PS5 vs Xbox

Discussion in 'Igre i konzole' started by NAILS, Nov 1, 2021.

  1. NAILS

    NAILS Moderator

    Planirao sma uzeti PS5, prvenstveno igrati na monitoru (1440p 1650Hz) radi miša. Medjutim kako guglam, mislim da mi ipak paše Xbox Series X.

    PS5 ima na smao nekoliko naslova 120FPS mod, dok Xbox na vecnini. U opcijama PS5 kada se spusta rezolucija sa 4K, nudi drugu nižu 1080p ali ne i 1440p. Na xboxu ima opcija 1440p.

    Izbor ekskluziva mi nije toliko bitan. Mozda bih prije preferirao PS5 naslove i PS+ free igre, ali gamepass je zaista dobra pretplata.

    Od kontrolera mi vise paše Xbox mada vjerujem da bih se navikao na dualsense.

    Podrša za M+K je mislim jednaka. Sve zavisi od developera itd.

    To je ono sto sam uspio izguglati. Da li sam još nesto prospustio ili da idem na kutiju ? I da, PS5 se mislim moze naci 200Km jeftinije kada se ide na digitalnu verziju. Ali ako konzolu necu mijenjati narednih 7g, da ne škrtarim u startu.
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne bih ja ni racunao na taj 120Hz mod. To je samo za (neke) starije igre koje su na last gen bile 60Hz pa sad mogu biti 120Hz.

    Sve novije igre ce imat napucan eye candy i 60Hz target, jednostavno zato sto vecina igra na 60Hz TV-u i sto je eye candy vazniji od 120Hz.

    PS5 (jos) ne podrzava 1440p i sve dok je tako nije ti nikakva opcija za taj monitor.

    Xbox, ne dobijas puno u odnosu na dobar PC. Igre koje su na Xboxu su uglavnom i na PC, a jos bi igrao na monitoru pa bi experience bio jos slicniji PC. FOV bi ti mogao bit problem ako su igre predvidjene za igranje na TV-u. Problem je zato sto se na konzolama ne moze podesavat kao na PC.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  3. ming

    ming Veteran foruma

    Kao i uvijek do sada nove konzole ce se spustiti na 30fps. Vazda se grafika gura.

    A generalno si napisao da ti xbox vise odgovara.
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako imas PC ne vidim razlog kupovine Xbox-a, takodje imati konzolu i gejmati na monitoru meni icno nema smisla. Ja sam uzeo PS5 jer mi je dojadilo lomiti se za stolom i tastaturom.

    Svakom svoje ali za mene je PS5 + 4k 60 TV (min 50 inch) opcija br1.
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    Dosta i zavisi u kojem si eco sistemu.. ako si ulozio para u PS igre i taj svijet onda tesko da se ispalti prelazak na xbox i obratno... Ja imam Xbox Ones S, i meni je super. Cak mi je i super to sto dosta igri koje kupis mozes igrati i na PC i na Xbox... Npr. ona Forza Horizon na gamepadu sam invalid :D ali kad sjednem old school na tastaturu :D ubijem ih ko mraz papriku :D
     
    pac likes this.
  6. Haker

    Haker Veteran foruma

    Xbox jedino ima bolji gamepad. Sony ih lomi sa igrama i to je to.
    Posebno ko je imao PC ili ga ima, kupovina Xboxa je onda bacanje para.
    Isto tako kao što kolega reče, tv je must.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  7. Vedo

    Vedo Moderator

    Idi na PS5, us PS+ odmah dobiješ GoW, Uncharted 4, Bloodborne, Last of us. Ima da se naigras vrhunskih naslova bez dodatne marke.
    120 Hz/fps shvati kao sami marketinški trik, ništa drugo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Pelikan likes this.
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Evo neka lista igara sa 120FPS podrskom: https://www.techradar.com/news/ps5-and-xbox-series-x-games-with-120fps-support

    Rainbow Six Siege, Battlefield igre, Titanfall 2, Destiny 2 itd. Nije bas da su neki lijevi naslovi, a vjerujem da ce ih biti i vise. A evo poprilicno velika lista starijih igara koje su dobile XBOX FPS boost:

    https://www.techradar.com/news/list-of-xbox-fps-boost-games-on-xbox-series-x-and-xbox-series-s

    Bilo bi meni ok i stabilnih 60FPS 1440 ali PS5 iz nekog razloga nece da radi downscale na 1440. Razlog igranja na monitoru je m+k. Sve sto bih mogao igrati sa mišem, igrao bih. Ono sto ne moze, prebacim na TV. Samo prikljucim drugi kabl. U najgorem slucaju ce to biti TV, ali kada vec ima podrske za 120FPS igre i imam takav monitor, volio bih da ga iskoristim.

    Ovo za FOV stoji, nekoliko igara ga ima, neke nemaju ali opet, prebacim na tv i to je to. Nije monitor pod moranje ali vjerujem da ce kroz koju godinu sve vise igara imati performance mod (120FPS), crossplay sa m+k podrskom i da ce monitor biti jednak tv-u. MS mi se cini vise radi na tome. Cak i spominje monitor kao opciju za gaming, pod 1440P rez:

    https://support.xbox.com/en-US/help/hardware-network/display-sound/tv-resolutions

    PC gaming je mrtav sve dok ti treba skoro 2000KM za prosjecnu kartu koja ce biti outdated za dvije godine. U BF 2042 beti sam sa kartom od 700KM imao 20FPS. Nema računice dans PC.

    Nisam vezan ni za jednu platformu tako da mi je svejedno. Vidjet cu jos, hvala na savjetima.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nema tu kvalitetnog odgovora. Uvijek ce bit neki plus i minus i za jedne i za druge. Nego valja kupiti obe konzole i to je to. Samo eto izvagaj koju ces prvo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  10. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa to je sve za stare igre. Ok je to ali valjda konzola se kupuje radi budućih igara.
    Generalno situacija je takva da za novu generaciju nema ništa i opet ljudi masovno kupuju da igraju stare igre. Ne kontam to nikako, ali svak radi kako mu je ćeif.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  11. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Samo treba probati PS5 kontroler u nekim od novih naslova, odluka se sama donese :)
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Mozda neka opcija PS5 uz kupovinu Game Pass for PC pretplate? Usput, PS5 gamepad je puno bolji u odnosu na PS4.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Slažem se ali nemam ja staru konzolu tako da mi je svejedno. Da imam PS4 PRO vjerovatno ne bih ni kupovao, ali kada vec uzimam, neka je next gen. Bice igara. Istog sam misljenja da ne vrijedi kupovati radi novih naslova jer ih je malo za next gen, tako da mi ova informacija za stare igre više znaci. NEma mja problem igrati stare naslove koje nisam ili stare aktuelne poput R6, insurgency sandstorm, Metro itd. Ali pocinjem gubiti zivce za PC gaming. Neki dan igram 2077 sa ovim novim 1.31 updateom i vrti mi se oko 40-50FPS na najnizim detaljima gdje igra izgleda uzasno.

    Vjerovatno cu morati kupiti nesto od te dvije pa znati sta meni zaista odgovara. Sada je favorit xbox radi 1440p rezolucije ali je preskupa pa cu sacekati kraj mjeseca i black friday pa vidjeti kakvo je stanje. PS5 jeste bolja konzola za TV, ali za monitor i veci FPS je mislim xbox favorit.
     
  14. Haker

    Haker Veteran foruma

    Na Xboxu nema ništa više nego na PC-ju, dok na PS imaš sve ekskluzive koje su zaista vrijedne igranja.
    Tako sam i ja kontao pa kupio PS4 i sve to odigram za troduplo manje love.
    Mislim da trenutno nema smisla kupiti ps5 ko nije imao nikako PS4


    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  15. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma ima smisla, npr. God Of War i Last of Us u 60fpsa, pri cemu je konzola bukvalno necujna. U Santa Domenica bude cesto deal konzola (digital edition) i dodatni gamepad + 365 dana PS+ za 1.100KM cini mi se. I svako malo sale na PS storeu, za par USD se uzmu dobri naslovi, licno nemam nikakve potrebe za kupovinom igrica na BR diskovima.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Opet kazem, djaba sto ima na PC-u kada ih ne mogu igrati kako treba. A Ps4 pro je 800KM pa gore. Nije da cu nesto puno ustediti ako uzmem staru generaciju. Ovo sto Vedo kaze je best buy. Super bundle za 1100KM koji je bio par puta u ponudi. Ja se jedino nameracio na monitor pa mi PS ne ogovara. Vidjet cu do kraja mjeseca kakve ce biti ponude.

    [​IMG]
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Cuj PS4 Pro 800KM+? Ja ne dam vise od 300KM, kad nadjem dobar deal kupicu, cisto da odigram tih par PS naslova. 60fps mi nije bitan faktor.

    Zasto ne dam vise od 300? Toliko sam platio One X, nema teorije da bih dao vise za PS4 Pro.
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ja sam nasao kao dobar deal na olx 480 KM Xbox One X sa GamePass i 200 igara, ne znam je li se to isplati.
    Imam trenutno Xbox 360 E 500 GB, vise nema igara za nju, ili mozda za cenera da uzimam fizicke medije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kako mislis sa Gamepass i 200 igara? Neko ostane ulogovan u konzoli? To komotno zaboravi...

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Obicna verzija ide preko 800KM. Cijene su cirkus pogotovo po ovim nasim generickim radnjama gdje mislim mozes naci nov PS3 i Wii.

    Najjeftinija obicna verzija je 500KM pa gore. Obzirom da mi se ne kupuje polovno, toliko dati na konzolu staru 8 godina ne ide.