All about (my) Car/Cars !!!

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Juka, Feb 19, 2011.

Tags:
  1. xman

    xman Komšija

    Za mene polazna tacka oko kupovine i ulaganja je odredjivanje nivoa potrebe za autom. Ja sam za godinu dana sa 508 vec preko 50k presao,dakle nema me bez auta nigdje i shodno tome ne smijem sebi dozvoliti da nesto steka.
     
  2. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja 7k :D meni je auto gotovo pa nepotrebno.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  3. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Cijene su sljedeće;

    set zupčastog remena (remen, španer, kliznik 3x) 650,00 – 20% akcija = 520,00

    vodena pumpa 161,00 – 20% akcija = 128,80

    remen alternatora 44,75 – 20% akcija = 35,80

    španer remena alternatora 125,30 – 20% akcija = 100,24

    kartica za km i datum 4,75 – 20% akcija = 3,80

    garnitura vijaka desnog nosača motora 40,00 – 20% akcija = 32,00

    Usluga za zamjenu svih navedenih dijelova iznosi 110,00 KM + 17% PDV-a.

    Znači sve skupa, dijelovi i usluga sa uračunatim PDV-om iznosi 949,34 KM.

    Trenutno do 15.12 akcija -20% u Nipexu.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  4. xman

    xman Komšija

    Nije ni meni "50k km godisnje" neophodno ako je rijec o posao-kuca relaciji. Ja imam nekih 20-ak km do posla,zena desetak. I dok sam radio u smjenama auto se bukvalno nije gasilo,al svejedno ne bi mogao nabirati kilometraze bez da se ne ispalim negdje na dan.
    Tu se sigurno 50% kilometraze nabere.
     
    Haker likes this.
  5. dams82

    dams82 Komšija

    To je bacanje novca, jer ti originalni dijelovi nisu ništa kvalitetniji od aftermarket dijelova, ionako izlaze iz istih fabrika, a npr u motorexu daju istu garanciju kao što daje i nipex, s tim da su dijelovi jeftiniji bar još 30%... Da je vozilo u garanciji pa da moraš ugraditi OE dijelove onda ok, ali ovako totalno neopravdano...

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
    Haker and Eldorado like this.
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Druže riješi ti to trzanje i druge zajebancije, ostavi veliki servis. Tako je kod mene kolega rijesio servise, pa ga počela boliti glava od drugih sranja
    Što se tiče dijelova, sjećam se kolega otišao da uradi servis na Peugeotu u svjetlost Tuzla (Ovlašteni) a motorex dijelove dostavio
    Eh sad ne znam kakav je orginalni dio, pa recimo kod mene je Conti set orginalni. Po meni majstori znaju šta ide, ako kaže da je INA set dobar, ugradiš, evo ja sam drugi v.servis radio, bez brige s aftermarket.
    Vidi prvo jel to auto za tebe, ta tranzicijska auta su sranje generalno, ali ako imaš volje ulagati u neki leš, ti to možeš ali uvjek ćeš probleme imati.
     
    Last edited: Sep 14, 2021
    Eldorado likes this.
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    1250KM u interautu, al eto ima i dodatnih stvari :D

    [​IMG]
     
    Last edited: Sep 15, 2021
  8. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ovo sto Tale govori je ziva istina, i ja sam vidio da u Interautu dostave dijelove iz Motorexa kad im zatreba.
    @Eldorado raspitaj se u jos par servisa za cijenu, kao sto Dino rece nije ti auto pod garancijom pa da si primoran u Nipex ici.
     
    Eldorado likes this.
  9. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Hvala vama raja na savjetima, dobro je cuti svaki komentar i na mjestu je sve.

    Auto ko auto, luksuz koji godišnje uzme poprilicno para.

    Registracija 500 i 500 (minimalne popravke)
    To godišnje ide, rijetko kad da me nije opalilo nešto, gume, akumulator, dizna, set kvacila, mali servis i slicno.

    Najgore kad platiš popravak i mislis da si riješio kvar, kad ono za koji dan ipak nije to to, vec nesto suprotno a pare si dao.

    Pogotov ova novija auta kad vidim silnu elektroniku, veselo ce biti.

    Uvijek ima nešto što ce žuljati :)

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  10. dams82

    dams82 Komšija

    Misliš kao što reče Dinin brat

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Opa imamo i bracu na forumu, tako znaci :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Jbg drug tako ti je svima nama, samo kažem tek si kupio, provozaj ga bar godinu prije velikog servisa, možda ima gremline i slično. Znam masu ljudi što su na autima imali gremiln probleme koji niko nije uspio pronaći, uložili masu para pa se takvih auta rješavali. Uglavnom ako je auto razvaljeni leš, teško i kad sve središ i izmijeniš dijelove da će opet slušati kao neko auto koje ljudi nisu razvalili.

    Moj haver ima Passata CC sa onim V6 3.6 FSI, pogon na 4 točka. Osim repariranog DSG-a slušao ga je do sad.

    Moj lični savjet kod kupovine polovnjaka, (Auto kupljeno u BiH sa servisnom istorijom) takva se auta mogu u osiguranju provjeriti na udese, a može se pratiti servisna istorija. Ja što znam da su tako kupovali, niko problema nije imao.

    Jbg meni je teško provjerovati da neki uvoz iz Njemačke godina proizvodnje 2009 dizel ima pređenih 150-200.000,
    Evo recimo na piku masa auta iz uvoza staro 1-2 godine, sve prešlo 200.000.
    https://www.olx.ba/artikal/44621466/volkswagen-t-roc-85kw-style-model-2020g-novo/
    https://www.olx.ba/artikal/43967005/mercedes-benz-glc-350d-coupe-2019-4matic-led-sa-pdv-om/
    https://www.olx.ba/artikal/44304239/citroen-c4-cactus-shine-2019-god-do-reg-navi-led/

    Vraćaju i Nijemci kilometraže, radi visine osiguranja.
     
    Last edited: Sep 14, 2021
    Eldorado likes this.
  13. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Zabluda je što mi mislimo da su Njemci perfektni ljudi bez greške, a sve ove cake što naši šverceri nama uvale to su kopirali upravo od Njemaca :D

    Kod nas je ja mislim problem u majstorima koji se ne uklapaju u ovo novije vrijeme, slabe edukacije.

    Mogu misliti ova novija vozila gdje je sve elektronika, da neki naš majstor to popravi.


    Kod nas je ono pravilo samo nek je 1.9 TDI i vozi miško, nekako smo tu stali.



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa pazi u autima je sve manje mehanike a više elektrike, nije do majstora, do nas je što vozimo stara auta puna elektronike, Mercedes 190-ka koji sam vozao je sve imao na vakum, auto upališ, izvadiš akumulator i voziš.
    Ja sam početkom godine imao problem, ventilator unutrašnje cirkulacije zraka, jednostavno potrošio se kolektor na rotoru, kad ti skontaš koliko to sranje ima radnih sati u 20 godina rada, a ventilacija radi stalno, jednostavno dohakalo.

    Isto tako elektro komponente slabe, svaki kondzeator, tranzistor, diode, sranja, sve to slabi vremenom. Sa ovom elektronikom nikad više gremlin problema na autima, koji se ne mogu dijagnosticirati čak ni auto dijagnostikama. Ali tako je kako je, ne može se očekivati mnogo od stare babe, čak i ako je kao mlada bila dobra.

    Prijatelj je imao mnogo problema, dao para i para da riješi auto, kojem se desilo da naglo izgubi snagu, nikakve greške nikakvog sranja, da bi slučajno išli na zamjenu BSi-a i vidjeli da su dva pina u štekeru propala, i to čovjek je slučajno vidio. A dao momak preko 3000 KM na octaviju da bi na kraju došoao do kvara od 50 KM i to slučajno.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Vjeruj da nisam znao, mislio sam da si i ti Dino kao i onaj drugi :) Znam da ste obojica iz Gracanice i da obojica radite na autima.

    Edit:
    @dams82

    Kad smo kod auta, pitanje. Stari radio servis na Golfu 2. Prema preporuci majstora radio zamjenu zadnjih amortizera. Majstor kupio dijelove i zamjenio, na racunu vidim da su neki QH model.

    Onda mu preporuci da uradi i prednje, tu je starac otisao i kupio u autodijelovima, dali mu Monroe.

    Nakon ugradnje problem, zadnji amortizeri dosta tvrdji od prednjih. Nazad rukom ne mogu spustiti auto ni 3cm, naprijed su meksi.
    U voznji je dosta neugodno, nazad auto kao na daskama.

    Sad, jel treba vremena da nalegnu i zadnji ili je inace tako da su zadnji tvrdji od prednjih?
     
    Last edited: Sep 15, 2021
    dams82 likes this.
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Za sve su krive euro norme. Od kako su krenuli sa euro 5 motorima, problema na sve strane, i dizeli i benzinci. Zato je 1.9tdi i dalje na dobrom glasu.
     
  17. dams82

    dams82 Komšija

    Ne bi smjeli biti pretvrdi, ali ne smiju ni da mnogo ljuljaju. Jel išao ponovo majstoru? Nek mu pregleda, možda imaju fabričku grešku... Ako nisu u redu proći će reklamacija i vjerujem da može doplatiti za neke bolje, ako ne želi iste...

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Po meni su zadnji losi, vidjet cemo sta dalje. Hvala.
     
    dams82 likes this.
  19. Reznor

    Reznor Overclocker

    Da li neko od vas odrzava auto kod Fikre Imamovica?
    Cujem da ga svi hvale, pa ako mozete podijeliti svoje iskustvo bio bih jako zahvalan.
    Morao sam promijeniti svog mehanicara kod koga sam duze vrijeme odrzavao sva auta, jer je poceo derati po dzepu, npr skf lezaj koji kosta 100 KM za A4 B8 on je naplatio 190 i to su isla dva, da ne govorim ostalo sta je radio i koliko je naplatio.
    Druga opcija mi je u Tuzli u Inter Autu da odrzavam.
    Usput, racun je bio 680 KM, dva prednja lezaja, zastita poda i nasut antifriz 1l.
     
    Last edited: Sep 17, 2021
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    kakva zaštita poda? ona plastika ispod motora ili neko sređivanje što rade autolimari, bitumen, farbanje, skidanje hrđe i sl?