Konfiguracija za grafički i dizajn?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by ibran, Nov 2, 2021.

  1. ibran

    ibran Aktivista

    Pozdrav forumaši!
    Može li mi neko sa iskustvom grafičkog dizajna preporučiti koju konfiguraciju najbolje odabrati za početni rad i učenje. Sin mi pohađa likovnu srednju pa ga zanima grsfički dizajn, pa sam u potrazi za dobrom konfiguracijom, pa ako neko ima iskustva sa tim da mi malo pomogne na što obratite pažnju.
    Koliko bi otprilike koštala takva konfiguracija i dali je bolja konfiguracija dekstop ili laptopa.
    Unaprijed Vam hvala.
     
    Last edited: Nov 2, 2021
  2. iPlay

    iPlay Komšija

    Skoro je momak otvorio temu za kupovinu nove konfiguracije. Možete pogledati ovdje par primjera https://forum.hardwarebase.net/index.php?threads/preporuka-za-novu-konfu.35761/#post-593151

    Kod prve konfiguracije bi npr. ubacio malo bolje napajanje i definitivno neku B450 ploču. Ovaj procesor ima integrisanu grafiku koja može gurati alate poput Ps, Ai i Id. Monitor bi minimalno uzeo 23-24" incha.
    Kolega @BiceBolje je prodavao AMD FirePro W2100 2GB grafiku. Nije za Gaming, ali može za navedene alate.

    Kada se stabilizuje trište sa grafičkim karticama možete uraditi nadogradnju. Sada su cijene previsoke. Mislim da bi se mogli uklopiti u nekih 1.000 KM.

    Naravno, možemo mi preporučiti i konfiguraciju od 4000 KM, 5000 KM pa i više. :)
     
    ibran likes this.
  3. nivla

    nivla Komšija

    najbolje da pobroji programe koji bi se koristili
     
    Decerto likes this.
  4. ibran

    ibran Aktivista

  5. Vedo

    Vedo Moderator

    Ma bilo koji PC star 5 godina mu je dovoljan. Ganjaj da je quad core, 8GB Rama i SSD obavezno. Monitor po mogućnosti što veći sa što većom rezom (27" 1440p ili 32" 4K, nemoj ispod). Za ostatak love mu kupi dobar drawing tablet.

    Za početnike ovaj je vrhunski, uzmeš ga preko Pesota:

    HUION Inspiroy H610X Drawing Tablet 10x6.25 Inch Digital Graphics Tablet Chromebook and Android Supported 8192 Pressure Level with Battery-Free Stylus and 8 Shortcut Keys https://www.amazon.com/dp/B092D14XZ7/ref=cm_sw_r_cp_api_glt_fabc_FV7FPV2NG5MV9XPQCZKY


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    pac and ibran like this.
  6. nivla

    nivla Komšija

    ovo sto bumbe prodaje na forumu nije lose za novac koji trazi, ako polovno nije smetnja uopste nije losa konfiguracija i sluzice ga

    od novog najbolje opet budzet odrediti preko koliko novca ne bi
     
  7. nivla

    nivla Komšija

  8. ibran

    ibran Aktivista

    Predlažeš da se ide na laptop, umjesto dekstop konfiguracije, gledao sam malo ovih polovnjaka starih 5-6 godina neznam dali se isplati za njih dati 500 KM, malo sam monitore gledao kvalitetan sa dobrom rezom nije ispod 500-600 KM.
     
  9. nivla

    nivla Komšija

    ovaj lenovo ima procesor koji je brzi od vecine onih koje mozes kupiti polovne na piku za 500km, brzi je i od ovog sto bumbe prodaje
    mana je mogucnost kasnije nadogradnje
    zgodno je sto ako bude potrebe laptop moze i ponijetinsa sobom


    od novog mozes bez graficke kupiti
    ryzen 5 2600, ako ima na stanju racunaj 400 km u radnjama, na crno nema skoro niko
    neka b450 b550 plocu oko 150-200km
    16gb ddr4 ram 3200mhz 200km
    kuciste moze neko od 70-80 ova svijetleca
    napojna 650w oko 140-150 sta ima od termaltake, chieftec, seasonic, gigabyte itd
    disk ssd nvme crucial/kingston/samsung 150-200km
    tastatura i mis neki malo bolji komplet 100km
    1300 negdje bez monitora
    monitor je vedo preporucio sta uzeti, ako niste sad u prilici svaki 24” fullhd (lg, samsung, acer, dell) ce biti dovoljan cca 300km


    ako se dobro razmisli nece proci mnogo bolje u odnosu da krene samo sa laptopom(posebno ovim lenovo sa rajfajzen popustom)
    moze se kombinovati i taj laptop sa monitorom, tastaturom i misom (koristiti kao desktop), ali kao pocetniku mu to nije potrebno odmah

    sto se tice polovnih, ovo sto bumbe ima u ponudi najbolje je da sam vidio( najnovije) a da ima mogucnost i da se nadogradi, mana sto kao i sve polovno nema garancije

    graficke su sad smece 500km po radnjama rx560 4gb, to ne vrijedi 200km, za programe koje ce koristiti mu ne treba bolja od integrisane koja dodje u procesoru
     
  10. ibran

    ibran Aktivista

    Hvala ti druže na pomoći, ima polovnih solidnih ali kao što kažeš to je prošlo sati i sati rada i malo je nesigurno kupiti polovnjaka.
    Kupiti sada da mu može za srednju školu poslužiti, ako ostane u tim vodama i krene na akademiju onda kupiti profi pa koliko košta.
     
    Last edited: Nov 5, 2021
  11. ibran

    ibran Aktivista

    Zatražio ponudu za konfiguraciju računara za gore navedene potrebe, dali je ova konfiguracija prenapuhana s obzirom na cijenu 1990 KM
    Nisu navedene pojedinačne cijene, Istina ovo prelazi moj budžet, tu treba još monitor koji nije ispod 500-600 KM te grafički tablet od 200-250 KM
    Na čemu šparati. Da li je AMD jeftiniji od intela

    Intel Core i5-11400 11-ta gen.
    ASUS MB PRIME B560M-A
    Kingston 16GB 3200MHz DDR4
    Kuciste Midi toranj
    Napajanje 700W
    GIGABYTE M.2 PCIe SSD 512 GB
    AMD Radeon RX560-4GB +tast+mis
     
  12. nivla

    nivla Komšija

    tu je to negdje sa ovim sto sam ti ja predlozio
    mozes ici na jeftiniju maticnu plocu
    prodavac nije napisao koja je napojna, moze biti i smece a 700w pa dosta slabija od neke 550w
    za graficku koju ti je dao u ponudi moze slobodno 500w brandirana da bude ok
    ova graficka nije potrebna uopste za programe koje si nabrojao, a i slaba je, najmanje 400km ce ti ostati ako je ne kupis
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    ibran likes this.
  14. Vedo

    Vedo Moderator

    ibran likes this.
  15. ouguan

    ouguan Novi član

    Mislim da vrijedi svaki mjesec ostavljati odredenu sumu novca i nakon nekog vremena kupiti novi MacBook Pro, pogotovo ako imas nekoga u Americi ko bi ti mogao donijeti, jer su cijene dosta nize. To je dugorocno rjesenje.
    Ja imam XP-Pen Deco 01 V2 graphic drawing pad - koristim za PhotoShop, cista perfekcija, ali treba vremena da se priviknes na olovku.
    Možete i pogledati razne youtube reviews-e gdje i profi digitalni umjetnici preporučuju XP-Pena.
     
    ibran likes this.
  16. ibran

    ibran Aktivista

    Evo nahodao i Ja sinu novu konfiguraciju za početak.
    Trebao bih i preporuku za skener A3 formata koji dobro skenira što je rukom naslikano i nacrtano.

    ASUS TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI) II
    Ryzen 7 5700G
    RAM 2x8 GB Kingston Fury Beast
    SSD Kingston M.2 NV2, 500 GB
    Cougar 550W 80+
    MS Armor V315
    Od prije kupljeni; Monitor Xiaomi Mi 27" IPS 75Hz
    Tablet: Wacom Intuos M sa Bluetooth

    Nisam s namjerom htio diskretnu grafičku karticu mislim da ova integrisana može pokriti početke učenja.
    Išao sam sa boljom MB za eventualnu nadogradnju na PCe 4 gen.

    Za MacBook Pro štedjeti i dobaviti iz Amerike kako kaže kolega tamo su jeftiniji.
    Ako netko od kolega želi prokomentarisati bujrum i preporuke za skener A3 formata.
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ovi bi trebali imati najbolju ponudu skenera

    https://www.avtera.ba/catalog/racunarska-oprema/skeneri/skeneri/?view=in-stock

    I više nego. Ako je memorija 3600 još bolje. S iole dobrim coolerom 5700G iz Radeon Adrenalina možeš autoclockati +200 MHz da bude stabilan.
     
    ibran likes this.
  18. ibran

    ibran Aktivista

    I više nego. Ako je memorija 3600 još bolje. S iole dobrim coolerom 5700G iz Radeon Adrenalina možeš autoclockati +200 MHz da bude stabilan.[/QUOTE]

    Hvala na linku za skener.
    RAM je 3200 sin slabo razumije u računaru pa sumnjam da će ikad posegnuti za dizanjem MHz
     
    Last edited: Dec 29, 2022
  19. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    I 3200 je u redu.