Preporuka za novu konfu

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by MadbaLL, Jul 14, 2020.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Prije su se zalila raja na taj SSD A400 nzvodno nakon sto se popuni 50% uspori i opadaju performanse pa ne znam kakvo je sada stanje da li se ista poboljsalo,ako su u medjuvremenu izasli neki sa novom revizijom.
     
  2. nivla

    nivla Komšija

    ja bih isao na polovnu graficku i ram, ima po piku 8gb ddr4 za desktop po 50km, najmanji rizik da je neispravna je na memoriji
    rx 550 je skart kao i 560, to je bas lose, da nije nestasice bile bi 150-200km
    napojnu barem neku 80+ certificiranu 600w
    na ogranicenom budzetu je tesko izvlaciti max sa novim
    probaj sa gtx 1650 da se uklopis ako ikako mozes
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    imamo u firmi vise tih a400 jer smo ih dobili koz tender nije nijedan crko, kupljeni su nakon te defektne serije
    ja bih isao na crucial ako ima za istu cijenu
     
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    to znači da izbacim ponude 6. i 7. (sa rx 550 i rx 560)?

    onda ako ostaje ponuda 1. kao najbolja, da li da ostane i ryzen 5 3400g ili da idem na tu istu konfu sa ryzen 3 4300ge?
     
    Last edited: Oct 29, 2021
  5. Majesco

    Majesco Aktivista

    Ako planiras koristit integrisanu graficku onda 3400G, a ako planiras kupit odvojeno graficku onda je svedno koja od ta dva procesora ces uzeti.
     
    MadbaLL likes this.
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    planiram sve dok ne padnu cijene standardnih grafa.
     
  7. Majesco

    Majesco Aktivista

    Onda idi na 3400G ima bolju integrisanu i malo je brzi od 4300GE, kombinuj sa 16GB RAM-a minimum 3000MHz i kakav SSD.
    Mozes se solidno naigrati na 40-50 FPS-a sa srednjim postavkama i rezom 1080p, a kad opadnu cijene ubacis kakvu grafu.
     
    MadbaLL likes this.
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    upravo tako sam i mislio, hvala.

    samo da vidim koja napajanja imaju na stanju umjesto ovog mission q 500w.
     
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    napajanje lc power 600w (model: lc600h-12) je ok?

    i još nešto, da li da ostavim ono riotoro cr100th gaming rgb kućište ili da uzmem recimo ms fighter v300?
     
  10. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Idi na prvu opciju kao što sam ti rekao jer je u ovoj ponudi ona jedino nešto i vrijedi ako već nećeš da sklapaš dio po dio kao što sam ti preporučio,pošto kažeš da ne igraš neke jake igrice i vega 11 će ti biti dovoljna ali ipak vremenom skupi nešto para i kupi neku grafiku tipa R9 270,280,290 ili GTX 960,970,mogu se naći po relativno pristupačnim cijenama pogotovo ova R9 280 ( do 200 maraka 3 gb) a kartice su koje mogu pokrenuti gotovo svaku novu igricu ,RAM-ovi u prvoj ponudi su ti extra mada ploča bi ipak trebala biti B450 (nisam siguran pošto odavno nisam radio sa ovim pločama ali pošto su 3200mhz provjeri na netu da li treba raditi update BIOS-a za ovu ploču da bi podržala ovu frekvenciju ili je dovoljno aktivirati ,,extreme memory profil" mada pošto kupuješ gotov komp vjerujem da je to već odrađeno ili još bolja opcija je da pitaš prodavca ) ubaci malo bolju napojnu jedinicu i imat ćeš extra komp ! Evo ja sam danas sklopio ortaku komp trebalo mi je mjesec i po dana da sve uganjam ali ti usporedi:
    1.Ploča:Gigabyte B450 gaming X -100 maraka (pod garancijom)
    2.RAM:Kingston hiperx furry 16 GB -100 maraka (pod garancijom)
    3.Cooler :Artic freezer 34 duo-60 maraka (pod garancijom)
    4.CPU:Ryzen 5 1600 X-170 maraka
    5.GPU: R9 280- 180 maraka
    6.Kingstonov SSD 120 gb ( polovan za 40 maraka ali je u extra stanju,nije puno korišten i svi sektori su ispravni )
    Moram napomenuti da sam dodatni cooler morao uzeti pošto razen 5 1600 X fabrički ne dolazi sa njim a TDP CPU-a je 95C pa sam morao nešto dobro ubaciti
     
    Last edited: Oct 31, 2021
    MadbaLL likes this.
  11. Stryker

    Stryker Komšija

    Cijenjeni kolega @MadbaLL , nemoj kupovati R9 270/X, da te ne zaboli glava jer prema mojem iskustvu dosta crkavaju.

    Ako ne nađeš R9 280 kao što je kolega preporučio možeš ganjati i HD 7950/7970.

    U budžetu do 200 KM najbolje bi ti bilo uganjati GTX 1050 2GB. Novija je, malo troši, neće joj puno padati cijena pa će se moći i kasnije prodati a i dalje je tu podrška za driver-e.
     
    DiabolicX likes this.
  12. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Lično nisam imao nikada problema sa R9 270 a ugradio sam ih dosta ljudima koji ganjaju budžet ( ne kažem da nema problema sa njima kao šti ti kažeš ali ja eto nisam),slažem se takođe za R9 280 koju smatram jednom od najboljih kartica a koje su izuzetno zapostavljene zato što idu samo do 3 gb ( lično mislim da je napravljena velika greška što ova kartica nije urađena jača jer bi mogla da se mjeri i sa mnogo novijim od nje ) e ono što ja ne volim jeste 1030,50,60 i slične nove kartice,znači sve što je iznad GTX 970 ( mada sam naletio i na nju ) ima more kineskih fake izrada i što ne možeš biti siguran da li je prava sve dok ne skineš cooler i ne vidiš oznaku čipa,nekoliko puta sam se na njih opekao i od tada sam ih zamrzio ;)
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kolege forumaši, izgleda da sam ja malo prenaivno ušao u ovo sve. šta se desilo? desilo se to kada je došlo do faze da naručim, odjednom radnje koje su mi nudile r5 3400g isti nemaju trenutno na stanju, ili isprika kako je zadnja tura prodata prije 10tak dana i sl.

    ista situacija i na piku, oglasi se uredno (naravno automatski) obnavljaju, a onoga što se obnavlja nema na stanju. uglavnom, čega sigurno ima tj. što mi se nudi kao zamjena za r5 3400g je r5 pro 3350g ili i3 10100f sa rx 550 ili gt 1030 (obje 64bit).

    krenem onda po pojedinačnim komponentama da tražim i kako god okrenem, skuplje me izađe dosta, čak mi jedan prodavač reče da ako mislim uzimati konfiguraciju, da uzimam što prije, jer će do nove godine biti još veća nestašica i još više cijene.

    ne znam sad šta da radim, da li da uzimam taj r5 3350g ili i3 10100f sa rx 550/gt 1030? ili da još malo čekam ne bi li izletio negdje 3400g?


    p.s. @Stryker , ne planiram kupovinu grafičke kartice trenutno, nekad kad se tržište hardvera malo konsoliduje.
     
  14. Stryker

    Stryker Komšija

    Možda bi ti trenutno "najbezbolnija" opcija bila da precizno odrediš neki budžet i napraviš kombinaciju polovnih i novih komponenti.

    Napojnu jedinicu, SSD i hard disk definitivno kupiš novo, možeš i kućište. Ostalo onda ganjaj polovno.

    Ako ti negdje jeftino naleti combo Intel i5 ili i7 četvrte generacije (matična ploča + procesor + RAM memorija) možda za sada to da kupiš dok se ne popravi stanje na tržištu. Prema nekim predviđanjima nestašica čipova bi mogla potrajati do kraja 2022-e.

    Ne znam je li ti preslabo ali neki dan je čovjek prodavao combo Ryzen 3 1200 + ASUS PRIME A320M-K + 8GB 2400 MHz DDR4 RAM za 250 KM.

    Svjestan sam da tražiš nešto sa integrisanom grafičkom a ovo gore navedeno nudi preslabo ili je nema. Jedna od opcija je uganjati kakvu GTX 750/Ti što povoljnije, ili slično.
     
  15. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    mislim da nisi shvatio :), ne planiram grafičku jer sam planirao ryzen sa vegom, sad su mi grafičke preskupe.

    nemam ništa od ryzena ili intela bez grafe :D
     
  16. Stryker

    Stryker Komšija

    Shvatio sam te kolega. Zato ti i pišem da "ganjaš" neku poput GTX 750/Ti jer navedene kombinacije ili imaju slabu integrisanu grafičku (Intel) ili je nema nikako (Ryzen 3 1200). Naravno, to važi ukoliko budeš išao na takve kombinacije.
     
  17. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Trenutno 3400G nema CT, Kimtec, UE, Asbis... znači mrka kapa.
    Jedino 3350G u UE.
    Comtrade ima 5600G i 5700G

    Za 3350G i B450-H pločom ne bi trebalo da je iznad 900 ni u kojim kalkulacijama.
    Moja kalkulacija sa 10% zaradom baziranoj na trenutnim dobavljačkim cijenama artikala sa lagera je oko 860 KM sa PDV-om.

    16GB 3200 / 256 GB NVME / budžet kućište budžet 80+ napojna
     
    MadbaLL likes this.
  18. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    čekam još jednu pik radnju da mi jave imaju li 3400g, ali od drugih radnji nema niko. ima jedan prodavač iz rs-a (pojedinac, ne radnja) ali skupo cijeni.

    ima li išta drugo da je performansama ravno 3400g, a da se može naći ili da idem na taj 3350g? i isplati li se uzimati 3200mhz ram, kad taj apu podržava max 2933mhz?


    @Stryker ne bih polovnu 750ti bez garancije :) (a takvih nema po piku, sve sumnjivo)
     
  19. DSA

    DSA Aktivista

    Ma podrzava 3400G 3200 MHz, ja imam taj kombo
     
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ravno nema, ali 3350 je jako jako blizu.