MB revizija, RAM clockovi?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by MadbaLL, Nov 18, 2021.

  1. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ekipa, dva pitanja:

    1. na koje sve načine je moguće precizno provjeriti koja revizija gigabyte a320m-h ploče je u pitanju (radi bios ažuriranja)?

    2. imam kingston fury memoriju na 3200mhz, pa ne interesuje treba li u biosu nešto podešavati da zaista radi na 3200mhz? malo mi je zbunjujuće jer memory tab u task manageru čita da imam 4 slota za ram (a imam dva), te da memorija radi na 2400mhz.
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    u BIOSu ram postavi u "EOCP " mode, onda bi trebala raditi na 3200 MHz kao i sve latencije da su postavljene automatski.

    A kad udjes u BIOS, tamo ti mora pisati tacan model ploce, revizija, verzija BIOSa itd.
     
    MadbaLL likes this.
  3. Decerto

    Decerto Komšija

    cpu-z ti isto kaze reviziju ploce ali najbolje i najtacnije jest provjerit u biosu. Koji procesor u pitanju ? Stariji ryzen procesori 1st i 2nd gen nece radit ionako preko 3000 mhz.
     
    MadbaLL likes this.
  4. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    ali ne znam gdje to u biosu mogu vidjeti, već 11 godina sam na staroj asus ploči bio, ovo mi je sad sve totalno novo.

    ryzen 5 pro 3350g je u pitanju, a ovako izgleda bios:

     
    Last edited: Nov 18, 2021
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Piše na ploči:
    [​IMG]
     
    MadbaLL likes this.
  6. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    riješio sam sam :), revizije imaju različite oznake za bios, po oznaci svog sam skontao koja je revizija i ažurirao bios bez problema.