Windows 11

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by iPlay, Jun 16, 2021.

  1. irhadkul

    irhadkul Komšija

    cekaj nisam ovo pratio, jel ovo stvarno sa i7 7x necu moci instal win 11, wtf :)
     
  2. bojler

    bojler Aktivista

    Ma imaju već fazoni da mimoiđeš to ograničenje, tako sam pročitao negdje. Postali su kao android, možeš sa novim mobitelom 2 puta imati novi sistem i to je to, užas.
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Upravo mi laptop povuče i instalira Win 11 (insider), CPU je i7 7700HQ. Znači ocito može i ovi stariji procesori.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Sena

    Sena Veteran foruma

    I meni se poceo skidat na pc.
    Aj da vidimo na sta lici.
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Moze li se kako "zabraniti" taj update na 11?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma

    I ja bi bez njega, bar narednu godinu, da vidimo na sta lici :)
    nekako kontam sad su svi beta testeri
     
  7. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma ovo je meni insider ostalo odavno da sam kao u tome, ali evo nije los toliko, ali valaj ovde ce trebat navike.
    Sad da vidim radi li ono sto mi treba
     
    Last edited: Sep 6, 2021
  8. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma ok, samo shodno svim ostalim prethodnim "insiderskim", bilo je svaki put format, vracaj, nesto se zeznulo, driveri nisu dobri i tako :D
    neka fala. :D
     
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Srecom napravio sam backup na jednom od externim.
    Ali evo driveri ovi 21.8.2 rade, aj sad cu neku bas metuzalemsku aplikaciju da pustim.
    Crysis radi xD
    Sad da vidim ono od cega zivim.
    Ako Cinema ne radi ili odredjene stvari seru, ili rendere, pisaj ga, aj ako bude parcijalno sralo, moze se gurat.
    @Vedo nisi na glavnom svom pc probao?
     
    Last edited: Sep 6, 2021
  10. Vedo

    Vedo Moderator

    Nece ga povuc ako nisi u insider programu. Ako jesi, mozes opt-out iz istog.

    Fino izgleda Win11, baca dosta na MacOS, al ja sam pokusavao pola sata skontat kako da slike otvaram po defaultu sa IrfanViewom, al nema sanse. Odem tamo na default apps, al ne mogu da promjenim nista.
     
    aNaToMiC ! likes this.
  11. Sena

    Sena Veteran foruma

    Radi Cinema, plugini, i renderer, dobro je.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Ma sto ne bi radilo, kad je sve sminka. Ovo je manji update nego nekoliko vecih update-a koje je imao win10.
     
  13. Sena

    Sena Veteran foruma

    Znam, ali eto bilo je malih tegoba sa driverima kad sam tek svukao, mislim sto se gpu tice.
     
  14. iPlay

    iPlay Komšija

    Instalirao sam W11 na svoj Acer V13 laptop (Intel i3-5005U, 8GB RAMa, SSD). Windows pravo fino radi, jedino iz nekog razloga ne mogu da povežem Magic Mouse prkeo Bluetooth. :/

    Meni je BETA ISO radio na ovaj način.

    Install Windows 11 on almost any unsupported PC
    1. Download Media Creation Tool. Run it and make ISO file of Windows 10 (not Bootable USB drive).
    2. Once the Windows 10 ISO is downloaded, simply double-click it to mount it as a drive.
    3. Download Windows 11 ISO and make a Bootable USB drive using a tool like Rufus.
    4. Navigate to the Windows 11 USB drive and open the sources folder.
    5. Find appraiserres.dll and rename it to something like original_appraiserres.dll or delete it.
    6. Navigate to the Windows 10 mounted drive (sources folder) and copy the appraiserres.dll file into the sources folder on the Windows 11 USB drive.
    7. Navigate to the USB drive again and double-click the setup.exe file.
    Ja inače uvijek radim čistu instalaciju umjesto samo update.
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Evo i ja sam 3-4 dana na laptopu na Windows 11, zasad pozitivno iskustvo, osim par bugova kad neke aplikacije zaštekaju (ne bih se još odlučio da se prebacim na Win 11 kao daily drivera na glavnoj mašini, ali vjerujem da će sazrijeti do official releasea).

    Interface je jako dobar i brz, organizacija menija je intuitivna i sve u svemu mislim da je ovo stabilan korak naprijed.
     
  16. Sena

    Sena Veteran foruma

    Evo nakon par dana, i ja moram da prijavim pozitivno iskustvo, sto meni treba radi, Cinema, plugini, renderer, miner, OBS, i sitnije aplikacije.
    Auto HDR isto radi super, probao sam Control, odmah detektuje i apply tone mapping, i nije to samo washed out, nego da valja.
    iCloud drive isto bez problema, svidja mi se laksi multitasking zbog recordanja za YT, brze switcha destkop bez private stvari. Onako na Win10 sam imao dva user acc.
    BT radi bez problema, Asus BT400 konrketno, Sony XM4 sa kojim sam ironicno na Win10 imao problema ovaj put su se bez problema povezala. Eto neka moja iskustva. I vjerovatno cu ostati, i isto ce biti na drugoj masini.
     
    Last edited: Sep 12, 2021
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Takodjer novi AMD driveri su tehnicki omogucili GPU Hardware Scheduling za Win11, opet samo beta verzija, ko za Win10 ali jbg, iako i dalje nema opcije u sistemu, medjutim uspio sam forsirati preko registry, sad je snappy ko iOS.
    Ovo par igara sto igram, nisam vidio ikakav performanse drop, dapace u Divison sam vidio par fps vise, i bolji frame pacing, iako je bilo ljudi koji su se zalili na masivni performanse drop, ali eto vidjet cemo hoce li da radi sve kako treba.
     
    Last edited: Sep 17, 2021
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Koristim Win11 vec par dana, uh kako je laggy, nakon nekog vremena cak i samo klikanje po file exploreru traje po par sekundi (i to na SSDu). Treba se drzati Win10 jos neko vrijeme.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    I ja sam primjetio, iako samo u ono browsanju, dok app-ovi rade ok, barem kod mene.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    Hmm... ja nisam primjetio nikakav lag... cak se sistem dize brze koliko sam upratio..