznanik da mu pogledam PC, solidna konfiguracija, medjutim svako malo ima random restart
    Ryzen 5 5600, AMD 7800 XT 16GB, MSI b450 pro max, 2x16GB corsair ram, bequiet 1200W, svako malo kernel power error, prestao raditi drugi slot za ram, temperature procesora ne prelaze sta god da radis 50C, ja ostao u cudu obicno bude pregrijavanje ili napojna pa budu ovi random reseti
    također mislio da je problem sa maticnom jer ne registruje RAM u jednom slotu
    ispostavi se da procesor nije dobro nalegao tj da je cooler koji je bio na procesoru previse zategao neko, nakon ispravnog postavljanja procesora i hladnjaka, nula restarta, ne znam da mi se ovo ikad ranije desilo, sad pod opterecenjem procesor ide i do 75C
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Cesto se previdi to jer svako konta nema se sta pogrijesiti, ali sa druge strane onda vidimo paste u socketu, pastu preko naljepnice od kulera i sl :D
    Obicno u neznanju zavrnu samo jednu stranu na max, ne spustaju kuler, a ako koristi default amd zakacku stvarno moras biti nepazljiv da pogresno postavis...
     
  15. Reznor

    Reznor Overclocker

    Tako sam kolegici ocistio racunar, i vidim nece da legne procesor nazad inace bio Ryzen 2700X u doper techu sastavljen racunar. Ustvari nisam dobro vidio onu strelicu i cijelo vrijeme pokusavam pogresno staviti, rekoh slomljena iglica :D
    Previse sitna oznaka, jedva se i primjeti.
    Sto ne bi bilo ni cudno, jer je racunar bio se pregrijavao, kuler se bio zalijepio za cpu, jedva sam izvadio, ali eto srecom imam iskustva od ranije s tim, pa nista nije slomljeno
    Uglavnom, temperatura cpu je bila cini mi se konstantno oko 80-90C i naravno restartovao se nakon kraceg igranja bilo cega.
    Nije ociscen jedno 2 godine + ima macka. Takodjer, doper je stavio napojnu koja ima samo 1x6pin + adapter na sata za drugi 6pin prikljucak, pa smo stavili i napajanje drugo i fanova dovoljno da airflow bude kako treba, drugi racunar skroz :D
    Btw ploca je ista ko kod mene bila, B450M Mortar Max.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Doperove konfiguracije su smiješne. Stuku velik dio budžeta u neko kućište, onda stave B450 ploču (PCIE 3) i 5600X procesor sa RX 6600 (PCIE 4). I konstantno slične greške, 5500 procesor u PCIE 4 ploču sa SSD-om koji podržava PCIE 4, ali ne može raditi jer to procesor ne podržava. Stave solidan cooler, ali ploče koje ne mogu obezbjediti struje Ryzenu, pa radi na defaultnom TDP-u. Na primjer, jednom sam i ja kolegi instalirao budžetnu Gigabyte B550 ploču, ali u BIOS-u nema opcije za omogućavanje PBO-a! Odmah sam je zamijenio jer 5600 nije htio da ide preko 75W. Prime B550 od ASUS-a normalno imao je to, i procesor je išao preko 95W i imao dosta bolji skor u CB.
     
    Reznor likes this.
  17. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Najvecu ustedu rade na napojnim jedinicama.
    Prije par mjeseci kad sam uzimao samo kuciste (bez diskova i graficke) kontaktiram ih, naglasim da cu svoje diskove ubaciti i graficku i odmah prica krene kako nisu sigurni da ce to moc podnjet napojna (ko da su ssd diskovi neki potrosaci), kako je problem graficka (i ako je slabija nego onu koji oni stave).
    I napokon kad skontas nesto da uzmes, 99% takvo nesto nemaju na stanju ili cijena je skuplja nego u nekoj drugoj radnji.
    I pogotov ta caka s maticnim koja nema sanse da pruci dovoljno snage za procesor da bi radio na max.


    E sad problem.
    ASUS Prime B760M-K D4 svaki put kad ugasim skroz racunar i upalim postavke mreze odu na 100/100.
    (jedino pomaze da iskopcam kablo i vratim nazad u pc, nekad iz prve nekad iz 4-5 pokusaja)
    Druga stvar sto jednostavno nekad nece da ucita sve usb uredaje odmah (kad se resetuje pc), nego moras isto iskopcati i ponovo ukopcati uredjaj.
    (ako ucita mis, nece tastaturu , izvadim usb prijmenik, vratim i radi normalno, ili u drugom slucaju ucita tastaturu ali nece mis i onda ga iskopcas, ukopcas proradi)
    Pomjeraj sam da druge usb prikljucke i uvijek ista stvar.
    Verzija biosa je 0807
    (8 verzija je poslje toga izaslo).
    Da li pokusat bio update ili ne?
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    naravno da trebas uraditi update biosa, pogotovo ako je izaslo 8 novih verzija
     
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Meni kad se tako slicno desavalo sa USB-ovima bilo je do napuhanih kondenzatora na ploci, posebno jer je bila entry level ploca tad pa stave kineske kondenzatore, ne mora opet znaciti da je to.
    Mozda probati prvo s update bios-a.
     
  20. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    Uradjen update biosa pa cemo vidjeti sta se desava, dva puta je upalio bez problema.
    jbg, ima garancija, najmanji bi bio problem da budu kondezatori.
    (krenuo neki upload od 20gb radit pa sad ne smijem pc gasiti)