SSD diskusija

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by GW, Mar 21, 2009.

  1. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    MadbaLL likes this.
  2. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

  3. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Itekako bolji od Adata,a sto se tice TBW evo ja nakon dvije i pol godine koristenja sam upisao 26 TBW.

    TBW je kao neki otprilike proracun firmi sto ne znaci da ce disk trajati bas 100 ili 140 TBW .. moze i vise,ako su kvalitetniji diskovi u pitanju,a moze i manje od navedenog TBW,ako je lijeva firma u pitanju.

    Nikada ne downloaduj na SSD nego uvijek koristi za to neki HDD.

    [​IMG]
     
    Last edited: Nov 10, 2021
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    super, hvala ti!

    imaš li još neki za preporučiti, isto onako konkretno? :)
     
  5. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Ja u zadnjih 8-9 godina samo Samsung koristim i nema fule jer su najbolji definitivno,ali i najskuplji.Uz Samsung mogu jos Crucial MX500 i WD Blue,a za ostale ne bih se usudio sa sigurnoscu preporuciti nekome.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ne mora znaciti da su svi losi...ja vec godinama u desktopu koristim neki kineski londisc,kupio ga na aliexpressu i radi solidno.
    Naravno performanse mu nisu na nivou,ima citanje i pisanje oko 300 Mbps ali za potrebe ovog mog racunara dovoljno.
    Naravno bolje je kupiti neki brzi i brendiran ali su skoro pa duplo skuplji pa je pitanje koliko se isplati.

    Ja bi bez problema uzeo i kingston a400 model


    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
  7. Picoooka

    Picoooka Aktivista

    Last edited: Nov 10, 2021
  8. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    znam ja za nazifa, kupovao sam već nekoliko puta u next.ba :)
     
    Picoooka likes this.
  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Seagate Barracuda/Firecuda 120 isto odllicni, s tim da je firecuda bas skup, tako da barracuda je odllican odnos izmedju performansi i cjene.
     
    Picoooka likes this.
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ima li razlike i kolike u fps ako se ima poseban sdd za igre?
     
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Nejma...eventualno ce malo brze loadovati igru ali na FPS ne utice SSD
     
    MadbaLL likes this.
  12. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    hvala.
     
  13. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

  14. nivla

    nivla Komšija

    dobili smo nvme kao zamjenunza adata koji su bili pocrkali, svaki disk vec dvije godine radi dobro
     
  15. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Ok hvala ti , znači da nisu loši koliko sam ja mislio :)
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Dobra cijena... 240 gb za 50 KM a novi.


    Sent from my Mi 10T Lite using Tapatalk
     
    DiabolicX likes this.
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Po koliko ih je onda on nabavio ako su 50KM/kom? o_O
     
  18. DiabolicX

    DiabolicX Novi član

    Nemam pojma brate,lik mi često tako uvalja neku robu popur ramova ili matičnih po povoljnim cijenama a sad mi se javio sa ovim SSD-ovima,kaže ima desetak komada nov novcatih a pošto to meni uvjek treba onda me i zainteresovao sa ponudom,jedini problem je što ne znam ništa o diskovima pošto ih nikada nisam koristio
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Htio da malo podmladim ovu kantu, da graficke nisu ovako skupe islo bi se mozda VGA, pa poslije i MBO+CPU+RAM, medjutim trenutno mi je glavni problem mali SSD, na 128GB stane jedino OS i jedna, eventualno dvije igre, i niposto jedna veca, kao npr. MS Flight Simulator.

    Gledao koje su mi opcije, naravno SATA ali i NVMe, jer postoje adapteri za PCIE. Medjutim na MBO mi je najbrzi slobodni port x4 2.0, sto znaci u teoriji 2GB/s, u praksi oko 1.7 max. Medjutim izuzev sequential performansi, moderni SSD imaju dramaticno bolje random performanse nego ikakav SATA SSD.

    Dalje, mnogi jeftini SSD, bilo SATA bilo NVMe, su QLC, nemaju ni DRAM cache, a kad se SLC cache napuni performanse padaju na nivo HDD-a. Tipican primjer tog smeca je Samsung 860/870 QLC.

    I tako mi izleti 1TB NVMe TLC drive sa DRAM cache, i performansi bas u nivou sa mojim 2GB/s limitom tako da ne gubim nista, ili skoro nista.A cijena samo 54EUR, brutalno. 11EUR adapter, ukupno 65EUR. Govnjivi QLC SATA Samsung bio 66 EUR na dosad najnizoj zabiljezenoj cijeni za 1TB.

    Da ne bi sve bilo tako bajno, necu moc bootat sa ovog drive-a na Z77 ploci ako ne moddam BIOS, ali nije ni da trebam. Vrijedni 830 jos uvijek radi ko singerica nakon 10 godina.

    Sent from my M2101K9G using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  20. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    To je dobra cijena ali ako neces bootati sa njega i koristiti ces ga samo kao storage,onda ti i nije toliko bitno kakve performanse ima i koji je kontrolor...ipak je SSD,ici ce sve brzo,mislim na C/P.
    Osim mozda u buducnosti,kada ces ga mozda koristiti i kao primarni za sistem.

    Sto se tice prostora,zadnjih dana sam se bio nafurao na neke emulatore konzola i tako poceo skidati igre...odmah sam naisao na problem sa prostorom...na sistemskom SSDu imam oko 100 GB slobodno od 240 GB ali dok sam skinuo par igrica od par desetaka GB,ode SSD u crveno,ostade mi 5-6 gb...jer kada raspakuje .rar foldere,prvo ga raspakuje u privremeni folder a onda ga prekopira na zeljenu destinaciju,sto je kod mene drugi HDD
    Par puta sam se mucio sa ovim...dobro bi dosao veci SSD ali sada je vrijeme i za novi komp ali po ovim sada cijenama svega,nema sanse da kupim ista pristojno za normalne novce a i komp sada koristim najvise samo za net...igru nisam igrao na kompu u 2021. godini .

    Ali godila bi neka ryzen konfa novije generacije ali neka to jos ceka...ovaj je za neta i multimedije jos uvijek dobar i nema uskog grla