SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pozdrav raja. Koji SW koristiti za backup na eksterni HDD? Imaju li neki jeftiniji externi HDDovi uz koje već dolazi SW?
     
  2. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Ljudi, postoji li neki nacin, procedura, da se prebace licence windowsa i nortona, sa HDD-a na SSD. U pc-u mi je trenutno samo HDD, sad sam uzeo i SSD, pa bih ga ubacio i njega koristio kao primarni disk, ali imam origi licence Win10 i Norton 360 na HDD-u koje bih da zadrzim/prebacim na SSD. Kako? Ima li neki guide, pomoc, help?
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Za windows bi trebalo da može. Loguješ se sa online accountom (hotmail, outlook itd.) i licenca bi se trebala linkati na njege (u preferencama accounta možeš to vidjeti). Kada instaliraš windows, samo se loguješ s tim online accountom i Win se aktivira. Kasnije kreiraš sebi lokalni acc ako ti treba. Za AV ti ne bih znao reći.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
     
  4. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Zašto ne kloniraš disk?
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Mogu ga klonirati, i poslije samo izbaciti HDD iz pc-a?

    Kontao sam da je mozda bolje odraditi sve clean install iako mi je i sistem haman nov na HDDu i nema uopste puno stvari, ali ako je razlika neprimjetna onda cu tako.

    Imas li neki softver posebno za preporuciti ili je personal preference?

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
     
  6. Vedo

    Vedo Moderator

    Ako je Samsung ssd on ima svoj softver za kloniranje:

    Samsung Data Migration Software for Consumer SSD

    https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools/

    Ako ćeš clean install, Norton se veže za acc (mail & pass). Ulogujes se na MyNorton I tamo "odjavis" trenutni PC i opet se ulogujes nakon formata.

    Win licenca se veže za maticnu, ne za disk, radit će ti ok i nakon formata.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    aNaToMiC ! likes this.
  7. nivla

    nivla Komšija

    sto se windowsa tice najbolje je cista instalacija i prilikom instalacije ne unosis nikakav kljuc, bitno je da odaberes istu verziju windowsa 10 kao sto je na obicnom disku(home, pro), prvo spajanje na internet ce aktivirati windows
    posto mnogi ne znaju da se windows 10 moze instalirati i sa offline accountom vazno je da prilikom instalacije ne budes spojen na internet i nakon restarta dobices opciju skip microsoft account i continue with limited(offline ) account, ovo ne utice na aktivaciju windowsa
     
  8. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ima raznih, meni je Macrium sasvim OK, a interfejs po meni dovoljno intiutivan.

    Nema razlike, posebno ako je isti ostatak hardvera u odnosu na čistu instalaciju. Čak i da je različit hardver, nije toliko strašno. Windows 10 je u tom segmentu dosta napredovao u odnosu na ranije verzije koje su se mogle migrirati ali uz određene korake, sad je to automatski.

    Možeš uraditi i kloniranje odmah iz Windowsa ali ja bih ti preporučio da to uradiš sa USB stickom. Macrium instaliraj na trenutni HDD, i iz njega napravi bootabilni USB, koliko se sjećam može i bez formatiranja.
     
    Last edited: Nov 3, 2021
  9. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    koju vrstu ssd-a i koji brand predlažene za ryzen 5 3400g i a320/b450 ploču?

    preletio sam prethodne stranice teme i vidim da ima crkavanja nvme ssd-ova.

    šta je najpouzdanije da uzmem?
     
  10. nivla

    nivla Komšija

    problem sa nvme je sto na dosta maticnih ploca budu blizu gpu-a pa ako se stalno igra dolazi do pregrijavanja i krepaju, evo kod mene na ploci drugi nvme slot je odmah ispod gpu, pravo ruzno
    a drugi je odmah pored, u hladjenje slabo ko investira vise od onog sto je stock i eto uslova za kvarenje
    generalno su nvme dosta brzi jer koriste pci express linkove, pogledaj koji ima sto veci tbw i garanciju i kupi taj
     
    MadbaLL likes this.
  11. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znam da su dosta brži, ali to što si naveo je potencijalni problem, pogotovo jer su ovo mATX ploče, dakle sve je zgusnuto.

    šta je "tbw" :)?


    p.s. evo gledam adata sx6000 ima najveću garanciju (60 mj.), dok gigabyte i ostali samo godinu dana.
     
    Last edited: Nov 8, 2021
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ima li gdje kakvih akcija za SSDove za 11.11. ?
    Na aliexpresu dostava 35 dolara :D
    ili ne salju

    Izgleda da je ebay sada najbolji ,dolazi sve i ima svega...ako se zarovi,moze se naci jeftino

    Sinoc nesto gledao i naletim na micro sd kartice,sandisk ultra 64 gb ,100 Mb read, 8.3 dolara :D,postarina besplatna
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    pusti garanciju, pogledaj koliko tbw za taj kapacitet ima ta adata,a koliko kingston, samsung, crucial, wd,corsair pa ces se iznenaditi da su vrijednosti vece nego na adata
    evo imam ja 500gb swordfish radio dva dana dao bih ga za 100km, ostvariva je i garancija ali je fazon sto ako mu potrosis tbw onda nije 5g vec 240tbw za 500gb
    za kingston a2000 500gb tbw je 300
     
  14. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ok, a kako mogu provjeriti prije kupovine tbw?

    daj mi konkretno neku preporuku za ssd da je cijena do 100km max. i ako ima za nižu cijenu, tim bolje, svaka marka mi je bitna.
     
  15. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

  16. nivla

    nivla Komšija

    svaki proizvodjac za svoj model diska napise u specifikacijama koliki je tbw
    npr imas kingston nvm1 on je skart jer mu je tbw los
     
    MadbaLL likes this.
  17. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ako ti nije frka da mi napišeš nvme i sata3 preporuku za ssd cca 120-240gb do 100km? :)
     
  18. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

  19. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    kod nas kupujem u olx shopovima :)

    opcija 1: ADATA SU650 2.5" SATA 240GB, TWB na ADATA sajtu = 140TB

    opcija 2: KINGSTON A400 2.5" SATA 240GB, TWB na KINGSTON sajtu = 80tb

    od ove dvije opcije šta je bolje?
     
  20. nivla

    nivla Komšija

    od ta dva su650
    evo imam ti ja i a400 480GB https://prnt.sc/1yw1u8z na kojem je bio instaliran OS, cisto da vidis koliko se koristi u realnom
    evo samsung 980GB koliko već ima od petka radnih sati i GB written https://prnt.sc/1yw217t
     
    Last edited: Nov 9, 2021
    MadbaLL likes this.