Formula 1 - The Neverending Thread

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Dog_Father, Mar 11, 2006.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Glup komentar, ali kad smo već kod mode ovaj nije. Išta bolji.

    Film je loš, highlight od dva sata, Senna doku je puno bolji bio. [​IMG]

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je film sniman radi novca za njegovu porodicu. Oni koji su pratili tada F1 nista novo nisu dobili, osim omladine koja nije pratila tadasnje trke.

    Lik je kao vozac bio daleko iznad danasnjih manekena, radio je sa timom dan i noc da od krsa napravi konkurentan bolid. Ne samo on, nego i Hakinen i ostala kompanija su kao vozaci bili daleko sposobniji nego danasnji.

    Hamo mi je zgadio F1.
     
    Eldorado likes this.
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Odlican dokumentarac, samo potvrdio celicne zivce i vrhunskog vozaca :)
    Od govneta pitu pravio.
    Nista manje nista vishe :)
    Mada moram spomenuti takodjer jednog od najvecih Hakinena, gospodin ofc :)
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa ga upravo jedan maneken razbio kada se vratio.
    Šumaher jeste bio zacetnik u pripremama u svemu, od testtiranja do fitnessa, ali danas ti je to na jednoj mnogo većoj razini, kao što je slucaj u svakom sportu.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Danas vise nema beskonacnih testiranja kao u vrijeme Schumachera. Prije bi otisli u Mugello i vozili koliko god hoce. To je ogromna razlika.

    Ali da je Schumacher nesto specijalno, vidjelo se to i prije njegove prve titule.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja imam osjecaj da ovi danas rade perfektno na kondiciji, i to sve, ali da nemaju pojma nista oko bolida, da ih to ne zanima toliko... da kao Schumi idu sa inžinjerima i popravljau...
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Izgleda da forumi više nebuloza trpe od papira.
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Šta današnji vozači mogu pomoći, realno? Sve je digitalno i proračunato u najmanje tančine. Mislim da toga više neće biti.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Nevjerovatno stvarno. Ovo je na razini kada baki nisam mogao objasniti da se kečeri ne biju zaprave.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Ma ne znaju ni sta sve tipke na volanu znace, na radio pitaju tokom trke :D What does this button do?
     
  11. ming

    ming Veteran foruma

    Postavke se mjenjaju od staze do staze zato se ne moze upamtiti. Pogotovo jaci timovi npr. stat 8 je druga postavka skroz da ne bi konkurencija skontala kakav je menagement trenutno.

    Onda temperatura zida gume, temperatura felge, sve to utice na performanse koje moderni vozaci moraju pratiti. Dodaj na to da su bolidi brži nego ikad i da nema vremena da to vozac sam prati.

    Od sumahera napravise pejgambera, razvija bolid. Samo provjeriti ko je Rory Bryne, osoba koja je dizajnirala sve Sumaherove sampionske bolide. Vozaci mogu dati feedback, i traziti neku promjenu. To je to
     
    Haker likes this.
  12. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ne samo to, jedan onaj okrugli switch ima 12 menija i tih 12 menija još toliko podmenija. Kada kažu vozaču postavka dva plus 60 minus dva, on okrene okrugli na dva pa tipka na dugmićima 60 - 2 i to sve na stazi.

    Rosberg koji je oprao šumajera je završio školu za inžinjere da bi bolje komunicirao sa svojim inžinjerom, Ricardo je izjavio da kada priča sa verstapenom kao da priča sa inžinjerom.

    Ne znam koju logiku moraš imati da misliš da je to prije bilo kompleksnije, sada hass ima više ljudi duplo u timu nego Benetton kada je titulu osvojio.

    A to da vozač razvija bolid je glupost koja se provlači godinama.
    Ferrari je pokupio sve ljude koji su vrijedili i opet im je trebalo pet godina da se skontaju isto je uradio poslje red bull pa poslje Mercedes nema tu magije nikakve.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  13. nFare

    nFare Komšija

    Najgluplja rečenica koju je čovjek izmislio je "najbolji svih vremena".
    Svaki sportista ima svoj peak i ako se sve ostalo poklopi osvajaju se titule. Svaka slijedeća generacija napravi skok u svakom smislu. Bilo je devedesetih jasno da je Šumaher liga iznad tadašnjeg grida uključujući i Sennu, kasnije Hamilton, Verstappen itd...

    Ono što je znao bolje nego iko je napraviti tim oko sebe, već istrošene priče kako je znao ime svakoga u timu... Ali to jeste tako, dobiješ maksuzije mail od MS-a gdje ti čestita rođendan i ti ćeš na glavi dubiti da bolid bude savršen, to generalno teško neko bolje radi od švaba.
     
  14. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Upravo sam završio doku Schumachera.
    Nisam 90 tih pratio F1 toliko možda malo od 97 u nekoliko navrata RTL kao desetogodišnjak te pojma nisam imao šta kako to ide.

    Šampion je po meni zbog borbe u ferariju nakon 4-5 sezona bez titule gdje su "navodno" bili i odustali od Schumija da bi tek uz dosta, dosta srece u zadnjoj trci 2000 dobili Meclaren.

    Smiješni su bolidi iz 70,80,90 itd kad vidiš da je to kao golf 1 a danas pogledaš golf 8 i mogucnosti.

    I ja sam mišljenja da je teže prije bilo voziti f1 nego danas, možda zbog tehnologije i elektronike sve je danas na strani vozaca.

    Meni je fascinatno npr razlika u kvalifikacijama kad su ispod jedne sekunde (ono u glavi brojim jedan) koliko je to vremenski kratko al nedovoljno za prvo mjesto.

    Volio bih da su bolidi izjednaceni, da je napeto a ne da se nekako zna pocetak i kraj.

    Nadao sam se u dokumentarcu nekoj slici Schumahera kako izgleda nakon povrede al razumljivo kao što mu rece žena cuvaju ga.

    Zamisljam da Mick napravi ludi prelaz u ferrari pa da uspije kao otac al daj Bože, moglo se malo izvuci iz prevoda kad na kraju rece da bi volio da može više pricati sa njim o f1 savjetima itd znaci da je nažalost baš biljka tek tako diše i ništa više od toga.....



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  15. nFare

    nFare Komšija

    Nije tako loš dokumentarac, ništa pretenciozno, ništa patetično, nikakvih statističkih iz**kavanja, zavijeno velom nostalgije za sve koji su pratili F1 tada.
     
  16. ming

    ming Veteran foruma

    Dobar dokumentarac, dobro se sjetiti klanja iz perioda 96-99 i kada su se talijalni dvoumili da li je Mihael uopste sposoban da uzme titulu.

    Isti su i dan danas, ja ne znam kako vise ugrabe top vozaca, kada su kriza prema svakome bili od kada postoje.

    I moje vidjenje da je ovaj dokumentarac oprostaj od Sumahera.
     
  17. Haker

    Haker Veteran foruma

    Lendo opet limit, malac je raketa.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Stevie_Ray and aNaToMiC ! like this.
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Mercedes’ Valtteri Bottas will take his second grid penalty for power unit changes in as many races, with the Finn set to start the Russian Grand Prix from P17.

    Ovo da blokira Maxa :D

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  19. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ovakav ciganluk se dugo nije vidio.
    Navijam da bude borba do kraja, svejedno mi ko uzme, do sada.
    Nadam se da će im se ovo odbiti o glavu i da Hamiltona odmah neko na startu opali.


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bojim se da je nedovoljno, i Bottas i Verstappen ce utrku zavrsit ispred oba McLarena, ogromna je razlika u brzini.

    Mislim volio bih da Lando pobijedi, al sanse za to su jako male. Hamilton starta cetvrti, ako se slupa na startu i ako Bottas/Verstappen ne stignu do vrha, pobjeda je moguca.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk